Így nem keseredik meg a mák – És miért annyira egészséges?

Így nem keseredik meg a mák – És miért annyira egészséges?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Így nem keseredik meg a mák – És miért annyira egészséges?

A mákos sütemények, úgy mondják, tipikus kelet-európai ételek. Míg a nyugati világban többnyire félnek tőle, emiatt csak keveset fogyasztanak belőle, mi „két pofára” ettük, esszük – és nem lett tőle semmi bajunk. Sőt. A máknak számos kedvező hatása van.

Miért félnek nyugaton a máktól?

A mák fogalma szorosan összekapcsolódik az ópium fogalmával. Tény, hogy a régi időkben rendszeresen adtak mákos ételt a nyugtalan gyerekeknek. Az is tény, hogy a mákot nem véletlenül használták gyógyításra, hiszen nyugtató, fájdalomcsillapító hatása van. Ám a máknak több fajtája létezik, melyek közül mára csak egyet használunk étkezési célra, azt, amelynek rózsaszín a virága. Csak ennek a fajtának a termesztése, forgalmazása engedélyezett, mert alacsonyabb az alkaloid tartalma.

Az egészséges élelmiszer

A táplálkozástudomány szerint az egyik legegészségesebb növény, tápanyag és ásványi anyag tartalma miatt.

Tartalmaz B1-, B2-, B3-, B6-vitamint, kalciumot rezet, vasat, foszfort káliumot, magnéziumot, cinket, mangánt, és magas a fehérje tartalma is. Sokak úgy gondolják, hogy a mák kifejezetten jó a csontritkulásra, egyesek viszont úgy vélik, hogy nem elég nagy ehhez a foszfortartalma. Én úgy gondolom, hogy aki egész élete folyamán(!) rendszeresen fogyaszt mákot, annak kevesebb problémája lesz csontritkulás ügyben, és könnyebben elkerüli a levertséget, magnézium és B vitamin tartalmának köszönhetően.

Az okos receptek

A mák mellé ízben, a régi receptek szerint, olyan egyéb anyagokat választunk, amik gyümölcs alapúak, sőt, szoktunk hozzá reszelni egy kis citromhéjat – így finom, és így egészséges. Ha a mák mellé olyan alapanyagokat eszünk – házi lekvár – , melyben van C-vitamin, az elősegíti a folsav felszívódását.

Sokan szembesülnek – főleg a kezdő háziasszonyok – azzal a problémával, hogy a mák megkeseredik. Emiatt a darált mákot illik azonnal, frissen felhasználni, mert a szervezet számára kedvezőtlen anyagok keletkeznek az állott mákban.

A mák, mint gyógyszer alapanyag

Aki olvasta már egy átlagos fájdalom csillapító használati utasításán az összetevőket, találkozhatott ezekkel a kifejezésekkel: kodein, narkotin (ezeket köhögéscsillapítóként ismerjük), papaverin (gyomor és bélrendszer, epe és húgyutak görcsét oldja) és morfin (erős fájdalom csillapító). Ezeket a mák felvágott terméséből, a máktokból nyerik, amely még éretlen. Tehát a mák tokban vannak azok az anyagok, melyektől sokak félnek.

Ismét egy magyar: Kabay János

Kabay János fedezte fel azt, hogyan lehet a gyógyszeripar számára úgy kinyerni a gyógyszer alapanyagokat az étkezési mák gubójából, hogy a máktermés megmaradhasson. Eredetileg a zöld termés felmetszésekor keletkező tejszerű anyagot használták gyógyászati célra.

Magát a morfiumot 1805-ben nevezték meg először a mák ,,tejében”. Kabay, a huszas években fejlesztette ki azt a módszert, hogy a csépelt mákszalmából is ki lehessen vonni a hatóanyagokat.

A bőség szimbóluma

A mák a bőség szimbóluma, ezért használunk belőle Karácsony tájékán többet. A mákra misztikus növényként tekintettek, nem csak termékenységvarázslásra, esőcsinálásra, de jövendőmondásra is használták. Az asszírok az öröm növényének nevezték. A görögök az alvással, a túlvilággal hozták összefüggésbe. A boszorkányság füstölő alapanyagnak használta. Mi pedig használhatjuk megelőzésre, tápanyagtartalmát ismerve és rendszeresen használva.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!