Eláruljuk, miért kedvelnek jobban az emberek, mint gondolnád

Eláruljuk, miért kedvelnek jobban az emberek, mint gondolnád

Címlap / Életmód / Lélek / Eláruljuk, miért kedvelnek jobban az emberek, mint gondolnád

Előfordult már, hogy egy találkozás után úgy érezted, most elég rossz benyomást tettél? Lehet, hogy szigorúbb vagy magaddal, mint kellene!

Számos tanulmány kimutatta, hogy az átlagember meglehetősen alacsony véleménnyel van társalgási képességeiről és a másokra tett benyomásáról.

Holott a legtöbb helyzetben gyakran sokkal kellemesebb társaság vagyunk, mint képzeljük, mégis figyelmen kívül hagyjuk a barátságosság minden jelét magunkkal szemben, és azt hisszük, hogy bosszantóak vagy unalmasak voltunk. Mintha teljesen más beszélgetésre emlékeznénk, mint ami valójában történt.

A tetszési rés

A társadalmi teljesítményről alkotott felfogásunk és mások rólunk alkotott véleménye közötti eltérést „tetszési résnek” nevezik. Ez korlátozhatja azon képességünket, hogy személyes életünkben kapcsolatokat alakítsunk ki, és akadályozza a kölcsönösen előnyös együttműködéseket a munkában is. A kedvelési rést nehéz kijavítani. A legújabb kutatások viszont azt mutatják, hogy vannak módok a szociális szorongás ezen gyakori formájának leküzdésére.

A kedvelési rés kezdeti vizsgálatát Erica Boothby és Gus Cooney személyes tapasztalatai inspirálták, akik mindketten pszichológusok az Egyesült Államok Pennsylvaniai Egyetemen. Boothby egy nap új ismerősével beszélgetett, Cooney a közelben ült. Cooney számára nyilvánvaló volt, hogy a beszélgetés jól sikerült – Boothby mégis kifejezetten aggódott a benyomás miatt, amit sikerült elérnie.

Gyanítva, hogy ez általános jelenség, elkezdtek egy kísérletsorozatot kitalálni, hogy teszteljék az emberek benyomásait a másokkal való találkozásukról.

Az első vizsgálatban ötperces beszélgetésekre párosították a diákokat, majd megkérték őket, hogy értékeljék, mennyire kedvelik őket.

Olyan kérdéseket tettek fel nekik, hogy szeretnének-e újra beszélni az illetővel, vagy el tudják-e képzeli, hogy barátok legyenek. Minden résztvevőt arra is kértek, hogy találja ki, hogyan válaszol a másik személy ezekre a kérdésekre.

Tényleg pesszimistábbak lennénk?

A gyanúnak megfelelően azt találták, hogy a legtöbb résztvevő becslése partnere válaszairól következetesen – és irreálisan – pesszimista. Általánosságban elmondható, hogy minden ember jobb benyomást keltett, mint gondolta – felajánlva az első bizonyítékot a tetszésbeli különbségre.

Annak biztosítása érdekében, hogy ez általános jelenség volt, a csapat megismételte a kísérletet a lakosság általános tagjai között, akik különböző személyiségfejlesztő workshopokon vettek részt. Újra és újra tetszésbeli rést találtak a résztvevők válaszaiban.

Egy másik tanulmány az egyetemi kollégisták benyomásait vizsgálta szeptemberben – amikor először találkoztak – kérdőívekkel, majd októberben, decemberben, februárban és májusban. A kutatók azt találták, hogy az első találkozáskor szilárdan kialakult tetszésbeli szakadék több hónapig fennmaradt, amíg a szobatársak végül stabilabb kapcsolatot alakítottak ki egymás érzéseinek pontosabb megítélésével. „Ez egy év nagy részében tartott” – mondja Cooney.

lechatnoir/istockphoto.com

A kutatók szerint a tetszési rés egyszerűen a túlzott önvizsgálatból adódhat. Annyira el vagyunk foglalva azzal, hogy az általunk keltett benyomás miatt aggódunk – és gyötrődünk minden apró dolog miatt, amit esetleg rosszul mondtunk –, hogy figyelmen kívül hagyjuk az összes pozitív jelet.

Nem vesszük észre valakinek a nevetését, bátorító mosolyát vagy a melegséget a szemében.

A kedvelési rés kutatása számos más tanulmányban is tetten érhető, amelyek általános félelmeinket vizsgálják, amikor idegenekkel, például taxisokkal, pincérekkel vagy a parkban tartózkodó emberekkel beszélünk. Általában azt képzeljük, hogy a másokkal folytatott beszélgetések sokkal fárasztóbbak lesznek, mint valójában. Ez persze azt jelenti, hogy eleve kevésbé valószínű, hogy csevegni kezdünk.

„Az emberek egyszerűen rettegnek a kínos csendtől” – mondja Gillian Sandstrom, az Egyesült Királyság Essex -i Egyeteméről. Úgy tűnik, hogy interakcióink előtt és után is hagyjuk, hogy a negatív gondolkodás elhomályosítsa az ítéletünket arról, hogy egyébként milyen kellemes találkozásban lehetne részünk.

VIDEO 2024 legszebb sminktrendje, a gyöngyházfényű smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!