Ennyire kiégtél a munkahelyeden?

Ennyire kiégtél a munkahelyeden?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Ennyire kiégtél a munkahelyeden?

Gyakori jelenség, hogy egy bizonyos idő elteltével a munkánkban elkezdünk kiégni, különösen ha eleve nem szeretjük a munkánkat. A kiégésnek testi és munkamorálbeli megnyilvánulásai is vannak, lássuk ezek közül a leggyakrabban előfordulókat!

Fejfájás

A kiégés egyik jellemző tünete a fejfájás. A probléma felismerését nehezíti, hogy a fejfájás kiváltó oka rengeteg dolog lehet.

Akkor azonban, ha a fejfájás mindig munkakezdéskor jelentkezik és az esetek legnagyobb részében elmúlik estére, amikor a szeretteinkkel vagyunk, akkor már gyanakodhatunk, hogy a munkával kapcsolatos örömtelenségünk, fásultságunk az oka a kellemetlenségnek.

Hasfájás

A hasfájás szintén egy nehezen konkretizálható dolog, kívülről gyakorlatilag ellenőrizhetetlen a megléte. A stressz leggyorsabban a gyomrunk egészségén ejt csorbát, ezért érdemes komolyan venni a tünetet.

Az is igaz azonban, hogy sok ember hasfájásra hivatkozva kéri el magát előbb a munkából, és ennek a szokásnak a következménye az, hogy gyakran már mi magunk is nehezen azonosítjuk be, hogy tényleges érzésről van-e szó, vagy csak ezt szeretnénk érezni a mihamarabbi távozás érdekében.

Ingadozó kedélyállapot

Az ingadozó kedélyállapot szintén olyan tünet, amelynek eredetét csak nehezen lehet beazonosítani. A fejfájáshoz hasonlóan azonban érdemes megfigyelni, hogy egyébként is jellemző-e ránk, vagy inkább csak a munkaidő alatt jelentkezik.

Teljesen normális, ha kicsit néha ingadozik a kedvünk és a lelkesedésünk, de ha jelentős változásról és hosszan tartó állapotról beszélhetünk, akkor érdemes megfontolni a kiégés lehetőségét is.

Alul-motiváltság

Mindannyian tudjuk, hogy nagyon nehéz magunkat jó és eredményes munkára ösztönözni, ha éppen nem vagyunk túl érdeklődőek a feladataink iránt. A hosszan tartó alul-motiváltság a kiégés egyik legbiztosabb jelen.

Vagyis amikor csak nagyon nehezen tudjuk rászánni magunkat egy faladat elkezdésére, ráadásul a feladatot nem is tartjuk érdekesnek, akkor jó, ha elkezdünk gyanakodni, mert valószínűleg a kiégés jelenségével állunk szemben.

Kedvtelenség

A kedvtelenség sajnos rengeteg munkahelyen alapállapot lehet. Ha valaki nem szereti a munkáját és esetleg a társaság sem az igazán megfelelő a számára, akkor érthető, hogy nem csattan ki a jókedvtől egész nap.

Ha azonban korábban szerettük a munkánkat és szerettük a feladatainkat, és most hirtelen azt tapasztaljuk, hogy már az új és korábban érdekesnek tartott feladatok és történések sem élénkítenek fel, akkor jó esélyünk van arra, hogy érintettek lettünk a kiégésben.

Téma a szünetben

Ha elindultunk a kiégés felé, akkor nagyon gyakori jelenség, hogy egyre nyitottabbakká válunk a szünetekben való negatív beszédtémákra. Viszonylag biztos jel, ha már egyedül azok a témák lelkesítenek bennünket a munkahelyünkkel kapcsolatban, amikor valakit kritizálni vagy szidni kell, illetve amikor az a téma, hogy mennyire kilátástalan a helyzetünk a munkahelyünkön.

Természetesen normális, ha negatívabb szituációkban erről sok szó esik, de kizárólagosan ez a téma csak rosszul hathat ránk – tovább erősíti a ugyanis a kiégési folyamatot.

Eredményromlás

A kiégés természetesen szinte azonnal meglátszik az eredményeinken is. Abban az esetben, ha mérik a munkánk eredményét, akkor szinte azonnal láthatóvá válik a mutatók csökkenése.

Ha nem folyamatosan mért munkafolyamatot csinálunk, akkor pedig az egyes munkaszakaszokra fordított idő lesz egyre hosszabb, vagyis a korábbinál lassabban dolgozunk.

Bárhogy is van, ha ezt hosszú távon tapasztaljuk, akkor kifejezetten valószínű, hogy érintettek vagyunk a kiégésben.

Teendők

Bizony nehéz kérdés, hogy mit is lehet tenni ilyen esetben. Ha azért dolgozunk a munkahelyünkön, mert nincs más választásunk, akkor is érdemes legalább a munkahelyi hangulatot pozitívra fordítani.

Vagyis keressünk stílusban és gondolkodásmódban hozzánk illő kollégákat, és ha a munkát nem is szeretjük, legalább a szüneteket használjuk fel arra, hogy a jókedvet visszahozzuk magunk köré.

Érdemes minden esetben kerülni azok társaságát, akik csak tovább rontják a hangulatunkat, és bármennyire is nehéz sokszor, akkor is inkább keressük meg újra azt, amit régen szerettünk a munkánk során!

Teszteld: Mennyire vagy érintett a munkahelyi kiégésben!

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!