A gyógyulásba vetett hit ereje: az öngyógyítóképesség aktiválásának módjai

A gyógyulásba vetett hit ereje: az öngyógyítóképesség aktiválásának módjai

Címlap / Életmód / Egészség / A gyógyulásba vetett hit ereje: az öngyógyítóképesség aktiválásának módjai / 2. oldal

Próbáltam nagyon körültekintő lenni, amikor ennek az írásnak kerestem címet, mivel ez egy nagyon különleges téma, és sokan elutasítják. Lehet persze tudomást sem venni egy ilyen jelenségről, de attól még hatásos. Minél többet tanulmányozom a placebohatást, annál inkább lenyűgöz, elgondolkodtat, és újabb kérdéseket vet fel. Talán sokkal több lehetőség van ezen a területen, mint valaha gondoltuk?

A diagnózis terhe

Egy gyógyíthatatlannak tartott betegség diagnózisa szinte elviselhetetlenül súlyos. Képes összetörni, megváltoztatni, elutasítóvá, elzárkózóvá tenni az embert. A diagnózist gyakran megkérdőjelezhetetlennek tartják, elfogadják, beleélik magukat és ez kiadja a testnek a pusztítás parancsát. Mindezek a nocebo oldalát erősítik. Sokan mindent elhisznek a fehérköpenyeseknek: a diagnózist, az előrejelzést, a száraz statisztikai adatokat. Aztán az emlékek, a képzelet, az elvileg ismert tudás a lefolyással kapcsolatban rögvest ellenük kezd dolgozni, ha engedik.

Számtalanszor történtek azonban olyan tragédiák, amiknek nem lett volna szabad megtörténni, azért mert az orvos nem volt elég alapos és körültekintő, a labor összekeverte a leleteket, vagy meghibásodott egy műszer. Ha a gépezet beindul, nagyon nehéz leállítani, de lehetséges. Soha senki sem gyógyulhat meg helyettünk.

Csak mi járhatjuk végig ezt az utat, és ehhez mozgósítanunk kell a belső erőinket, a hitünket és a testünk öngyógyítóképességét.

Még az utolsó pillanatban is kezünkbe vehetjük az irányítást. A test elképesztő dolgokra képes. Bármelyik pillanat alkalmas a gyógyulásra. Vannak precedens értékű példák, hogy ez is sikerülhet.

NewAfrica/istockphoto.com

A végzetes prognózis

A diagnózisnál egy rettentőbb dolog van, ha elhisszük az orvos jóslatát, amit rideg statisztikai adatok alapján kalkulál ki. Bizonyára valamilyen lelombozó számot kapnánk, amit aztán sosem tudunk már kiverni a fejünkből, mindig ott kattogna, mint egy visszaszámláló. Jobb ezért, nem is érdeklődni a kilátásokról, mert akkor megőrizzük a gyógyulás esélyének 100%-át.

A prognózis ismerete ellened dolgozna (nocebo), vele együtt sokkal nehezebb lenne megőrizned a hitedet és bízni a gyógyulásban, viszont ha már tudod, próbáld meg kiverni a fejedből és összpontosíts gyógyítóbb dolgokra. Ez a betegség egy erőteljes ébresztő, arra kér, hogy figyelj jobban magadra, gondolkodj el azokon a dolgokon, amiket szőnyeg alá söpörtél és változtass. 

Nem semmi

A placebohatás működik testi jellegű (fájdalom) és lelki- szellemi betegségek (depresszió, szorongás, allergiák, asztma) esetén is, és ami még elképesztőbb műtéteket is kiválthat. Egy tanulmányban például a placebot kapó  depressziós páciensek 81%-a reagált pozitívan a „terápiára”, vagyis képesek voltak saját antidepresszánst termeltetni a szervezetükkel.

Vannak a kontrollcsoportosok közül, akik olyan hűen bele tudják élni magukat a helyzetbe, hogy még a gyógyszer mellékhatásait is produkálják. Szív- és ízületi műtéteket „végeztek el” úgy, hogy csupán a bemetszést ejtették meg, hogy a seb alapján hihető legyen, miközben semmi egyebet nem tettek. Az emberek mégis meg voltak győződve arról, hogy mindent megjavítottak bennük. Bizonyítást nyert még az is, hogy az életigenlőbb, derűlátóbb emberekre jobban hatnak a placebokísérletek, mint a pesszimistákra.

Taktikák

Különféle módszerek vannak a placebohatás kiváltására. Egyes esetekben elegendő ha elhisszük valakinek a pozitív tartalmú sugalmazását egy szerrel vagy kezeléssel kapcsolatban. A hitet követni fogja az elvárás, és a test ennek megfelelően reagál. Vannak sajátos helyzetek, amikor az orvos egyszeri füllentése is képes kiváltani a reakciót. Más esetben egy bizonyos tanulási folyamat játszódik le a testben elsőként.

Ha kapsz egy tablettát, amitől elmúlik a fájdalmad, akkor tudatosodik benned, hogy a szer működik. Jobb esetben ehhez egy értelmes magyarázatot vagy indoklást is kapsz az orvosodtól, ami fokozza a hatást. Amikor legközelebb kapod, akkor is működik, majd azután szintén, pedig a tudtodon kívül placebora cserélték a gyógyszert.

Az elvárás utasítást ad a testnek a cselekvésre, egyszerűen zseniális.

A neurológiai kutatások szerint, ha többször találkozunk egy bizonyos hatóanyaggal, akkor az információ kiépít magának egy útvonalat az agyban, az agy megjegyzi a működését. Aztán már akkor is ugyanazokat az idegi áramköröket fogja aktiválni, amikor már csak az előzővel megegyezőnek tűnő placebot kapja. Ez mindaddig működik, amíg be nem férkőzik valamiért a kétely és alá nem ássa a meggyőződésedet. 

Van egy saját laboratóriumod, ami mindent meg tud termelni, amire szükséged van a gyógyuláshoz. A gyógyulásba vetett hit azonban kulcsfontosságú a placebohatás kiváltásához.  

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»