14 dolog, amit senki sem mond el neked a szülésről II.

14 dolog, amit senki sem mond el neked a szülésről II.

Címlap / Életmód / Család / 14 dolog, amit senki sem mond el neked a szülésről II.

Kétrészes cikksorozatunk előző részéből megtudhattad, hogy a magzatvíz valószínűleg nem folyadékkal töltött lufiként placcsan szét a lábaid között, az epidurális érzéstelenítés olyan érzés, mint egy ütős partidrog, és többnyire nem a kitolási szakasz a legfájdalmasabb. Most pedig a vákuum használatáról, a méhlepényről és a gátmetszésről is szót ejtünk.

Nem biztos, hogy ott lesz az orvosod a döntő pillanatban

Nemcsak a magyar egészségügy sajátossága, hogy az orvosok és a betegek arányából adódóan előbbieknek meg kell osztaniuk a figyelmüket, illetve a munkát egymás között.

Fontos, hogy ne ess pánikba, ha esetleg úgy alakul, hogy éppen nincs jelen a doki, akiben megbízol.

Amennyiben mégis aggályaid vannak, hamarosan olyan helyzetbe sodor a természet, hogy semmi más nem fog érdekelni, csak hogy végre „valaki kiszedje” a bébit belőled… Talán már az se baj, ha egy cirkuszi bohóc siet a segítségedre.

Gátmetszésre lehet szükség

Akkor beszélünk gátmetszésről, amikor a szülész-nőgyógyász bemetszést ejt a gáton a magzat világra segítésének megkönnyítésére.

Szörnyű kép, tudjuk, sajnáljuk. Azaz dehogy sajnáljuk, mert ilyenkor már igazán kevés választ el életed egyik legcsodálatosabb pillanatától! 

Viszont ha megfogadsz egy tanácsot, soha, de SOHA nem guglizol rá az „episiotomy” kifejezésre, hogy utánajárj a gátmetszésnek. Jobb, ha csak hagyod megtörténni, ha esetleg kell.
(Nem is biztos, ugye.)

Lehet, hogy „ki kell szívni” a babát

„A lányom pulzusa gyengült, ráadásul terhességi magas vérnyomásom is volt, úgyhogy az orvosom vákuumot használt, hogy gyorsabban lefolyjon a szülés” – írta egy kismama az egyik ismert fórumon. 

 Ez nem azt jelenti, hogy porszívócsövet dugna a megfelelő helyre.
Csupán egy tölcsér alakú eszközt illeszt oda, s jó eséllyel nem is fogod látni vagy tudni, mi történik éppen.
Persze, ha jó fej a doki, azért közben tájékoztat, mit csinál éppen.

Meg kell szülnöd a méhlepényt is

Miután a baba megvan, a méhlepényen a sor: ki kell jutnia a szervezetedből.
Van, aki „plusz egy nyomásnak” éli meg csupán, míg más egy picivel többet vesződik vele.
Ilyenkor nem a fájdalom szokott traumatikus lenni, hanem esetleg a méhlepény látványa: egy kis májszerű valami fog belőled kizuttyanni az elbűvölő apró emberkét követően.
Van, aki megeszi, turmixot készít belőle, mert tele van mindenféle tápanyaggal. Hát… ha megkívánod, akkor egészségedre!

Öltésekre lehet szükség

Hogy miért? Lásd a 9. pontot.

Ha nem történik gátmetszés, akkor is előfordulhat, hogy egy kis varrásra van szükség, mégpedig az előző cikkben említett „görögdinnyét a citromnyi lyukon” párhuzam miatt. 

Ez enyhe égő „piszkálásérzettel” fog járni a korábbi megpróbáltatások után, ám mivel az orrod előtt méricskélik és mossák majd a kisbabádat, valószínűleg oda sem fogsz figyelni rá.
A vaginaöltés egyébként nagyjából egy hét alatt magától felszívódik, tehát nem kell szörnyűséges varratszedéstől rettegned.

Vér, vér és vér

Ne döbbenj meg, használd a józan eszedet!

A szülés természetesen vérrel jár, méghozzá általában nem kevéssel. A kórházsorozatokban többnyire nem változtatják mészárszékké a szülőszobát, pedig a valóságban nem ritka az ahhoz hasonló látvány. 

Ha rosszul vagy a vértől, egyszerűen ne nagyon nézz lefelé – az átázott ruhájú egészségügyi dolgozók képére azonban készülj fel! Sőt, a földről is törölgetni fogják. Nyugi, nem fogsz elvérezni, vigyáznak rád.
Ritkán előfordulhat, hogy a kismamának a szülés után vért kell kapnia. Mivel kórházban vagy, ez sem probléma!

Nemcsak a bébi lesz pelenkás…

… hanem egy rövid időre te is. Aki nem tudja előre, hogy kismama-pelenkát kell viselnie, annak bizony elkerekedhet a szeme, amikor az orra (pontosabban a popója) alá dugnak egyet. 
Egy maxi méretű egészségügyi betétet vagy egy valódi pelenkát képzelj el, amit egyes országban még jéggel is megtöltenek a kínok enyhítésére.
„Fapados” verzió a vattával bélelt gumibugyi. Az eszköz célja, hogy magába szívja a szülés utáni csordogáló vért. Mert az előző pontból már tudod, hogy lesz majd bőven vörös folyadék.
Reméljük, összeállításunkkal hozzájárultunk ahhoz, hogy gyakorlati értelemben is felkészülten várd a szülést!

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!