5 film híres írókról, amelyek közelebb visznek a valósághoz

5 film híres írókról, amelyek közelebb visznek a valósághoz

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / 5 film híres írókról, amelyek közelebb visznek a valósághoz

Amikor arra gondolunk, mit csinál egy író, sokszor az van előttünk, hogy egy meg nem értett művész ül az írógépe előtt, és pötyög valódi ihletre várva. Emellett persze rettenetesen izgalmas magánéletet él, ami kalandos, és valószínűleg semennyire sem elfogadott az adott korban.

Ó, hányszor volt hiányérzetem egy-egy könyv elolvasása után! Szerettem elképzelni, vajon milyen körülmények között született az adott mű. Mit élt át a szerzője, hogyan gondolkodott, mennyire volt épp életének egy érzékeny stádiumában, szerelmes volt-e… szóval sok-sok kérdésem volt, amelyeknek rend szerint utána is néztem.

Vagy kaptam választ, vagy nem. És, ha választ is kaptam, sokszor mégis megmaradt az a kis hiányérzet. A kérdésekre adható válaszokat azért – valljuk be – sokkal jobb képekben végignézni. Persze, sokszor a mozifilm és az író valós élete közt szakadék tátong, de a különbségeket felfedezni is jó szórakozás. Íme, az én listám azokról a kedvencekről, amelyek közelebb visznek egy-egy híres író életéhez.

Tolkien (2019, Rendezte: Dome Karukoski)

J. R. R. Tolkien életéről ez előtt még nem készült más alkotás. Sokan csalódtak ebben a filmben, mivel az író életének kezdetét dolgozza csak fel, és kimaradt a lényeg, vagyis Tolkien első világháborús élményei, amelyek nagyon nagymértékben hatottak művei karaktereinek megalkotására.

Tolkien (Nicholas Hoult) egy folyamatosan alkotó író volt, aki szinte már kényszeresen állt a munkájához. Vallását gyakorló, hithű katolikusként konzervatív nézeteket vallott, akiről talán sokan gondolják, hogy nem igazán érdekes karakter – minek is filmet csinálni róla!? Ha így gondolkodnánk, nagyon sok jó filmről kellene lemondanunk, mert meg sem születtek volna.

A Tolkien megosztó alkotás. Vannak, akiknek nagyon tetszik, vannak, akik utálják. Végső soron nagyon jól elénk tárja, milyen volt ő valójában. Megtudjuk, hogy milyen gyermekkora volt, kit szeretett, milyenek voltak az egyetemi évei.

Kiderül, kikre számíthatott, kikre nem, kik becsülték, kik gondoltak rá szánalommal. És azt is megtudhatjuk, hogyan élte meg a meséket, amelyekből aztán kibontakozott Középfölde teljes történelme, karakterei, az a regényfolyam, amely A hobbit-tal indult el. A Tolkien című film itt ér véget… annál a mondatnál, amellyel A hobbit kezdődik: „Élt egyszer egy földbe vájt üregben egy hobbit.”

 

Capote (2005, Rendezte: Bennett Miller)

Truman Capote (Philip Seymour Hoffman) Hidegvérrel című művének születése nem szokványos történet. Az egész 1959. november 16-án, egy évvel az ismert, Álom luxuskivitelben című regényének megjelenése után kezdődik, amikor az író borzalmas, tragikus bűncselekményről szerez tudomást a New York Times-ból.

Holcombban (Kansas állam) egy jómódban élő farmercsaládot gyilkoltak meg, és ennek a tettnek a brutalitása, valamint értelmetlensége elképeszti Capotet. Először cikket akar írni az ügyről, és annak a közösségre gyakorolt hatásáról. A cikk gondolata azonban hamarosan kinövi magát, és a tettesek kézre kerítése után regény születik belőle.

A könyv, a Hidegvérrel, több mint öt évig készül. Ez alatt az idő alatt az író szoros kapcsolatot alakít ki a gyilkosokkal, az egyikbe bele is szeret. A könyv megjelenése után új műfaj születik, a tényregény, Capote pedig világhírű író lesz.  

A film nagyon jól adja vissza a történéseket, ugyanakkor mindvégig a fő karakterre, Capotera koncentrál. A cselekmény magával sodor, kicsit utáljuk ezt az embert, aki mindent és mindenkit kihasznál azért, hogy a műve megszülethessen.

A film lehetne egy kicsit még szárazabb, nem sztárként feltüntetve egy ilyen önző embert, de ennek ellenére fantasztikus színészi alakításokkal találkozhatsz (Philip Seymour Hoffman Oscar-díjat is kapott érte), mindenképp ajánlom.

 

Colette (2018, Rendezte: Wash Westmoreland)

Ez a film nem túl izgalmas, kissé talán még vontatott is. Ennek ellenére igazán értékes darabról van szó, érdemes megnézni. A 20. század első felében alkotó Sifonie-Gabrielle Colette férje szellemírójaként kezd írni. Életrajzi ihletésű regényei nagy sikert aratnak.

Mivel azonban senki nem tudja, ki is a valódi szerző, a férj aratja le a babérokat Colette munkájáért. Ezt azonban senki sem viseli sokáig szívesen, így ő is előlépett a fényre. Egyszer, 1948-ban még az irodalmi Nobel-díjra is esélyes volt. 

A 2018-as alkotásban Colette-et Keira Knightley alakítja, meglepően jól. A filmet részben Magyarországon forgatták, így ezért is érdemes megnézni. 

 

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»