Ha rögtön egy jó sűrű pacalpörkölt képe jelenik meg előtted, amikor a zsírt említjük neked, ideje újragondolnod ezt az egészet! Tény, hogy a telített és a transzzsírokat valóban célszerű elkerülni az alakod, illetve az egészséged megőrzésének érdekében, a telítetlenek azonban nélkülözhetetlenek. Összeszedtük, miben találhatod meg őket.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
1/7 Hal
A lazac, a makréla, a hering, a szardínia, a tonhal és az afrikai harcsa számos egyéb halfajtával egyetemben rendkívül gazdag omega-3 zsírsavakban.
Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségéhez, elősegítik az idegrendszer zökkenőmentes működését, tehát valósággal lassítják a sejtek öregedését.
Hetente legalább két alkalommal érdemes halat tenned az asztalra, amit sülve, grillezve vagy pácolva is kipróbálhatsz.
Az egyszeresen telítetlen zsírsavak legbusásabb természetes forrása valóságos csodaszer a szervezeted számára.
Ez a gyümölcs nemcsak a szívednek hasznos, hanem az egészséges vegyületeknek köszönhetően még az ízületi panaszok megelőzését, illetve kezelését is elősegíti.
Sőt, extra hatásként annak is örülhetsz, hogy az avokádót bármilyen más élelmiszerrel együtt fogyasztva jobban felszívódnak a tápanyagok – tedd tehát salátára!
A tökmag, a napraforgómag és a szezámmag nemcsak isteni finom, hanem még a „rossz”, tehát LDL-koleszterinszint csökkentésére alkalmas zsírsavakat is tartalmaz.
A növényi eredetű zsírsavak előnye, hogy a táplálkozástudományi kutatások alapján jobban tudja őket hasznosítani a szervezet, mint az állatiakat.
A pörkölt, sózott vagy másképpen feldolgozott magvakkal azonban vigyázz, mert ha hozzáadott zsiradékkal, illetve nátriummal készültek, többet árthatnak, mint amennyit használnak a testednek!
A földimogyorótól a pekándióig az összes ropogtatnivaló csodát tesz a szíveddel. Minden nap érdemes egy kis maroknyi adagot elnassolnod belőlük az egészséged megőrzésének érdekében – ennél többet azonban nem, mert egyébként rendkívül magas kalóriatartalommal rendelkeznek.
Ha görög joghurttal vagy zsírszegény túróval összekeverve eszed a csonthéjasokat, gondoskodhatsz a teltségérzetről.
Akár sütéshez, akár salátákhoz is használhatod. Előbbi esetben azonban győződj meg róla, hogy olyan változatot vettél, ami „sütésálló”, tehát magas hőfokon is alkalmazható.
Amellett, hogy a receptekben olívára cseréled a sima olajat, a mennyiséget is célszerű megkurtítanod.
Permetező segítségével a lehető legkevesebbet oszlathatod el az ételeken a legpraktikusabb módon. Bátran próbáld ki az ízesített fajtákat is: a szarvasgombás például mennyei!
Ne lepődj meg, hogy a zöldségek is tartalmazhatnak zsiradékot! A zöldlevelesekben, különösen a spenótban, a kelben és a kelbimbóban található némi omega-3. Mivel a szervezet „magától” nem tudja előállítani ezt a vegyülettípust, kifejezetten hasznos a szükséges mennyiséget étrend útján biztosítanod.
Mindennap egyél legalább 2-3 csészényi zöldséget, mert nélkülözhetetlen az egészséghez! Nem árt tudnod, hogy ami a „jó” zsírsavak mennyiségét illeti, messze nem jelentenek annyit, mint például a halak.
Nemcsak az egyik legolcsóbb és legsokrétűbben elkészíthető fehérjeforrás, hanem még egészséges zsírok is vannak benne! Egy méretesebb darab kevesebb, mint 5 gramm zsírt tartalmaz, aminek nagy része „jó”. Tévhit tehát, hogy a tojás valóságos koleszterinbomba, afféle főgonosz.
A feltételezés onnan ered, hogy az egyébként magas koleszterinszint miatt orvosi kezelés alatt állóknak érdemes napi 1-2 darabra korlátozniuk a bevitelt, hiszen nekik az ilyesmire egyébként is figyelniük kell.
Ha egészséges vagy, akkor is érdemes egy-két évente benevezned egy általános vérképre,mert a véredben lévő zsírok aránya hűen tükrözi az életmódodat.