Hogyan kezeljük az indokolatlan feszültséget

Hogyan kezeljük az indokolatlan feszültséget

Címlap / Otthon / Háztartás / Hogyan kezeljük az indokolatlan feszültséget

Érezted már valaha, hogy indokolatlanul nagyobb benned a feszültség, olyat bántasz meg idegességedben, akit nem is akartál, vagy olyat mondasz, amit nem is gondoltál komolyan? Ha ismerős ez az érzés, a következő feszültség kezelő tippek segítségedre lesznek:

Menstruáció

Az egyik leggyakoribb ok, ami indokolatlan feszültséget okoz a nőknél, az a menstruációhoz köthető. Ha amúgy is vezetsz menstruációs naptárt, akkor nem tart semeddig sem, hogy azt az egy-két napot is bevezesd, amikor indokolatlanul ingerültebb voltál a megszokottnál.
Könnyen lehet, hogy összefüggést fogsz látni a dátumok között. Ha így van, akkor máris tettél egy komoly lépést a feszültség kezelésére, hiszen legközelebb már tudni fogod, hogy valószínűleg mi is az igazi ok. 

Személy

Létezik olyan is, hogy ha egy valakivel rendezetlen dolgunk van, akkor ennek a személynek a közelsége feszültséget okozhat bennünk. Ilyenek általában a családon belüli személyek, vagyis akikkel az otthoni béke miatt nem akarunk konfrontálódni, inkább megpróbáljuk szépen magunkba fojtani a negatív érzéseket.
Sajnos ez nem igazán járható út, ugyanis az ilyen feszültség összegyűlik és előbb vagy utóbb ki fog törni belőlünk. Ezért inkább próbáljuk meg vagy rendezni a viszonyt, vagy legalább néhány pozitívumot felfedezni a másikban, ezzel ellensúlyozva az idegesítő negatívumokat. 

Mozgás

Ha kevesebbet mozgunk, esetleg nemrég abbahagytuk a rendszeres testedzést, akkor számíthatunk arra, hogy szervezetünk feszültséggel jelzi a mozgás iránti vagyát. Fordítva is igaz természetesen: ha indokolatlan feszültséget érzünk, akkor menjünk el sportolni valamit, vagy legalább napi 10 percig jógázzunk.
Ennyi mozgás már megfelelően hat a testünkre, és érezhetően kiegyensúlyozottabbak leszünk. Érdemes tehát valamennyi mozgást végezni minden nap, ha mást nem, esetleg 15 percet sétáljunk. Közben a gondolatainkat is összeszedjük, így még kisebb az esély egy újabb feszült pillanatra. 

Hormonok

A változó korban tapasztalható hormonális változásoknak is köze lehet ahhoz, ha többször indokolatlanul feszültebbnek érezzük magunkat a normálisnál.
Sajnos ezt meg kell tanulni kezelni, de mozgással, megfelelő táplálkozással és esetleg meditálással kordában lehet tartani az ingadozó hangulatot is.
Ha nem sikerül, forduljunk orvoshoz, aki segíthet abban, hogy minél könnyebben, lehetőleg zavaró tünetek nélkül vészeljük át ezt az időszakot. 

Napló, emlékeztető

Ha a naptár szerint van összefüggés a menstruációval, akkor érdemes magunknak kisebb emlékeztetőket írni, amik figyelmeztetnek rá bennünket, hogy a feszültség megismétlődhet.
Ha például a menstruáció előtt 5 nappal érezzük magunkban ezt a feszültséget, akkor a következő hónapra jegyezzük fel egy nappal korábbra, hogy mire érdemes figyelnünk. Ha naplót írunk, az még hatékonyabb lehet, hiszen ott visszaolvashatjuk azokat a helyzeteket is, amiket kerülni szeretnénk a jövőben. 

Könnyebb ellenállás

Nem szép dolog, mégis igaz sok feszült helyzetre, hogy sajnos a feszültséget azon vezetjük le, akin a legkönnyebb. Sokszor ezért veszekszünk a párunkkal, hiszen ő mindig ott van, és ezért vagyunk türelmetlenebben a gyerekeinkkel is ilyenkor.
Nagyon fontos, hogy őszinték legyünk magunkhoz és be merjük vallani, ha valójában indok nélkül voltunk türelmetlenek, feszültek, esetleg bántóak is szeretteinkkel. Ha ilyen történik, ne ostorozzuk magunkat, de őszintén nézzünk szembe a helyzettel és kezdjük el megoldani. 

Társ

Ha van rá lehetőségünk, akkor beszéljük meg a jelenséget a párunkkal, vagy egy közeli jó barátunkkal. Nagyon szép gesztus, ha épp azt az embert választjuk segítségünknek, akit indokolatlanul megbántottunk a múltkori feszült időszakban. Ilyenkor alkalmunk lesz elmondani, hogy sajnáljuk és hogy lépéseket teszünk a feszültségünk ellen, hogy többet ne bánthassuk meg.
Ha elég mély viszonyban vagyunk a segítőnkkel, akkor azt is megbeszélhetjük vele, hogy mivel tud támogatni bennünket: például mit mondjon hasonló helyzetben, stb. 

Idő

A feszültség kezelésének megtanulásához időre van szükségünk. Hiába tudjuk, hogy mi miatt vagyunk ingerültek, attól még nem biztos, hogy rögtön a legmegfelelőbben tudjuk kezelni ezeket a helyzeteket.
Adjunk időt magunknak, és semmiképpen se adjuk fel, ha az első alkalmak még nem sikerülnek tökéletesen. Idővel, akarattal, türelemmel és persze a kellő motiváció mellett megtanulhatjuk a saját hiányosságainkat is okosan kezelni. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!