Így válassz sportcipőt a gyermekednek – 5 szempont, amit figyelembe kell venni

Így válassz sportcipőt a gyermekednek – 5 szempont, amit figyelembe kell venni

Címlap / Fókuszban / Így válassz sportcipőt a gyermekednek – 5 szempont, amit figyelembe kell venni

A tornaórai felszerelés talán legfontosabb – és legdrágább – darabja a sportcipő, ezért is fontos, hogy már elsőre a legjobbat válaszd. De mi alapján találhatjátok meg az igazit? (x)

Fűző vagy tépőzár?

Bár a tépőzár kényelmes és gyors megoldásnak tűnik, a legtöbb testnevelőtanár óva int a használatától. Amikor a tépőzár tartása enged, a cipő lazábban tart, kényelmetlenebb benne a mozgás. Ráadásul egy nagyobb mozdulattal könnyen le is repülhet a gyerek lábáról, és már kész is a baleset.

Ha mégis a tépőzáras cipő mellett teszitek le a voksotokat, érdemes egy megbízható márkát választani erős, strapabíró tépőkkel. De olyan hibridet is kereshettek, amiben fűző és tépőzár is van.

Ha azonban semmi nem teszi különösebben indokolttá a tépőzárat, érdemesebb lehet egy fűzős cipő mellett letenni a voksodat.

Milyen sporthoz lesz?

A legtöbb klasszikus edző- vagy futócipő minden sporthoz meg fog felelni, amit tesiórán érintenek. Viszont például gimnasztikához már érdemes külön cipőt vásárolni, ha pedig tudod, hogy sokat fognak például focizni, akkor egy megerősített orr részű cipőt keressetek.

Pronál vagy szupinál?

A boka állása és dőlése befolyásolhatja, hogy milyen cipőt érdemes választani a gyerkőcnek. Míg normál lábállás esetén a neutrális cipők teljesen megfelelnek, míg túlságosan befelé dőlő boka esetén pronáló, kifelé dőlő boka esetén szupináló cipőre lehet szükség. Ennek megállapításában egy sportboltban is tudnak segíteni. Az éves szűrés során is valószínűleg jelezni fogja a gyerekorvos, ha valami nincs rendben a gyerek lábtartásával. A legtöbb hagyományos sportcipőbe egyébként pronáló vagy szupináló talpbetétet is lehet tenni, így ez is egy megoldás lehet, ha a gyerkőc egy egyébként neutrális lábállású cipőbe szeretett bele.

shutterstock.com

Keresd a minőséget!

Ha a cipő talpa túlságosan merev, rideg, láthatóan ragasztóval van a szövethez rögzítve, ami esetleg ki is folyt már néhány helyen, az orr rész nincs megerősítve, a fűző pedig túl rövid vagy túl hosszú, az mind árulkodó jele lehet annak, hogy egy gyenge minőségű sportcipővel van dolgod. Ezeket érdemes elkerülni, még akkor is, ha az áruk egyébként csábítónak tűnhet.

Ha már a következő hónapban másik cipőt kell venned, egyáltalán nem spóroltál vele, ráadásul még egy esetleges sérülésveszélynek is kitetted a gyereket. A kockázat pláne nem éri meg, mert akcióban akár már a nagyobb, ismert sportmárkák cipőit is kifoghatod 10 ezer forint alatt. De találtunk már akciósan megbízható futócipőt 5 ezer forint alatt is.

A szín sem mindegy!

Egy edzőcipő esetében az elsődleges választási szempont természetesen a praktikum, de azért lássuk be, az sem mindegy, hogyan néz ki – főleg, ha mondjuk egy kamasz fogja viselni. A klasszikus, fekete és fehér dorkók kora már lejárt.

A mai gyerekeknek a cipő nagyjából olyan fontos, mint a szüleiknek volt a tökéletesen koptatott farmernadrág, ezért érdemes olyan helyen vásárolni, ahol van bőven választék, és kimondottan divatos darabok is akadnak.

Így biztosan találtok olyan cipőt, ami a praktikus szempontoknak, a költségvetésnek és a viselője igényeinek is megfelel, akár neonszínű csukáról, akár egy igazán különleges, metálszínű részletekkel díszített edzőcipőről álmodik.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!