Ha a gyereked házimunkát végez, elégedettebb lesz az életével

Ha a gyereked házimunkát végez, elégedettebb lesz az életével

Címlap / Életmód / Család / Ha a gyereked házimunkát végez, elégedettebb lesz az életével

Sokan ódzkodnak attól, hogy a gyerekkel végeztessenek némi házimunkát, pedig a szakértők egyetértenek abban, hogy ez már a legkisebbeknél is nagyon hasznos.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Például felseprés, felmosás, teregetés, mely egyik sem tart tovább 10 percnél, nekünk mégis óriási segítséget jelent.

A szakértőt kérdeztük arról is, miért jó, ha a gyermek segít ezekben a feladatokban otthon.

A tésztagyúrás, csipeszelés, teregetés például remek finommotorika fejlesztő azon túl, hogy közben alakul a feladattudat, feladattartás, monotóniatűrés is, hiszen ezek tulajdonképpen egy mozdulatsor folyamatos ismétléséből állnak. A feladat kiválasztásánál azonban figyeljünk oda, hogy az életkorának, ügyességének megfelelő legyen mind nehézségben, mint időben” – mondta a szakember.

Jutalom és büntetés

Farkas Eszter nem híve annak, hogy rendszeresen fizessünk azért gyermekünknek, hogy a saját környezetében rendet tartson, esetleg olyan szokásokat alakítsunk ki, amelyekről később le kell szoktatnunk. Ez oda vezethet, hogy a gyermek csak külső hatásra teljesít, és nem belső indíttatásból.

Azt viszont el tudom képzelni, hogy alkalmanként megbeszéljük, hogy ha segít például egy olyan feladatban amiért nekünk amúgy is fizetni kellene valakinek, akkor inkább neki adunk pénzt, ha megcsinálja. Erre szerintem jó példa az autó takarítás” – vélekedett a központ vezető szakértője.

Véleménye szerint a gyerekeket büntetni sem érdemes, ha nem végezték el a feladataikat.

Elég sokáig szükségük van segítségre abban, hogy ne felejtsék el ezeket a dolgokat, hiszen egész nap csak játszanának. Inkább legyünk mi következetesek, figyelmeztessük a feladatra, minthogy utólag megbüntessük. Az sem tragédia, ha van olyan nap, amikor kimarad a segítés.

Saját tapasztalatom azt mutatja, hogy nagy segítség a gyereknek, ha megtanulja ezeket gyerek korában. Akkor nem felnőttként kell megtanulnia főzni, takarítani, beosztani az idejét. Amennyivel előbb kezdi ezeket megtanulni, annál nagyobb tapasztalatra, rutinra tesz szert. Minél önállóbb gyermeket nevelünk, annál kevésbé kell aggódnunk érte, hogy megállja-e a helyét. Az önállóságra nevelés bizonyára összefügg azzal, hogy gyermekünk egyáltalán le akar-e válni rólunk, vagy sokkal kényelmesebb neki még 30-40 éves korában is velünk lakni, ahol mindent megcsinálunk helyette. Minél több energiát fektetünk gyermekünk nevelésére – tette hozzá –, az később meghálálja magát.”

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!