Állásinterjú után: 5 szakértői tipp a kapcsolattartáshoz

Állásinterjú után: 5 szakértői tipp a kapcsolattartáshoz

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Állásinterjú után: 5 szakértői tipp a kapcsolattartáshoz

Végre magad mögött tudhatod a nagy állásinterjút, amire napokig, vagy akár hetekig készültél. Most már megkönnyebbülten felsóhajthatsz – de csak egy pillanat erejéig, mert utána úgyis emészteni kezd a kétség. Vajon elég jó voltál nekik? Muszáj tehetetlenül várnod a hívásukra? Nos, az álommeló megszerzése nemcsak abból áll, hogy jól szuperálsz a sorsdöntő beszélgetésen. Azt is tudnod kell, hogy utána mihez kezdj!

Ne hallgass, mint hal a szatyorban!

„A kapcsolattartás, az utólagos érdeklődés kulcsfontosságú, amennyiben érdeklődést mutatsz egy pozíció iránt” – mondja Allyson Willoughby, a Glassdoor nevű állás- és karrierportál szakértője. A weboldalon alkalmazottak tehetik közzé névtelenül a tapasztalataikat az egyes cégekkel, beosztásokkal és fizetésekkel kapcsolatban.
„Nem kell a nyakukba lihegned, amíg le nem ráznak. Egyszerűen csak kérdezd meg az interjú végén, várhatóan mennyi időt vesz igénybe a döntéshozatal, illetve rögtön utána küldj egy e-mailt, amiben megköszönöd az alkalmat. Az említett időtartam végeztével pedig nyugodtan telefonálhatsz” – javasolja Allyson.

Kommunikálj profi módjára!

Nathan Mirizio, a The Resumator nevű, önéletrajzokra specializálódott portál tartalommarketingese azt vallja, hogy semmi rossz nincs az előbb említett köszönőlevélben – kivéve, ha az interjúztató egyértelműen kijelenti, hogy a döntéshozatalig egyáltalán nem szeretne kommunikálni a jelöltekkel.
A kapcsolattartás legjobb módja egyébként szerinte az, amit te magad a legnyilvánvalóbbnak érzel. A személyes e-mail címek és a magántelefonszámok azonban tabut jelentenek – szorítkozz a céges elérhetőségekre!

Válaszhiány esetén is maradj udvarias!

Ha a vállalatnál azt mondták, hogy a következő hétre várható döntés, de péntek este még semmi hír, akkor az érdeklődésed jogossága magától értetődik.
Allyson Willoughby azt mondja, hogy ilyenkor célszerű akkor is küldened egy e-mailt, ha korábban már megtetted. A túl sok kommunikáció természetesen riasztó lehet, de két levél az etikett szerint még nem ennek a kategóriának a része. Fogalmazz hivatalosan, ugyanakkor kedvesen! Sürgetni akkor sem érdemes a folyamatot, ha tűkön ülve várod, mi lesz a sorsod.

Tudd, mikor kell továbblépned!

Amennyiben türelmesen vártál az álomcég válaszára, de még mindig nem érkezett meg, akkor sajnos muszáj megbarátkoznod a ténnyel: létezik egy pont, amin túl szamárság lenne tovább haboznod. Még akkor is, ha már láttad magad ott dolgozni, s konkrét terveid voltak a pozíciót illetően.
Chris Fields HR-konzultáns úgy véli, ilyenkor inkább az előtted lévő lehetőségekre kell fókuszálni, nem pedig a múltat siratni. „A köszönőlevél utáni második érdeklődésre sem jön válasz? Akkor hagyd!” – összegzi egyszerűen Chris. Ha a vállalatnak rád van szüksége, úgyis tudják az elérhetőségeidet, ebben biztos lehetsz.

Ne hidd, hogy a referenciakérés garancia!

A pályázati folyamat során semmit sem szabad biztosra venned. „Láttam már néhány őrült dolgot ebben a témában. Tény, hogy ha az adott cég szaglászik utánad, tehát visszajut hozzád, hogy referenciát kértek a korábbi munkahelyedről, akkor a legesélyesebb jelöltek között vagy. Ez azonban még mindig nem garantálja, hogy te leszel a befutó” – mondja Nathan Mirizio.
Ha mindenhonnan békével távoztál, akkor sem tuti a siker, elvégre nem tudhatod, a többiek milyen tapasztalatokkal érkeznének a megpályázott pozícióba.

VIDEO Melyik színt utálod a legjobban?

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!