Csendes kilépés a munkahelyen: egyre többen csatlakoznak a trendhez

Csendes kilépés a munkahelyen: egyre többen csatlakoznak a trendhez

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Csendes kilépés a munkahelyen: egyre többen csatlakoznak a trendhez

Képzelj el egy olyan munkahelyi kultúrát, ahol elegendőnek tartják azt, ami a munkaköri leírásban szerepel. Nem kell többé túlórázni, lenyűgözni a főnököt, a munkaidő végén becsukod magad mögött az ajtót és még marad energiád mást is csinálni. Ha most is így vagy ezzel, akkor gratulálunk, jó helyen dolgozol, ám csupán a dolgozó emberek 9%-ába tartozol. A többiek körében egyre nagyobb teret hódít a quiet quitting, azaz a csendes kilépés.

Bár a kifejezésben helyet kap a kilépés szó, korántsem erről van szó. A csendes kilépőknek eszükben sincs másik munkahely után nézni vagy felmondani. A szó a gondolkodásmódra és a munkahelyhez való érzelmi kapcsolódásra utal. 

A csendes kilépés azt jelenti, hogy csak azt csinálod, amit a munkád megkövetel és semmi többet.

Nem teszel eleget extra felkéréseknek, nem mentorálod az új belépőket ingyen, nem jársz el a közös esti iszogatásokra sem. Továbbra is megjelensz a munkahelyeden, de szigorúan a munkaköri követelmények határain belül maradva. Nem nézed meg a munkahelyi e-maileket este vagy hétvégén, csakis a magánéleti, családi, hobbi célú elfoglaltságoknak szenteled a szabadidődet.

Az utóbbi években, de főként a világjárvány óta egyre több fiatal munkavállaló fáradt bele abba, hogy nem kapja meg az elismerést és a kompenzációt az elvállalt túlóráért.

Egyre többen mondanak nemet a kiégésre úgy, hogy előtérbe helyezik a munka és a magánélet egyensúlyát a túlzott munkahelyi elvárásokkal szemben. 

A quiet quitting a mozgalom Kínából ered, ahol köztudottan komolyan veszik a szigorú munkavégzést és az állandó megfelelést. A csendes kilépés kifejezés a közelmúltban terjedt el, miután egy amerikai TikTokker közzétett egy videót, ami vírusként terjedt. Ebben leszögezte: „A munka nem az életed.”

@zaidleppelin On quiet quitting #workreform ♬ original sound – ruby

Nem mindenki ért egyet a csendes kilépéssel

Egyesek úgy vélik, ha nem teszünk bele apait, anyait, nem leszünk sikeresek egy adott szakmán belül. Ők azok, akik szerint a csendes kilépés azt jelenti: megteszed a minimumot, amit elvárnak tőled a munkahelyeden és megelégszel a középszerűséggel. Ugyanakkor az előrelépést és a fizetésemelést azok kapják meg, akik erőn felül teljesítenek, plusz munkát végeznek és a végletekig lojálisak a céggel – vélik az ellenlábasok.

Egy ideális világban, vagy nevezzük úgy, egy felvilágosult vállalatnál olyan munkahelyeket hoznak létre, ahol az alkalmazottak büszkék a munkájukra és méltányos fizetést kapnak. A pénz mindenki számára egyformán fontos, de az elismerés is.

Sokan tévesen azt gondolják, hogy a csendes kilépés egyenlő azzal, amikor egy munkatárs lazsál, másra bízza a saját munkáját és nem csinál semmit a munkaidő nagy részében. 

Ezzel a szemben a lassan világszintűre duzzadó mozgalom filozófiája az, hogy a tagjai nem hagyják a magánéletüket összemosni a munkahelyi eseményekkel, feladatokkal vagy személyekkel. Minden munkát lelkiismeretesen elvégeznek, időre és precízen. Ezen felül viszont nem hajlandók több szót és időt a foglalkozásukkal kapcsolatos dolgokra fordítani.

Kezd globálissá válni a minimális munkavégzés

A Gallup 2022-re vonatkozó globális munkahelyi jelentése kimutatta, hogy Magyarországon a munkavállalók mindössze 22%-a volt elkötelezett vagy lelkes a munkája iránt. Ők azok, akik reálisnak tartják a bérüket, úgy érzik, jól megy a soruk és pozitívan tekintenek a jövőbe. A felmérés a világ összes kontinensét vizsgálta és a nagy globális átlag is megközelítőleg ugyanaz, mint a hazai eredmény. 

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!