Elmetérkép: a csodamódszer, ami sikeressé tesz

Elmetérkép: a csodamódszer, ami sikeressé tesz

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Elmetérkép: a csodamódszer, ami sikeressé tesz

Az elmetérkép titka, hogy a bal és a jobb agyféltekéd működésének összehangolásával egyszerre mozgósítja a racionális gondolkodást és a kreativitást. Ez a szervezeti diagramra hasonlító, ám annál sokkal áttekinthetőbb ábra hozzájárul, hogy minden eddiginél fantasztikusabb ötletek jussanak eszedbe a brainstorming alkalmával.

Ahány ág, annyi szín

Sokkal áttekinthetőbbé teheted az elmetérképet (aminek angolul mind map a neve, ha esetleg külföldi szakmai anyag után kutatnál a neten), ha különböző színekkel jelölöd benne a koncepciókat: például pirossal a kollégáid ötleteit, kékkel pedig a sajátodat.
Vagy egyik árnyalattal az egyik témát, egy attól eltérővel pedig a másikat. Így akár több mint tíz irányvonalat is elkülöníthetsz, mégis mind egyértelmű marad.

A téma a középpontban

A rajzolást mindig egy középső, nagyobb alakzat elkészítésével kezdd, aminek a közepébe írod a fő témát, amin gondolkodni kell. Minél rövidebben és egyszerűbben fogalmazod meg, annál jobb – a legideálisabb, ha csupán egy-két szót írsz.
Fontos, hogy ezzel ne szűkítsd le teljesen a dolgot, inkább egy kicsit tágabb fogalmat adj meg, amin belül bátran szárnyalhat a képzelet.

Egyre kisebb elágazások

Vizuálisan is megjelenítheted a téma szűkülését, ha az elágazások egyre kisebbé válnak. Éppen ezért célszerű egészen nagy betűkkel elkezdeni a középről kiinduló elmetérképet, a szélek felé haladva pedig rövidíteni a vonalakat és apróbbá varázsolni a betűket.
Lényeges viszont, hogy még a legkisebb felirat is teljes mértékben olvasható maradjon. A kompozíció így egyébként virágra vagy fára fog hasonlítani.

Minden ötletet írj le!

Az elmetérkép készítésének pont az a lényege, hogy mindent rögzíts benne, ami csak eszedbe jut. Ne legyél rest különböző elmetérképet szentelni az éppen futó projekteknek, mert ezáltal valamennyit áttekinthetőbbé és gyümölcsözőbbé teheted.
Akkor is írd le az ötleteidet, ha látszólag csak közvetve kapcsolódnak a megoldásra váró feladathoz, mert így is közelebb vihetnek a megoldáshoz. 
Az egészet hagyományos módon papírral és ceruzával is lerajzolhatod, de az interneten számos segédprogram is rendelkezésedre áll (mindmeister.com vagy bubbl.us)

Tedd félre egy kicsit!

Az elmetérkép készítése fárasztó agymunka, tehát természetes, ha egy idő után lankad a figyelmed, vagy esetleg a befejezése után úgy érzed, semmi kedved levonni belőle a következtetéseket.
Erre nyújt megoldást, ha előre eltervezed: néhány órára félreteszed, és csak utána értelmezed. Ezzel lehetőséged adsz magadnak arra, hogy az újbóli rápillantáskor egyből kiszúrd a hibákat és az összefüggéseket.

Vizsgáld felül!

Az első ötlet gyakran ér kincset, de koránt sem mindig. Éppen ezért egyáltalán nem ciki, ha úgy érzed, javítanod kell az eredeti elképzelésen. Az elmetérkép így is hasznos, hiszen nélküle nem biztos, hogy rájöttél volna, hogy valami nem stimmel.
Ilyenkor rajtad áll a döntés, hogy csak bizonyos részeket rajzolsz újra, vagy pedig másikat kezdesz.

Neked legyen jó!

Az elmetérkép lényege, hogy a te gondolatmenetedet kövesse, s kiigazodj benne. Ez azt is jelenti, hogy másoknak nem muszáj hasznosnak lennie – kivéve, ha éppen csapatmunkás projektről van szó, s nekik is következtetéseket kellene levonniuk belőle.
Ne ess kétségbe, ha kívülállók számára egy érthetetlen katyvasz az elmetérképed, attól még téged hozzásegíthet a millió dolláros ötlet tökéletesítéséhez! Amennyiben nem világos számodra, hogy miért és hogyan érdemes elmetérképet készíteni, számtalan oktató videót, illetve leírást találhatsz a témában.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!