Karácsony környékén, biztos te is szívesen olvasnál valami olyasmit, amit igazán átjár az ünnep meghittsége, hangulata. Most ebben segítünk neked, hiszen összegyűjtöttük a 6 legjobb karácsonyi olvasmányt – ajándékképpen pedig hoztunk neked egy-egy idézetet is a könyvekből, ami talán még inkább kedvet csinál majd az olvasáshoz!
3/6 Fekete István: Karácsony éjjel
„Megkereste botját és lassan lépegetve elindult hazafelé. Zsebében megzörrentek a diók, s amikor otthon meggyújtotta a lámpát, körülvették a régi bútorok. A mókus az ágy karfájára ugrott, leült elgondolkodva, mert ő sem tudta, hogy mért nem kapott szállást a fáktól. Nem tudta, hogy Zimányinak szíve és zsebe mindig nyitva volt szegénynek, vándornak, mindenkinek, s az ilyen embernek nem lehet elhagyatottan, árokparton meghalni. Nézte egymást ember és mókus. A kályhában halkan dúdolt a szél, a felhőket elkergette, aztán nagy csend és nagy békesség lett kint és bent. Aludt az öregember és aludt a kis mókus karácsony éjszakáján.”
Ebben a könyvben Fekete István karácsonnyal kapcsolatos emlékeit olvashatod, azaz az adventi készülődés izgatott napjainak történetét. Fekete István mélyen hívő ember volt, a karácsonyt elsősorban közösségi eseménynek tekintette, azaz ilyenkor a barátok és rokonok összetartozását ünnepelte. Te is hirtelen a sztori részének fogod érezni magad, amikor áthat az ünnepi ételek illatának, a karácsonyfa feldíszítésének, az adventi gyertyák lángjának és a szeretteinkkel együtt töltött idő hangulata.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
4/6 E. T. A. Hoffmann: Diótörő és Egérkirály
„Marika sehogyan sem tudott megválni az ajándékokkal teli asztaltól. Mindig valami újat fedezett föl rajta. Ahogy Frici karácsonyfa tövében parádézó huszárai elvonultak, láthatóvá vált egy pompás emberke is, aki szerényen és csöndesen álldogált, mintha nyugodtan várná, mikor kerül sor rá. A termete ellen lehetett volna egy és más kifogást tenni, mert a túlságosan hosszú felsőtest aránytalan volt vékony, gyenge lábával, s ugyanúgy a roppant nagy fejjel. A tiszta ruha viszont ízléséről és műveltségéről tanúskodott. Ugyanis az emberke szép, ibolyaszín huszárdolmányt viselt, fehér sujtással, gombokkal kiverve, ugyanilyen nadrágot, szép pár csizmát. Ez karcsú lábára oly pompásan feszült, mintha csak festették volna rá.”
Egy alapvető karácsonyi mű a szenteste kezdődő történet, amiben a jó Diótörő és a gonosz Egérkirály háborúját követhetjük végig. Drosselmayer bácsi, a család rokona, ajándékot hoz a gyerekeknek, egyebek között a Diótörő figuráját, amit a kislány rögtön megszeret. A történet a kislány álmában folytatódik, ahol a Diótörő végül legyőzi az Egérkirályt – majd csodálatos utazásra viszi a kislányt. Ebből a történetből született az egyik legismertebb és legszebb balett, Csajkovszkij Diótörője.