Ilyen gyakran kellene kitisztítanod a vizespalackodat

Ilyen gyakran kellene kitisztítanod a vizespalackodat

Címlap / Otthon / Háztartás / Ilyen gyakran kellene kitisztítanod a vizespalackodat

Ha van egy újrafelhasználható vizespalackod, azzal máris nyertél. Magaddal viheted bárhová, segít hidratált maradni, közben pedig egy környezetbarát lépést is tehetsz a segítségével. De ahogyan cipeljük az irodába, edzésekre, kirándulni, vagy csak sétálni, könnyen elfeledkezhetünk arról, hogy rendszeresen kitisztítsuk. Pedig függetlenül attól, hogy víz vagy más italok, például tea vagy kávé kerül bele, fontos, hogy erre folyamatosan szakíts időt.

Ezért veszélyes, ha nem figyelsz arra, hogy tiszta legyen

Az újrafelhasználható vizespalack rendszeres tisztítása nemcsak esztétikai szempontból lehet előnyös. Ugyanis ha nem mosod ki elég gyakran, akkor bizony az elszíneződésen túl a palack belsejében lévő nedvességtartalom elősegíti a penész és a baktériumok megjelenését, illetve elszaporodását. Ez pedig a belekerülő ital ízét és minőségét is befolyásolhatja, ami azon túl, hogy kellemetlen, egészségügyi kockázatot is jelenthet.

Ilyen gyakran tisztítsd ki

Az újrafelhasználható vizespalackokat valójában minden használat után, vagy napi egyszer ajánlott alaposan kimosni szappannal és forró vízzel. Ez azért olyan fontos, hogy a mikroorganizmusok ne telepedjenek meg benne. A baktériumok ugyanis gyorsan képesek szaporodni, és biofilmet képezhetnek a palack felületén. Ha viszont minden nap alaposan kimosod a palackot, az csökkenti a baktériumokat.

A napi tisztítás mellett a szakértők azt is ajánlják, hogy hetente egyszer fertőtlenítsd a vizespalackot, különösen akkor, ha cukros vagy melegebb hőmérsékletű italokat, például kávét vagy teát is tárolsz benne. Ezek ugyanis elősegítik a mikroorganizmusok növekedését. De ha például beteg vagy, például náthás, akkor minden használat után is érdemes lehet a fertőtlenítés mellett döntened.

Igishevamaria/istockphoto.com

A vizespalack anyaga is számít

Ha vettél már újrafelhasználható palackot, nagy valószínűséggel te is láttad, hogy rengetegféle létezik. Csak az anyagát tekintve lehet műanyag, alumínium, rozsdamentes acél vagy például üveg. Ez pedig befolyásolja azt is, hogy a baktériumok és a penész mennyire jól tapadnak meg és szaporodnak a felületen. Kevésbé hatékonyan kötődnek például a rozsdamentes acélhoz és az üveghez, az alumíniumon és a műanyagon viszont könnyebben megtapadnak. Így ennek függvényében is érdemes megfontolnod a gyakoribb tisztítást.

A legjobb módszerek

Az újrafelhasználható vizespalack kitisztítása tulajdonképpen egy egyszerű feladat, csak mindig ügyelj arra, hogy elég alapos legyél. A napi tisztításhoz csak forró vízre és szappanra van szükséged. Mindig szedd darabjaira a palackot, és az egyes részeit külön-külön, alaposan mosd el. A palack belsejéhez egy tiszta kefét érdemes használnod, ügyelve arra, hogy elérje az alját. Ha elkészültél, öblíts le alaposan minden elemet. Ezután ügyelj arra, hogy minden teljesen megszáradjon. Ehhez általában nagyjából egy éjszakára van szükség, reggel pedig újra biztonságosan használhatod a palackot.

Ami a fertőtlenítést illeti, több módszer között is nyugodtan válogathatsz. Ha a palackod mosogatógépben mosható, csak tedd be az ajánlott hőfokozaton, és így fertőtlenítsd. Ugyanez a módszer remekül működik akkor is, ha a mindennapokban a palack kitiszításához használt kefét szeretnéd újra tisztává varázsolni. Használhatsz fehér ecetet is, miután szappannal és meleg vízzel megtisztítottad a palackot. Ehhez víz és fehér ecet fele-fele arányú kombinációjára lesz szükséged. Csak töltsd fel a palackot, rázd fel, hagyd állni egy éjszakára, és reggel mosd el szappanos vízzel, majd öblítsd le.

Abban az esetben pedig, ha a palackon már erőteljesebb szennyeződések vannak, akkor a hidrogén-peroxidot is bevetheted. Egyszerűen csak mosd ki a palackot, majd töltsd meg körülbelül a negyedéig hidrogén-peroxiddal, tedd rá a tetejét, és rázd meg finoman. Ezután vedd le a tetejét, hagy hatni nagyjából 10 percig, majd öblítsd ki és tisztísd meg alaposan. Rozsdamentes acél vagy alumínium palack esetén is hatásos. Bármelyiket is választod, a lényeg, hogy tényleg rendszeresen tisztítsd ki a palackodat.

Forrás: southernliving.com

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!