Évek óta nem szereztél új barátokat? Kiderült, mi az oka ennek!

Évek óta nem szereztél új barátokat? Kiderült, mi az oka ennek!

Címlap / Életmód / Lélek / Évek óta nem szereztél új barátokat? Kiderült, mi az oka ennek!

Nem is emlékszel már, mikor szereztél utoljára igazi barátokat? Egy ideje már nem megy az új kapcsolatok kialakítása, sőt, nem is próbálkozol vele? Az emberek gyakran azt hiszik, hogy ez életkori dolog, és egy bizonyos kor felett nem lehet már új barátokat szerezni, de nem ez a helyzet!

Valójában a fiatalabb korosztályban is gyakori lehet, hogy valaki nem tud barátokat találni magának, ami szorongást, depressziót okozhat hosszú távon. Az okok viszont idősebb és tinikorban is ugyanazok. Ezt egy friss kutatásból tudhattuk meg, amit Cipruson készítettek, és épp a napokban mutattak be egy külföldi pszichológiai lapban.

A felmérés több fázisból állt, amelyben nőket és férfiakat kérdeztek ki arról, miért okoz nekik problémát új barátokat szerezni. A kutatásban különböző életkorú emberek vettek részt, a végén pedig kiderült, hogy 39 oka van annak, miért nem tudunk ilyen ismeretségekre szert tenni!

Íme a hat kategória, amibe besorolható ez a 39 ok, és amiben a többség magára ismert:

  • Kevés bizalom (37%): ezek a személyek úgy érzik, nem tudnak megbízni másokban (akár negatív tapasztalatok miatt), így viszont őszinte barátságokat sem tudnak kialakítani.
  • Időhiány (29%): a munka, a háztartás, a gyereknevelés olyannyira leköti ezeknek az embereknek az idejét, hogy ha akarnának, sem lenne lehetőségük új emberekkel ismerkedni.
  • Introvertáltság (23%): azok, akik az introvertált személyiségtípusba tartoznak, úgy vélik, ez gondot okoz a kapcsolatok teremtésében.
  • Válogatós hozzáállás (16%): a résztvevők egy része úgy gondolta, hogy túlságosan válogatósak, ha barátokról van szó. Emiatt viszont kicsit úgy érzik, senki sem elég jó hozzájuk.
  • Félelem az elutasítástól (10%): a randizásban ez az ok legelöl lenne, de a barátság terén „csak” 10% érezte valós indoknak azt, hogy félnek az elutasítástól, és ezért nem mernek barátságokat kezdeményezni.
  • Pragmatikus okok miatt (2%): ez általában valamilyen egészségügyi problémát takart, ami miatt az emberek félnek nyitni mások felé, de a korkülönbség is ide tartozik.
praetorianphoto/istockphoto.com

Az okok eloszlása a társadalmi helyzet alapján

Apropó életkor, a kutatás során kiderült, hogy az idősebb korú emberek elsősorban az időhiány, a válogatós hozzáállás és a pragmatikus okok miatt nem tudnak új barátságokra szert tenni. Az elutasítástól való félelem és az introvertáltság náluk szinte egyáltalán nem volt jellemző. Ők egész egyszerűen csak úgy érzik, nem szeretnék a rossz emberekre pazarolni az idejüket. Igyekeznek ezért megválogatni, egyáltalán kik jöhetnek szóba, de az egészségügyi helyzetük, valamint a kevés szabadidő és lehetőség is meggátolja őket abban, hogy hosszan tartó ismeretségeket kössenek. A nemek között is voltak különbségek, hiszen a nőknél volt gyakoribb ok az, hogy nem tudnak megbízni másokban, és félnek az elutasítástól. A férfiak elsősorban az időhiányt tették meg problémának. 

A barátságok hiánya szorongáshoz, depresszióhoz is vezethet. Ezt számtalan felmérés és kutatás is megerősítette már, hiszen a magány az egyik legnagyobb probléma a mentális egészség terén. Sőt, ez később fizikai gondokhoz is vezethet. Szakértők szerint érdemes kideríteni, elsősorban nálad mi akadályozza a barátságok kialakítását. Önbizalomhiány? Elutasítástól való félelem? Időhiány, vagy szimplán csak válogatós vagy? Akárhogy is, érdemes lehet ilyenkor pszichológus segítségét kérni, hiszen néhány alkalom után te is tisztábban fogod látni a képet. Arról nem is beszélve, hogy a támogató háttérrel könnyebb lesz megtenned az első lépést.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!