Hogyan védjük és óvjuk a parkettát? Használjunk parkettalakkot!

Hogyan védjük és óvjuk a parkettát? Használjunk parkettalakkot!

Címlap / Otthon / Dekor / Hogyan védjük és óvjuk a parkettát? Használjunk parkettalakkot!

Egy szép parketta akár évtizedekre a lakás éke és dísze lehet. De ugyanígy egy kopott, karcolt és agyonhasznált felület teljesen más komfortot ad egy lakásnak vagy szobának. Ezért is érdemes figyelni a parkettára. Ha a parketta még bőven menthető és nem szorul cserére, akkor érdemes felújítani azt. Cikkünkben a parketta felújítás lépéseit és buktatóit vesszük át! (x)

Első lépésként tisztázni kell azt, hogy a parketta teljes cserére vagy csak felújításra szorul. Ezt egyrészt a parketta felületének állapota határozza meg, másrészt a parketta alatt található előkészítő réteg is. Utóbbi a bonyolultabb feladat, mivel ezek nem látható részeken jelentkeznek. Ha egy parketta hullámos vagy épp több helyen recseg, akkor a felület felújítása után is megmaradnak ezek a problémák. Ilyenkor érdemes felszedni a parkettát és orvosolni a hibát, akár párnafák, akár valamilyen habalapú anyag vagy például laminált padló alátét segítségével. Egy 2-3 mm vastag, 30 kg/m³ testsűrűségű térhálósított PE hab parketta alátét jelentősen tudja csökkenteni a lépések és kopogások hangját. (Ilyet több gyártónál is találunk, köztük a hazánkban gyártósorral rendelkező Trocellennél is.) Ha viszont szerencsénk van, akkor elegendő a parketta felületének kezelése és felújítása.

1. Előkészítés és csiszolás

A parketta felületkezelését több megoldással is tartósítani lehet. Viszont mielőtt kiválasztjuk a megfelelő megoldást, először a felület előkészítését kell megtenni. Ez pedig a parketta csiszolásával kezdődik.

Fontos, hogy ne a fa szálirányával merőlegesen végezzük a csiszolást, hanem a száliránynak megfelelően, különben a fa bolyhos lehet. Emiatt pedig később nem lehet majd szépen lakkozni. A nagy felületeken bátran végig lehet menni nagy teljesítményű gépi csiszolóval is, a kisebb részeket viszont érdemes kézi eszközökkel végezni. A csiszolás végeztével meg kell győződnünk arról, hogy a parketta teljesen sima felületű lett, illetve kosz- és pormentes. Így a csiszolást követően alaposan fel kell takarítani, utána pedig jöhet az alapozó. Az alapozó segíti a lakk jobb tapadását és eltüntethető vele akár az apróbb felületi hiba is. A parketta csiszolást házilag is el lehet végezni, de ha nincs benne rutinunk, akkor érdemes szakembert igénybe venni.

2. A lakk kiválasztása

A lakk egy olyan kemény, átlátszó anyag, ami egy filmréteget hoz létre a felületen. Ez a lakkozott felület lehet fényes, selyemfényű vagy matt. Mindegyik típus létezik oldószeres és vizes bázisú kivitelben is. Manapság a vizes bázisú lakkok sokkal népszerűbbek, mert jó kopásállósággal rendelkeznek, de közben környezetbarátok is.

Minél nagyobb terhelésnek és használatnak lesz kitéve a felület, annál kopásállóbb lakkot érdemes választani. Míg régen a lakkok kellemetlen szagúak voltak, addig mára a vizes bázisú lakkoknak köszönhetően a szúrós szagtól is megválhatunk.

A vizes bázisú lakkok főként egykomponensűek, és a sűrűségük nagyobb az oldószeres anyagokénál. Mivel nem tartalmaz veszélyes oldószereket, formaldehidet, így nincs mérgező vagy gyúlékony gáz kibocsátás sem a felhordás során. Ezért nagyon kedvelik lakóépületekben is, mert akár szellőztetés nélkül is fel lehet vinni a felületre. 

Ha bizonytalanok vagyunk, hogy mennyi parkettalakkot vegyünk, akkor ezekkel a sarokszámokkal érdemes számolni:

  • kétrétegű lakkozás esetén 150 gramm anyagot vegyünk négyzetméterenként.
  • háromrétegű lakkozáshoz 200-220 gramm lakkal számoljunk egy m2-re.

Érdemes persze inkább kicsivel többet vásárolni, nehogy menet közben fogyjon el az anyag.

3. A lakkozás folyamata

A lakkot egy speciális henger segítségével kell felvinni, és ezt mindig több rétegben kell megtenni.

A javaslat az, hogy legalább kettő, de inkább három rétegben lakkozzunk. Minél több réteget viszünk fel, annál tartósabb lesz a lakk. A rétegek felvitele között viszont érdemes több órát is várni, hogy megszáradjon az előző réteg. Ez a fa fajtájától és a lakk típusától is függ. Minimum 2-3 órával érdemes számolni, de bizonyos esetekben akár 6-8 óra is kellhet a lakknak a száradáshoz. Ha felviszünk egy réteget és kézzel ellenőrizve is megszáradt rajta a lakk, akkor érdemes nagyon finoman megcsiszolni a felületet. A hangsúly a nagyon finom csiszoláson van. Olyan csiszolópapírt használjunk, amivel nem karcoljuk fel a felületet. A finom csiszolással elősegíthető, hogy a következő réteg lakk jól tapadjon. A csiszolást követően a felületet fel kell porszívózni, hogy eltávolítsuk a port. Ha ezzel kész vagyunk, akkor jöhet a következő réteg. Fontos információ, hogy a lakkozást érdemes az ablaktól vagy faltól kezdeni és az ajtó irányába haladni. Így könnyen el tudjuk hagyni a helyiséget, ahol dolgoztunk és nem a frissen lakkozott felületen kell végigsétálni.

Az utolsó adag lakkozást követően érdemes akár 2-3 napot is várni, hogy teljesen megkeményedjen a lakkréteg, mielőtt terhelést adunk neki.

Ha a fenti szabályokat betartjuk, akkor egy kopott, régi parkettát is teljesen újjá lehet varázsolni. Akár házilag is, saját kézzel.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!