10 jel, amiből progeszteronhiányra következtethetsz

10 jel, amiből progeszteronhiányra következtethetsz

Címlap / Életmód / 10 jel, amiből progeszteronhiányra következtethetsz

A progeszteron az egyik legfontosabb hormon a női szervezetben. Hiánya nehezítheti a teherbeesést, és más súlyos tüneteket is előidézhet. Nehéz azonban rájönni, hogy a kellemetlenségeket valójában mi okozza. Íme, a jelek, amelyekből arra következtethetsz, hogy progeszteronhiányod van.

Mi az a progeszteron, és miért felelős?

Lehet, hogy sárgatesthormon néven ismered. A termékeny korban lévő nők petefészkében termelődő, nagyon fontos hormonról van szó. A tüszőrepedés, vagyis az ovuláció után a tüszőhám és a belső tok átalakul, és a luteinizáló hormon (tüszőrepedést kiváltó hormon, vagyis LH) hatására kialakul a sárgatest.

A progeszteron teremt a méhben olyan körülményeket, amelyek elősegítik a megtermékenyített petesejt beágyazódását. Ehhez az kell, hogy a méh nyálkahártyája kellően megvastagodjon, megfelelő mennyiségű tápanyagot tudjon felhalmozni. A méhlepény csak így alakulhat ki, a méh csak így fogadhatja a petesejtből kifejlődött hólyagcsírát.

A progeszteron szintje változik. A tüszőrepedés előtt és a menstruációs ciklus elején a szintje alacsony, majd egyre növekszik, ahogy az idő telik az ovulációt követően. A csúcsát az ovuláció utáni 6-8 napban éri el.

Két eshetőség állhat fenn: vagy létrejön a várandósság, vagy nem lesz sikeres. Az első esetben a sárgatestnek továbbra is van feladata, mégpedig a méhnyálkahártya védelme, valamint az összehúzódások megakadályozása. A második esetben a sárgatestnek nincs betöltendő feladata, így a méh nyálkahártyája leválik és megindul a menstruáció.

Progeszteronhiányra utaló jelek
Menshalena/istockphoto.com

Mivel a progeszteron legnagyobb szerepe abban áll, hogy a megtermékenyített petesejtből kifejlődhessen az embrió, és egészségesen fejlődhessen tovább, az orvostudomány a meddőség egyik fő okának a progeszteronhiányt tartja. A progeszteronhiány hátterében állhatnak komoly problémák. Például pajzsmirigy-alulműködés, policisztás ovárium szindróma (PCOS), inzulin-rezisztencia, de akár a mellékvese működésének zavara, mozgásszegény életmód, vagy D-vitamin hiány is.

Ha a progeszteron szintje alacsony, a hormonból hiány mutatkozik a szervezetedben, akkor a kényes ösztrogén-progeszteron egyensúly felborul. Ennek köszönhetően az ösztrogén szintje magasabb lesz, ami később problémákat okozhat.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»