Tippek a benőtt köröm eltávolításához

Tippek a benőtt köröm eltávolításához

Címlap / Életmód / Egészség / Tippek a benőtt köröm eltávolításához

Akkor mondjuk, hogy a lábköröm benő, amikor a széle befúródik a körömsánc alá. Folyamatosan irritálja a bőrszövetet, ezáltal gyulladás keletkezik. A körömszél fájdalmasan megduzzad, és a köröm alól genny szivárog.

Kialakulásának oka

A legtöbb esetben a nem megfelelő körömvágás okozza. Nem keletkezik benövés, ha a lábaidon is ugyanúgy ívesre vágod a körmöket, mint a kezeiden.  
A keskeny orrú cipők is előidézhetik ezt a problémát. Amikor ilyen cipő van rajtad, a lábujjaid egymáshoz préselődnek, és bőrkeményedés jön létre. A bőrkeményedés miatt nehéz ideális formájúra vágni a körmöket, ezért azok növés közben becsúszhatnak a bőr alá.

Lelki okok

Érdemes legelőször a lelki okokat tisztáznod. Miért nem tudtál vigyázni a körmeidre? Külső védőburkod meggyengült, mert elbizonytalanodtál. A testi probléma lábad körmét és bőrét érinti ‒ ez azt jelenti, hogy jelképesen lépned kellene egy ügyben, ami érzelmileg fontos számodra.
Önsegítő relaxációs technikák lehetővé teszik az érzelmi blokkok feloldását és magabiztosságot adnak a „lépés” megtételéhez. Mindez gyorsítja a gyógyulást akkor is, ha fizikai segítséget is igénybe veszel.

Sebészi beavatkozás

A sebészi beavatkozás rutinfeladat, és mindenképpen a leghatékonyabb módszer, amikor a gyulladás és a fájdalom fokozódik a lágyszövetben. A sebész érzéstelenítő oldatot fecskendez a lábujj tövébe, majd a köröm-mátrix egy részét eltávolítja. 

Csupán végszükség esetén kell az egész körmöt levenni. Hazatérés után a lábat sokat kell pihentetni, lehetőleg felpolcolva. A gyógyulás 1-2 hétig tart. Amennyiben a gyulladás előrehaladott volt, a fájdalomcsillapító mellett antibiotikumot is kell szedni. Érdemes közben a lelkeddel is foglalkoznod, hogy teljes legyen a gyógyulás.

Lézeres eltávolítás

Ma már lézerrel is kezelhető a benőtt köröm. Helyi érzéstelenítés után a benőtt köröm szélét leoperálják, majd lézerrel leégetik a begyulladt szövetet. A köröm termelődéséért felelős mátrixsejteket szintén eltávolítják, hogy a bőr alá ne tudjon a köröm újra befurakodni. 

Az utókezelés lézeres beavatkozás után ugyanolyan fontos, mint a sebészi megoldásnál. A lábakat naponta áztatni és fertőtlenítő krémmel kenegetni kell.

Körömápolás

A köröm elszarudosott fehérjéből áll. Élettelen, ezért nincsenek benne érzékelősejtek, nem úgy, mint a környékén levő bőrben. A fájdalommal és gyulladással járó problémákat megelőzheted, ha a körmeidet rendszeresen ápolod. 

Időnként áztasd meg, mert a köröm alatti piszok növeli a gyulladás esélyét. A testápolóból mindig kenj a körmeidre is, figyeld, hogy nem kell-e még vágni belőle, a vágás pedig óvatos mozdulatokkal történjen. Viselj kényelmes cipőt és papucsot, ne hordj gyakran szűk lábbelit.

VIDEO 10+1 sminkes trükk, amit bárcsak előbb tudtál volna

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!