A baba érkezésével veszélybe kerül a párkapcsolat?

A baba érkezésével veszélybe kerül a párkapcsolat?

Címlap / Életmód / Család / A baba érkezésével veszélybe kerül a párkapcsolat?

A statisztikák azt igazolják, hogy a válások nagy százaléka a gyermek néhány éves koráig történik. Hogy mi biztosan elkerüljük ezt a veszélyt, érdemes tisztában lennünk néhány alapszabállyal.

Felkészülés

Érdemes jó előre felkészülni az új családtag születésével járó problémákra, hogy mikor éles helyzetben szembe találkozunk velük, ne érjen váratlanul bennünket .
Gyűjtsük be a baráti vagy rokoni körből a hasonló tapasztalatokat, hiszen ami másokkal előfordult, az velünk is megtörténhet.

Tervezés

A begyűjtött információk alapján érdemes előre megállapodni néhány szabályban. Nem kell túlzásba vinni, hiszen sok dolog lesz, amit nem láttunk előre.
Jó ötlet lehet, ha megbeszéljük, hogy továbbra is figyelni szeretnénk egymásra és nem csak anya és apa szerepkörben zajlik majd az életünk.

Változó szerepek

A leggyakoribb hiba, ami a harmonikus párkapcsolatot beárnyékolhatja, az abban rejlik, mikor a korábban férj és feleség szerepkörben élő pár hirtelen kizárólag apává és anyává válik.
Soha ne feledjük, hogy a szerepeink nem módosultak, hanem bővültek, vagyis innentől egyszerre vagyunk szülők és a másik társa is.

Feladatleosztás

A gyerek érkezésével természetesen minden családban kialakul egyfajta új feladatkör, amiket mindegyik fél igyekszik jól ellátni. Az apukáknak legtöbbször a fürdetés marad, mivel erre érnek haza este a munka után.
Törekedjünk arra, hogy ez tényleg öröm legyen apának és gyerekének egyaránt, ne pedig szükséges rossz, amit el kell végezni a családi veszekedés elkerülése érdekében.

Külsőségek

Tudjuk jól, hogy a férfiak vizuálisak: szép, szűk, szexi ruhákban szeretnek látni bennünket. Nem pedig kinyúlt, foltos cuccokban. Ha tudtuk ezt róluk a gyerekvállalás előtt, akkor ne csodálkozzunk, ha ilyenek is maradtak.
Minden érett férfi elfogadja azt, hogy a nemrég még csodálatos alakú nőn most nem minden tökéletes, de ettől függetlenül még nem árt, ha adunk magunkra.
Ezért néha vegyünk fel szép ruhát és sminkeljük ki magunkat. Végül nem csak a párunk, de a saját hangulatunkat is megsokszorozhatja mindez.

Beszédtéma

Ha egy párnak gyereke születik, akkor teljesen természetes dolog, hogy a beszédtémák túlnyomó része a baba körül forog. Ezzel nincs is semmi gond, de arra érdemes odafigyelni, hogy ne ez legyen a kizárólagos témánk.
Hallgassuk meg párunkat, hogy mi történt vele a munkahelyén, mik foglalkoztatják mostanában és éreztessük vele, hogy továbbra is kíváncsiak vagyunk rá.

Hangvétel

Egy éve még szórakozni jártunk életünk szerelmével, ma viszont a cumisüveg hőmérséklete miatt akár a végsőkig is eldurvulhat a hangvétel otthon.
Figyeljünk oda, hogy a fáradtság vagy a sok új feladat okozta feszültség lehetőleg ne menjen át a szülők közti hangvételre is. Tegyünk egy próbát és beszéljünk nyugodtan, higgadtan egymással.

Kritika

Nagyon fontos, hogy a párok építő kritikával is segítsék egymást. Persze nagyon rossz érzés kritikát kapni, hiszen az mindig egy negatívumunkra hívja fel a figyelmet, de lássuk mögötte a segítő szándékot és próbáljunk meg tanulni belőle.
Persze a hangvétel nagyon fontos ilyenkor, így ezt érdemes előre megbeszélni egymás közt, hogy a kritika tényleg eredményes legyen.

Dicséret

Sajnos nagyon jellegzetes szülői kommunikációs elem, hogy a negatívumokat könnyen és gyakran emlegetjük, de sokszor elfelejtünk dicsérni. Nincs ez máshogy a szülők között sem.
Érdemes megtanulnunk, hogy a jót ugyanúgy szóvá tegyük, mint a rosszat. Sokszor többet érünk el egy jó szóval, mint száz negatív mondattal.

Intimitás

A párkapcsolatok tipikus problémája, hogy a gyerek érkezésekor eltűnik az intimitás a kapcsolatból.
Ezt először a fáradtsággal, kialvatlansággal magyarázzuk, majd egyszer csak azt vesszük észre, hogy mindezt már megszoktuk és az intimitás már nincs jelen, eltűntek a korábban oly gyakori kedves érintések, szavak, esetleg elsikkadt a szexuális élet is.

Romantika

Néhány hónap elteltével feltétlenül szakítsunk egy kis időt, legalább néhány órát olyan dologra, amit korábban annyira szerettünk együtt csinálni.
Ha a régi kedvenc kikapcsolódásunk a mozi volt, akkor kérjük meg a nagymamát, hogy néhány órára vigyázzon a kisbabára, mi pedig élvezzük ki a szórakozás régi jó hangulatát.

Kommunikáció

A világon annyi mindent old meg a kommunikáció, így nyilván ez sem kivétel. Ha csak erre odafigyelünk, vagyis beszélgetünk, nyíltak vagyunk együttműködőek, akkor máris rengeteget tettünk azért, hogy a gyerekáldás ne csak a gyerek szempontjából legyen öröm, hanem a kapcsolatunknak is adjon egy új színt.

Közös öröm

Nincs annál nagyobb öröm, mint a közösen elvégzett feladat sikerélménye. Ezért tanuljunk meg közösen örülni a gyereknek, legyünk büszkék rá és magunkra is.
Ne felejtsük el, a gyerek egy embernek talán a legnagyobb vállalkozása. Közösen örülni ennek pedig százszoros siker.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!