A kávé ízét befolyásoló tényezők – a bögre anyaga és színe is számít

A kávé ízét befolyásoló tényezők – a bögre anyaga és színe is számít

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A kávé ízét befolyásoló tényezők – a bögre anyaga és színe is számít

Előfordult már, hogy kortyoltunk egyet a kedvenc kávékeverékünkből, és észrevettük, hogy más íze van a szokásos porcelán bögrében, mint egy utazó termoszban? Manapság az optimális kávézás élményét nemcsak magának a kávénak az íze határozza meg, hanem az elkortyolására használt eszköz is. (x)

Kevesen tudják ugyanis, hogy az általuk elfogyasztani kívánt “fekete” legjobb ízének elérésében nagy szerepet játszik az a bögre, amelyből isszák, és az anyag, amelyből ez készült. Ez az oka tehát annak, hogy a Lakberbazár porcelánból készült bögréi sokkal jobbak a különféle, más anyagú verzióknál.

Miért ízlik jobban a kávé a porcelán bögréből?

Számtalan tanulmányt végeztek el ebben a témában, amelyek kimutatták, hogy az ital megjelenése döntő szerepet játszik az ízében. Vagyis a kávé prezentációja minden bizonnyal befolyásolja és meghatározza az ízérzékelést.

A porcelán bögre használata általában azt jelenti, hogy megbecsüljük a napi kávéfogyasztási időt, és élvezzük ilyenkor a kényelmesebb környezetet. A papírpohárral való kávézáshoz képest a porcelán kávésbögrékből való ivás jobb élményt biztosít főként a súlya, az állaga és a szigetelőtulajdonsága miatt. Másrészt a papírpohár eldobhatónak és ideiglenesnek tűnik, és nagy valószínűséggel új környezetben és egyedi helyzetekben használjuk, például egy rendezvényen vagy a megszokott környezetünkön kívüli üzleti találkozón.

Az érzékelt minőség jelentősége mellett azt is fontos megemlíteni, hogy a porcelánból készült bögrék masszív és semleges anyaga nem szívja magába a kávé aromáját, így olyan ízű lesz, mint amilyennek lennie kell. 

Hogyan befolyásolja a csésze színe a kávé ízét?

Akár hisszük, akár nem, még a kávésbögrénk színe is változtathat magának a kávénak az ízén. Gondoljunk csak a fehér tányérra tett ételekre, szemben a fekete vagy más színű tányérokon felszolgált finomságokkal. A fehér szín olyan intenzitást ad, amelyet mi észrevehetően nem ismerünk fel, de az agyunk igen – ezért gyakran látni, hogy a szakácsok fehér tányérokra tálalják az ételeket. 

Sőt a hőmérséklet is hatást gyakorolhat a kávé ízére

A tudósok csak a közelmúltban kezdték megérteni, hogyan és miért befolyásolja a hőmérséklet az ételek és italok ízét. Kifejezetten a kávéval kapcsolatban nem végeztek kutatást, de van néhány elméletük. 

Az egyik ilyen az, hogy a forró kávé több, aromás vegyületet bocsát ki, mint a szobahőmérsékletű, így nagyobb eséllyel befolyásolja az ízt. Továbbá a tej, a kávé gyakori kísérője, szobahőmérsékleten rosszabb ízű, és valószínűleg e tényezők kombinációja magyarázza azt a szinte általános véleményt, hogy a langyos kávé hagy némi kívánnivalót maga után.

Összegzés

Mostanra már egy rövid elképzelésed lehet arról, hogy a kávésbögre anyaga és színe milyen hatással lehet a nap mint nap elfogyasztott kávédra. 

Ahogy a mondás is tartja: az ördög a részletekben rejlik. Ebben az esetben tehát, ha fokozott figyelmet fordítasz a kávéscsészéd kiválasztására, minden olyan elemet élvezhetsz, amely tovább fokozza a finom, gőzölgő kávé okozta örömöt. 

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!