5 végzetes hiba a motivációs levélben, amit többé nem követsz el

5 végzetes hiba a motivációs levélben, amit többé nem követsz el

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 5 végzetes hiba a motivációs levélben, amit többé nem követsz el

Mindannyian a hibáinkból tanulunk – de készen állsz arra, hogy az álommunka elbukása legyen a fejlődésed ára? A motivációs leveled még jóval a személyes bemutatkozásod előtt megadja az első benyomást rólad. Marina Khidekel, az amerikai Cosmopolitan vezető szerkesztője rengeteg jelentkezést csemegéz át mindennap, így nem csoda, hogy össze tudta gyűjteni a legzavaróbb bakikat.

Elrontani az alapokat

„Több olyan motivációs levelet is kaptam, amiben már a megszólításnál elírták a nevem. Sőt, olyanokat is, amelyeket rossz személynek vagy másik magazinnak címeztek. Egy felvételi döntésért felelős menedzser nem fog azon gondolkodni, hogy milyen lelki okai lehetnek egy ilyen hibának.
Nyilvánvaló ugyanis, hogy aki hasonlót vét, egyszerűen képtelen odafigyelni. Márpedig ha a saját leveledet nem vagy képes korrektúrázni, mi keresnivalód lenne egy szerkesztőségben, vagy bárhol máshol?”
– teszi fel a költői kérdést Marina.

Kihagyni, hogy miért akarsz ott dolgozni

„A levélnek inkább a pozícióról és a cégnek kell szólnia, mintsem rólad. Úgyhogy kérlek szépen, ne ismételgesd az önéletrajzodban foglaltakat! Áruld el inkább, hogy honnan értesültél a lehetőségről, illetve miért akarsz éppen ott dolgozni. A leggyakrabban elkövetett bakik egyike, hogy sokan azt írják: szeretnének olyan magazinnál dolgozni, mint ez.
Nos, itt az »olyan« szócska kifejezetten bántó lehet. Ehelyett végezz inkább némi kutatómunkát az adott vállalatra vonatkozóan, s meséld el, miért tudsz maradéktalanul azonosulni az általuk képviselt értékekkel”
– mondta Marina.

Túlzottan hivatalos hangvétel

„Az izgatottság ilyen esetben menő és hiteles, úgyhogy ne féld kimutatni az érzéseidet! A szakmai tapasztalat is lényeges ugyan, de a lelkesedés az, ami megkülönböztethet téged a többi pályázótól. Sokkal egyszerűbben felkeltheted a HR-es érdeklődését egy őszinte motivációs levéllel, mint egy tárgyilagos gyűjteménnyel arról, milyen profi vagy, s milyen jól járna veled a cége.”
„Alapvető szabály, hogy ne adj ki olyan irományt a kezeid közül, amelyet se sem szívesen olvasnál el. Arról nem is beszélve, hogy a kötött, személytelen fogalmazásmóddal született anyagokat egyszerre elküldhetted akár húsz cégnek, s ez látszik is, hidd el!” – figyelmeztet az amerikai Cosmo felelős szerkesztője.

A saját hasznodra összpontosítani

„Persze, hogy számodra kitűnő tapasztalatot jelent majd a cégnél dolgozni. Óriási előrelépés, ugródeszka a karrieredhez, satöbbi. Ezt tudod te is, és tisztában van vele a HR-es. A leendő feletteseidet azonban sokkal jobban érdekli, hogy a vállalat miért járna jól veled. A korábbi munkáid miként készítettek fel a mostani pozíció betöltésére?
Milyen területeket tarolsz, miért vagy tökéletes pont erre az álláslehetőségre? Nyugodtan áradozz róla, mi volt a legutóbbi melód legfantasztikusabb része, s milyen hatással lehet ez a jövőbeni munkádra nézve!”
– javasolja Marina.

Az a fránya megszólítás

„Tisztelt Címzett! Tisztelt Hölgyem / Uram! Te jó isten, ettől aztán végképp lustának tűnsz már a nulladik másodpercben. Még arra sem vetted a fáradságot, hogy megnézd, kinek kell címezned a levelet? Amennyiben a Google nem segít az ügyben, bátran emeld fel a telefont, mert a cégnél nyilván választ adnak a kérdésre!
Sőt, bónuszpontot jelent, ha némi kutakodás után megemlíted, hogy közreműködött az illető egy projektben, ami tetszett neked. Mert itt igazi, hús-vér emberekről van szó, akik szeretik, ha őket szólítják meg, s nem a nemüket, titulusukat vagy akármijüket!”
– összegzi a tapasztalt vezető.

+1 tipp: Legyen portfóliód, méghozzá internetes!

Rengeteget dobhat a megítéléseden, ha a motivációs leveledbe és az önéletrajzodba tudsz illeszteni egy olyan linket, amire kattintva minden lényeges infót megtudhatnak rólad a címzettek. Az online portfóliód lehet bemutatkozó oldal vagy blog formátumú – persze, olyan, ami a leginkább passzol a foglalkozásodhoz. Ha nincs a dologhoz kellő mértékű technikai tudásod, bátran kérj meg valakit, hogy segítsen neked ennek elkészítésében.
De ne aggódj, az ingyenes felületeken könnyen kezelhető oldalszerkesztő szolgáltatások várják, hogy igénybe vedd őket! Ha már több tucat motivációs levelet is elküldtél, ám zéró eredménnyel, nem árt felkeresned egy karriertanácsadót, aki rögtön rávilágít, mi a probléma a stratégiáddal az álláskeresésben.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!