Az ápolt, erős haj nemcsak a hajformázáson és a loknikra kent termékeken múlik. Mint minden, a hajápolás is elsősorban belülről fakad, ha nem vagy egészséges, nem eszel jól és nem iszol eleget, akkor hiába próbálod életre kelteni a szenvedő fürtjeidet. Az alábbi ételek segítenek abban, hogy dúsabb és egészségesebb lehessen a hajkoronád.
Magvak
Az egészséges zsírokat és vitaminokat tartalmazó magfélék nemcsak az izmaidat és a szívedet tartják formában: egy 2015-ös, a Journal of Cosmetic Dermatology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az omega-3 és omega-6 zsírok segítenek megakadályozni a hajhullást, és erősítik a haj szerkezetét.
A magvak, csakúgy, mint például a kókuszolaj is, természetes hidratálók, a fejbőrt is egészségessé teszik, ami kihat a hajhagymákra, majd az egész hajra is.
Zsíros halak
Az olyan diéták, amelyek hirtelen kalóriamegvonással, valamint fehérje- és zsírszegény étrenddel járnak, általában magukkal hozzák a hajhullást is – de ha azt nem, akkor a fénytelen, zsíros, lelapuló hajkoronát biztosan.
A zsíros halak, mint a lazac, a hering, a szardínia vagy a tonhal, a fehérje mellett bőven tartalmaznak omega-3 zsírforrást is, amelynek az előnyeiről az előző pontban írtunk.
Osztriga
Talán meglepő, de az osztriga igazi szuperkaja, ha a hajad egészségéről van szó.
A WHO a vashiányt a világ egyik leggyakoribb tápanyag- és ásványi anyag-hiányának rangsorolja, ami rengeteg kellemetlen mellékhatással, köztük a haj vékonyodásával és hullásával is jár.
Az osztriga azért jobb, mint más vastartalmú élelmiszerek, mert van benne bőven cink is, ami szintén segít megőrizni a haj egészségét, és megelőzi a hajhullást.
Spenót
Szintén a vastartalma miatt szuperkaja a spenót, de nemcsak ezért lehet hasznos a hajproblémákra: bőven tartalmaz ugyanis folsavat, valamint A- és C-vitamint, utóbbi például nélkülözhetetlen a kollagénképzéshez, ami pedig az egészséges haj (és bőr) egyik alapkövetelménye.
Edd rántottába vagy húsételbe sütve, esetleg tedd a turmixodba.
Tojás
A tojás remek fehérjeforrás, ráadásul a benne található biotin hozzájárul ahhoz, hogy a tápanyagok és vitaminok rendesen felszívódjanak a szervezetben, és a testünk fel tudja őket használni.
A tojássárgájában ráadásul rengeteg D-vitamin van, ami már csak azért is fontos, mert a szervezet nem tudja magától előállítani – napfényre van hozzá szüksége, az meg az őszi-téli időszakban egyre kevesebb van természetes módon.
Hüvelyesek
A babfélék a fehérje és vas olyan forrásai, amelyeket vegetáriánusok és vegánok is egész nyugodtan fogyaszthatnak.
Ráadásul tele vannak rostokkal, amelyek megint segítenek abban, hogy a hajhagymáid megfelelően tápláltak legyenek.
Ha nem szeretnél állati eredetű fehérjét fogyasztani, akkor a babfélék népes családja lesz számodra a befutó.
Vörös húsok
Lehet, hogy mostanában elég sok negatívumot írnak a vörös húsokról környezeti lábnyomuk miatt, de az biztos, hogy a bőrödnek és a hajadnak nagyon jót tesznek, ha rendszeresen fogyasztod őket.
Ezekben is vas és omega-3 zsírsav található, csakúgy, mint az eddigi szupersztárokban, és mindkét mikrotápanyag nagyon sokat segít a hajhagymáidnak, hogy egészségesek és élettel telik maradhassanak.
Persze nem biztatunk arra, hogy egyél minden nap steaket, de néha megengedheted magadnak – már csak a hajad állapota miatt is.
Édesburgonya
Az édesburgonyában rengeteg (de tényleg, rengeteg) A-vitamin található, ami hozzájárul a bőröd felületén található olaj termelődéséhez.
Ez pedig a fejbőrödnek nagyon jót tesz, már persze akkor, ha a szervezeted nem viszi túlzásba – de nem a túl sok A-vitamintól fogja.
Fogyaszd nyugodtan főzve, sütve, sőt, desszertként is.