A mindennapok során számtalanszor találkozunk olyan szituációkkal, amelyekben nem az őszinte igazságot mondjuk ki. Ezek a kisebb-nagyobb ferdítések olyannyira beépültek a társadalmi érintkezéseinkbe, hogy sokszor már észre sem vesszük őket. Míg egyes helyzetekben ártalmatlannak tűnhetnek, máskor komolyabb következményekkel is járhatnak. De miért is nyúlunk oly gyakran ehhez az eszközhöz?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A mindennapos hazugságok mögött álló pszichológia
A hazugságok sokszor az önvédelem legelső formái közé tartoznak. Már gyermekkorban megtanuljuk, hogy egy-egy hazugság segíthet elkerülni a büntetést vagy a kellemetlen szituációkat. Felnőttként pedig gyakran az önértékelésünk védelmében használjuk őket. Például, amikor egy állásinterjún azt mondjuk, hogy jártasak vagyunk egy bizonyos területen, pedig valójában csak felületes ismereteink vannak, akkor az önbizalmunk megerősítésére törekszünk.
Azon túl, hogy a hazugság védelmi eszközként szolgálhat, a társadalmi normák is nagy mértékben befolyásolják a használatát. A szociális kultúra és a társadalmi szabályok olyan elvárásokat támasztanak, amelyeket olykor nehéz minden helyzetben teljesíteni. Ennek eredményeként időnként hajlamosak vagyunk nem teljesen igazat mondani, csak hogy megfeleljünk a környezetünk elvárásainak.