Európa évente 2 000 millió tonna szemetet gyárt

Európa évente 2 000 millió tonna szemetet gyárt

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Európa évente 2 000 millió tonna szemetet gyárt

A hulladék úgy termelődik, ha nincs valamire szükségünk, kidobjuk – gondolja az átlagember. Ám nem így van. A hulladék akkor kezd termelődni, amikor vásárolunk, valami helyett valami mást, vagy olyan dolgot, amire valójában nincs szükségünk. Tisztázni kellene először a szükség fogalmát…

Szükség

Szükségünk van egészséges ételre, tiszta vízre, tiszta levegőre, ruhára, hogy ne fázzunk, és egy otthonra. Ez a szükség. Arra viszont nincs szükségünk, hogy az olcsóbb, génkezelt élelmiszereket fogyasszuk, a vizet és a levegőt mérgezzük, minden nap más ruhát vegyünk fel, és adósság miatt elvegyék az otthonunkat.
A tudatos vásárlás nem divat, nem a ,jó volna betartani’ kategória, hanem a legnagyobb szükség – feltéve, ha ezen a bolygón akarunk élni, feltéve, ha meg akarjuk élni a békés öregkort.

A fogyasztás

A gazdaság mozgatórugója a fogyasztás. Olyan dolgokat veszünk, melyek rövid időn belül elromlanak, kimennek a divatból – gyakorlatilag már nem létezik az a fogalom: tartós fogyasztási cikk.
Szükségét érezzük, a reklámok, a divat, a halmozás vágya miatt, hogy olyan tárgyakkal vegyük magunkat körül, melyekhez sem érzelmi, sem egyéb kötődésünk nincs. Biztonságot ad a tudat, hogy van annyi pénzünk, amin meg tudunk venni ezeket a tárgyakat, melyek valójában nem lesznek szerves részei életünknek.

A száz éves villanykörte esete

Mindenki ismeri a történetet, hogy Kaliforniában egy tűzoltóságon van egy villanykörte, mely már száz éve működik. Az is köztudott, hogy 1920-ban a villanykörte gyárak összefogtak, és az addig 2500 átlagos üzemórát lecsökkentették a villanykörtékben.
Amelyik gyár jobb izzót gyártott, annak büntetést kellett fizetnie. Ez a tervezett elavulás. Mára, minden fogyasztási cikk gyártása ennek az elvnek alapján működik.

Az újrahasznosítás

Az újrahasznosításnak minimális szerepe van abba, hogy élhetőbbé tegyük bolygónkat. Azért, mert a szemét mennyisége iszonyatos méreteket ölt. Napról napra nő a mennyisége – annak tükrében, ahogy fogyasztunk.
Tehát, az csak egy részmegoldás, ha újrahasznosítjuk a szemét bizonyos részeit. A fejlett országokban – kérdés mit nevezünk fejlettnek – egy ember napi egy kg szemetet termel.
Egy óvatos kérdés: hogyan akarunk újrahasznosítani, amikor a szelektív hulladékgyűjtés nincs megoldva, sem a fejekben, sem a gyakorlatban?

Európa szemétleosztása

Európa évente 2 000 millió tonna szemetet gyárt, ami évente 10%-al nő. A legtöbb szemetet Dánia, Ciprus, Írország, Luxemburg termeli, míg a legkevesebbet, évente fejenként 400 kg-ot Csehország, Szlovákia, Lettország és Románia.
Magyarország a középmezőnybe tartozik, ahogy Portugália, Finnország, Svédország, Belgium. Ennek a szemétnek csak 20%-át hasznosítják újra, egy részét pedig elégetik.

Zero Waste – nulla szemét

Úgy tűnik, ez a valódi megoldás a Föld bajára. Azt jelenti, ne termelj szemetet. Lehetetlen? Nos, Kaliforniában Johnsonéknak sikerült.
Hogyan? Első körben megszabadultak minden felesleges holmijuktól. Vászontáskával járnak vásárolni, a bolti kimért dolgoknak külön, állandó zsákocskája, üvege van, a nylon zacskót teljesen száműzték.
Gyalog és biciklivel járnak. A ruhamennyiséget előre megszabják, kiszámítják, és tartják magukat ehhez. Mosódióval mosnak, vegyszert egyáltalán nem használnak. Amire nincs szükségük, elajándékozzák, a szerves hulladék, komposztálásra kerül.

Kína és Új-Delhi

Kína az eldobható tárgyak hazája, a műanyagpohártól kezdve a golyóstollig minden egyszer használatos. Sok városban ma már helyi rendelet szabályozza a műanyag csomagolás mennyiségét, sőt, Hangzhou az első olyan kínai város, ahol be is tiltották.
Új-Delhi a világ legnagyobb műanyagzacskó fogyasztója. A hadsereg és a Panchavati Zöld Mozgalom kampányt indított. A diákok feladata a családok, kereskedők tájékoztatása volt. A katonai kantinokban, szállodákban betiltották a műanyag zacskók használatát, amihez csatlakozott a Közigazgatási Vállalat is.
Így lesz ellenségünk az árengedmény, a divat, azaz saját magunk. A Föld nem a mi, hanem gyerekeink öröksége. Ezt fejben tartva kellene élnünk napjainkat… vagy elönt minket a szemét, nem lesz ivóvíz, nem lesz levegő… és nem lesz szükség, mert nem lesz ember sem.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!