Hogyan szoktassuk le a cumiról a gyereket?

Hogyan szoktassuk le a cumiról a gyereket?

Címlap / Életmód / Család / Hogyan szoktassuk le a cumiról a gyereket?

Sok gyerek szokik hozzá annyira a cumihoz, hogy évek elteltével is nagyon nehéz leszoktatni róla. Van néhány megoldás, amivel javíthatunk az esélyeinket, de van néhány olyan is, amelyik a legjobb szándék mellett is többet árthat, mint használ.

IGEN: Alkalmak lecsökkenése

Első lépésként próbáljuk meg csökkenteni a cumival töltött idő mennyiségét. Kössük eseményekhez, vagyis hagyjuk, hogy például elalváskor a szájába vegye, és ne tagadjuk meg tőle akkor sem, ha valami probléma történik vele.
A cumi a legjellegzetesebb vigasztárgy, ezért első lépésben érdemes meghagyni a vigasztaló funkcióját. Ne vigyük azonban magunkkal játszótérre vagy meseolvasásra, vagyis olyan programokra, amit a gyerek egyébként is szeret és ahol nem lesz szüksége vigasztalásra.

NEM: Bezzeg gyerekek

Nagyon gyakran előfordul, hogy a szülő azzal akarja meggyőzni a gyerekét, hogy tegye le a cumit, hogy más gyerekek jó példáját hozza fel neki. Ez természetesen járható út, de csak addig a pontig, amíg a gyerek nem érzi azt, hogy a másik jobb nála és szülei többre értékelik a másik gyereket.
Ezért nagyon figyeljünk, hogy milyen hangsúllyal és milyen gyakorisággal alkalmazzuk, mert árthat a gyerek fejlődésének. Arról nem is beszélve, hogy erre az érvre még kevés gyerek tette le a cumit!

IGEN: Tegyen jót vele

Ha elég nagy a gyerekünk már, akkor próbálkozzunk meg nála azzal, hogy valami jót tesz azzal, ha leteszi a cumit. Sok család járt már sikerrel, amikor a gyerektől egyszerűen elkérték a cumiját, mondván, hogy valakinek nagyobb szüksége van rá.
A leggyakoribb, hogy a családban vagy baráti társaságban a gyerek által is ismert kisebb gyereket ajándékozzuk meg a cumival – persze csak jelképesen. Érdemes kikérni a gyerek jóváhagyását, amit a megfelelő tálalás esetén valószínűleg meg is fog adni.

NEM: Te már nagy vagy

A másik gyakori érvünk a cumival szemben az, hogy a gyerek már nagy ahhoz, hogy cumizzon. A cumi használata nyilvánvalóan egy berögzült szokás, éppen ezért nehéz leszoktatni róla a gyereket évek múltával. Motiváló jelleggel eredményesek lehetünk ezzel a módszerrel, de fontos, hogy a pozitívumokat emeljük ki a gyerek felé.
Vagyis meséljük el, hogy milyen előnyökkel jár az, hogy ő már nagy, nehogy frusztráló tényként fogadja a változásokat. Mértékkel alkalmazzuk tehát, és érdemes kreatívabb eszközökkel és módszerekkel kiegészíteni.

IGEN: Megszemélyesítés

A gyerekek az állatokat, tárgyakat előszeretettel látják el emberi tulajdonságokkal. Ugyanezt a módszert alkalmazhatjuk akár a cumi esetében is. Mondjuk el neki, hogy a cumija már fáradt, és például el szeretne utazni egy hétvégére valahova.
Nyilván érdemes ezt akkor felhozni, amikor családi körben is szóba kerül egy pihenős hétvége vagy utazás gondolata. A cumi emellett elmehet a barátaival találkozni – ezeket a gyerek jobban átérzi, mint azt például, hogy ő már nagy a cumihoz.

NEM: Büntetés

A büntetés sok gyereknél eredményes lehet a cumiról való leszoktatásban, de kérdés, hogy megéri-e azt a félelmet és stresszt, aminek kitesszük ezzel a gyereket. Különösen akkor, ha számtalan más módszer is a rendelkezésünkre áll.
Ne felejtsük el, hogy a büntetést egy negatív cselekedetre adott válaszként szokás alkalmazni, vagyis amikor egy gyerek valami rosszat tesz. A cumizással azonban nem ez a helyzet, hiszen nem csinált semmi elítélendőt. Ha büntetni akarjuk érte, akkor előbb legyünk önkritikusak és vegyük észre, hogy mi magunk adtuk oda neki az első cumiját annak idején.

IGEN: Párhuzam

Érdemes néhány olyan dologgal is párhuzamot vonni, amelyek a gyerek körül vannak, és már nem használjuk. Ilyen például a pelenka, a kinőtt ruhák, vagy a kisbaba korból megmaradt játékok.
Hívjuk fel a figyelmét, hogy a ruháit is szerette, de már kinőtte őket, ezért bár megőrizheti a cumit, de érdemes más elfoglaltság után néznie. Ez a módszer természetesen nagyban függ a gyerek érettségétől és együttműködésétől is.

NEM: Mit fognak szólni a többiek

Szintén elég személyiségromboló kommunikáció, ha folyamatosan azt mondjuk a gyereknek, hogy valamit azért csináljon, vagy ne csináljon, hogy mások véleménye jó legyen róla. Természetesen szükség van a szociális szokások elsajátítására, de kizárólag ezt a módszert nem ajánlott alkalmazni.
Jó dolog, ha összehasonlítja magát a gyerek másokkal, és az is, ha megtanulja figyelembe venni mások szempontjait is. A mondat kizárólagos alkalmazása azonban rombolja az önbizalmat, amire pedig nagy szüksége lesz egész élete során.

IGEN: Valamit valamiért

A gyerekeknek kifejezetten jó az üzleti érzéke és azonnal fel tudják mérni, hogy egy adott ajánlat kedvező a számukra vagy sem. Vagyis nincs más dolgunk, mint egy megfelelően csábító ajánlatot tenni nekik, és egyből meglesz a kellő motiváció.
Az ajánlat lehet egy közös program a hétvégén, egy plüssállat, vagy akár minden nap egy kedvenc étel. Így lépcsőzetesen is könnyebben szoktathatjuk le a gyereket a cumiról: legyen külön ajánlatunk a kevesebb cumizásra és a teljes abbahagyásra is.

NEM: Megalázás

Sok módszer alkalmazható mértékkel, és más eszközökkel kiegészítve. A megalázás azonban kivétel, mivel valószínűleg egy gyerek sem érdemli azt, hogy megalázzák mások előtt egy olyan dologért, amivel nem árt senkinek, egyszerűen csak megnyugtatja a cumizás.
A megalázással romboljuk a gyerek önbizalmát, beilleszkedési problémákat okozhatunk, nem utolsó sorban pedig magunkat is mindig megalázzuk vele egy kicsit.

IGEN: Skandináv protokoll

Az egyik legaranyosabb módszer a cumitól való végső búcsúra, ha ünnepélyes keretek között válunk meg tőle. A skandináv országokban divat, hogy akár játszóterek mellett is kineveznek kisebb „cumiparkokat”, ahol a fákra felakaszthatják a gyerekek a cumijukat, akár egy búcsúüzenet keretében is.
Így játékos formában vesznek búcsút tőle, de megmarad az érzés, hogy bármikor viszontláthatják – a tapasztalatok alapján erre már szinte soha nem formálódik igény a részükről.

Mi a helyes?

A lehetőségek száma korlátlan és minden szülő el tudja dönteni, hogy a saját gyerekénél melyik a leginkább célravezető. Ne gondoljuk azonban, hogy a leszokás olyan egyszerű dolog a gyereknek.
Képzeljük el, hogy milyen lenne, ha tőlünk vennének el egy olyan dolgot, amihez ragaszkodunk, ami megnyugtat és megvigasztal. Vagy képzeljük el, hogy milyen lenne, ha le akarna szoktatni valaki bennünket a cigarettáról – hiszen az is „csak” egy berögzült rossz szokás, nem?

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!