A földi élet legrégebbi bizonyítéka. Ez a tó rejti

A földi élet legrégebbi bizonyítéka. Ez a tó rejti

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / A földi élet legrégebbi bizonyítéka. Ez a tó rejti / 2. oldal

A ragyogó kék hét árnyalatáról híres Bacalar-tó a stromatolitok ősi populációjának ad otthont, amely körülbelül 3,5 milliárd éves.

Ritka és érdekes élőlények

A stromatolitok megjelenésükben egy karfiolra emlékeztetnek – nagy, párnás bézs színű struktúrák, amelyek a lagúna mészkőfenékéből nőnek felfelé. Úgy néznek ki, mint a sziklák, de valójában élőlények. Az üledék milliméterről milliméterre rétegezi magát a fotoszintetizáló organizmusok, az úgynevezett cianobaktériumok segítségével, amíg a szerkezetek sziklás víz alatti növedékké nem változnak, ami a sekély víz felszínén is látható.

istockphoto

A karfiolszerű stromatolitok csak néhány helyen léteznek még a világon. Bacalar populációja feltárja az időben megdermedt történelmet, például a víz hőmérsékletét vagy geokémiai összetételét több millió évvel ezelőtt. Ennek az az oka, hogy hihetetlenül lassú ülepedési folyamatukban a stromatolitok megőrzik a víz fizikai-kémiai változásait. Lényeges, hogy a stromatolitok az elemek újrahasznosítását is segítik. A stromatolitot alkotó mikrobák a levegőben lévő CO2-ből szenet vesznek fel, és a tófenék karbonátjába helyezik, hogy tárolják. A stromatolitok lényegében a fák víz alatti megfelelői ebből a szempontból.

A környezetszennyezés és a klímaváltozás következtében azonban a Bacalar-tó meseszép színei és a stromatolitok is veszélybe kerültek, így könnyen lehet, hogy egy 3 és fél milliárd éves létforma esik hamarosan áldozatául az emberi mohóságnak.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»