Így segít az Eisenhower mátrix abban, hogy gyorsan végezz a teendőlistáddal

Így segít az Eisenhower mátrix abban, hogy gyorsan végezz a teendőlistáddal

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Így segít az Eisenhower mátrix abban, hogy gyorsan végezz a teendőlistáddal

Valaha érezted már úgy, hogy legalább három lépéssel le vagy maradva minden tennivalóddal? Tudjuk, milyen érzés teljesen túlterheltnek lenni, miközben próbálunk egyszerre zsonglőrködni az összes teendőnkkel. A munkahelyi feladatok, a családi és ház körüli teendők – nem csoda, hogy mindannyian a kiégés szélén egyensúlyozunk.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Itt jön képbe az Eisenhower mátrix – egy hatékony termelékenységi trükk, amely segít a káoszt kezelhető részekre bontani. Ez egy eszköz, amely segít megérteni a prioritásainkat, és azok fontossága és sürgőssége alapján rangsorolni őket.

Ez az egyszerű, mégis hatékony módszer segít felállítani a fontossági sorrendet, megszabadulni a zavaró tényezőktől, így arra összpontosíthatod az energiádat, ami igazán számít. Nézzük meg, hogyan működik!

Az Eisenhower mátrix lényege

Az Eisenhower módszer, más néven Eisenhower döntési mátrix vagy Fontos-sürgős mátrix, Dwight Eisenhower egykori amerikai elnök vezetési stílusára épül. Az elnök híres szavai – „Ami fontos, az ritkán sürgős, és ami sürgős, az ritkán fontos” – adják a mátrix alapját.

A lényege, hogy készíts egy listát a feladataidról, majd osztályozd őket aszerint, hogy fontosak vagy nem fontosak, valamint sürgősek vagy nem sürgősek. Ez segít eldönteni, melyik feladatot kell először elvégezni.

A feladatokat négy kategóriába sorolja:

  • Csináld meg (Fontos és sürgős): Ezek azok a feladatok, amelyek egyszerre fontosak és sürgősek, tehát ezek élveznek prioritást. Ilyen például egy határidős munka befejezése vagy egy csőtörés megjavítása, mielőtt a fürdőszobát elárasztja a víz.
  • Ütemezd be (Fontos, de nem sürgős): Ezek a feladatok fontosak, de nem sürgősek, ezért későbbre is időzíthetők. Ilyen például a legjobb barátod szülinapi ajándékának megvásárlása a jövő hónapra – fontos, de nem kell most azonnal megcsinálni.
  • Delegáld (Sürgős, de nem fontos): Ezek a feladatok gyors végrehajtást igényelnek, de nem feltétlenül neked kell elvégezned őket. Például, ha le kell nyírni a füvet, de nincs rá időd, megkérheted egy családtagodat.
  • Töröld (Nem sürgős, nem fontos): Ezek a feladatok nem járulnak hozzá a céljaidhoz, csak időt rabolnak, ezért érdemes törölni őket. Ilyen lehet például a céltalan közösségi média görgetés vagy egy olyan sorozat nézése, ami valójában nem is érdekel.

Fontos megjegyezni, hogy a feladatokat szükség esetén áthelyezheted egyik részből a másikba. Például egy orvosi vizsgálatot lehet, hogy elég jövő hétre ütemezni, ha rutinvizsgálatról van szó, de előrébb kell hozni, ha rosszul érzed magad.

Eisenhower mátrix
istockphoto.com / Mello Studio

Oldalak: 1 2 3 4

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/4
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!