A nyári hőhullámok megviselnek mindenkit, azonban az idősebb embereket a leginkább. Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a környezetünkben élőkre – a 65 év feletti szomszédokra, nagyszülőkre –, és segítsünk nekik.
Vannak, akik ösztönösen így cselekednek: belőlük nagyon jó szociális ápoló és gondozó, idősgondozó vagy demencia gondozó lehet. Ezeket a szakmákat felnőttképzés keretében is meg lehet szerezni: a TanfolyamGURU.hu Szociális szolgáltatások tanfolyamait kell megnézni a részletekkel kapcsolatban.
Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat, hiszen sokan nem tudják, mi az egyes munkakörökben dolgozók feladata.
Az egészség mulandó…
Sajnos mindannyian tapasztaljuk, hogy testünk idővel elfárad, egyre nehezebben végezzük a napi feladatokat, ám időskorban még látványosabban csökken az életerőnk. Az egészség mulandó, de gyakran tapasztaljuk azt is, hogy nemcsak a test, hanem az elme is kezd leépülni bizonyos kor felett.
A demencia egyre több embert érint, és akiknek van olyan hozzátartozójuk, akin már felfedezhetők ennek a tünetei, megijednek. Nem mindenki tudja, mit lehet tenni ilyen esetben. Az is nehezíti a segítségnyújtást, hogy a fiatalabb családtagok dolgoznak napközben, és nincs aki az idős rokonra vigyázna.
Nagyon keresik tehát a demencia gondozókat, akik napi szinten tartják a kapcsolatot a betegekkel. Szociális intézményekben, idősek otthonában kötelező is egy ilyen szakember foglalkoztatása! Ő ugyanis olyan speciális tudással rendelkezik, amely segíti a családtagok és a gondozott közti kommunikációt, illetve a beteg életvitelét tudja könnyebbé tenni.
Szociális gondozó és ápoló
A szociális gondozók és ápolók is az idősebbeket segítik elsősorban, de emellett pszichiátriai betegekkel, illetve fogyatékkal élőkkel is törődnek. A legtöbbjük személyesen házhoz megy, hogy ott betegápolási feladatokat is ellásson akár. Alapvető egészségügyi ismeret e szakemberek számára is szükséges.
Ápolni a betegeket kell, gondozásra pedig bárkinek szüksége lehet. Olykor már az is nagy segítség, ha házhoz viszik az ellátottnak az ételt, megmasszírozzák a lábát, elbeszélgetnek vele, meghallgatják a panaszait.
Sajnos nem nagyon fizetik meg ezeket a szakmákat, pedig társadalmunk öregszik, és a szociális szférában dolgozókra csak egyre nagyobb szükség lesz.
A tanfolyamokról néhány szó
A fent említett szakmákat felnőttoktatás és felnőttképzés keretében is meg lehet szerezni. Ha fontos, hogy minél előbb kézhez kapjuk a bizonyítványt, akkor az utóbbit érdemes választani. Bár ezekért a képzésekért fizetni kell – mint régen az OKJ-s tanfolyamokért –, mégis sok ember dönt ezek mellett, mert a rugalmasak a keretek.
Az elméleti órákat online tartják, de a gyakorlatokon személyesen kell részt venni: szociális intézményben, idősek otthonában kell feladatokat ellátni ennek során.
A vizsgát egy akkreditált vizsgaközpontban kell letenni, ez után államilag elismert bizonyítványt kap kézhez a hallgató. A TanfolyamGURU.hu oldalán további részletek is olvashatók, nézd meg ott a lehetőségeket!