7 tipp, hogy még jobb szülő legyél

7 tipp, hogy még jobb szülő legyél

Címlap / Életmód / Család / 7 tipp, hogy még jobb szülő legyél

Anyukaként az egyik legfontosabb feladatod, hogy biztos hátteret biztosíts a csemetéid számára. Bár gyakran merülhetnek föl benned kérdések a nevelésre vonatkozóan, tudjuk: ösztönösen képes vagy jól alakítani a dolgokat. Létezik azonban néhány általános irányelv, amelyek ismerete csak a hasznodra lehet.

Támogass fojtás nélkül!

Az önbecsülés nem olyan dolog, amit tálcán kínálhatsz a gyermekednek. Csak úgy érheted el, hogy reális önképe alakuljon ki, ha bizonyos keretek között hagyod csalódni. Ne akard mindenáron megmenteni és megkímélni a kicsit, mert azzal csak késlelteted az első negatív tapasztalatait.
Inkább biztosítsd róla, hogy neked bármikor, bármit elmondhat, és nem fogsz riasztó anyatigris módjára reagálni!

Legyél nyílt és őszinte!

„Ne a gyerek előtt!” – szól a gyakran elhangzó mondat, méghozzá az esetek legalább 90%-ában fölöslegesen. A csemete ugyanis bár kicsi, de semmiképpen sem hülye, tehát érzi és tudja, ha valami nem stimmel.
Éppen ezért, ha baj van, ne játszd el előtte, hogy minden rendben. Próbáld meg az ő szintjén elmagyarázni a problémát, még akkor is, ha cikinek érzed! (Ilyen lehet például az anyagi nehézség, esetleg a családi viszály.)

Mutass jó példát!

Már-már közhelyesnek számít ez a tanács. Mégis, némi körültekintés után láthatod: az ember homlokegyenest az ellenkezőjét cselekedni annak, amit másoknak tanácsol. Kizárólag akkor leszel hiteles a gyermeked szemében, ha magad is azt teszed, amit jónak látsz.
Erre az egyik legjobb példa az egészséges étrendre és a mozgásra való nevelés. Lássuk csak, mikor ettél utoljára zöldséget, gyümölcsöt, vagy húztad fel a futócipőd?

Búcsúzz el Szuperanyu szerepétől!

Talán úgy tűnik, hogy a környezeted egyszerre várja el tőled a felülmúlhatatlan alakítást családanyai és dolgozó női szerepben.
Erre azonban szinte biztos, hogy képtelen vagy, tekintve, hogy egy nap számodra is csupán 24 órából áll, bármennyire is szeretnéd megnyújtani. Fogadd el, hogy időnként besokallsz, hogy pihenésre van szükséged, s hogy nem kell a te nyakadba szakadnia mindennek!

Csevegj a többi anyukával!

Ha nemrég érkezett a kisbabád, furcsa lehet számodra kiszakadni a felnőttek világából, és megszokni az etetés-pelenkacsere-altatás végeláthatatlan körforgását.
Több szempontból is hasznos lehet számodra, ha más kismamák társaságát keresed a neten szabad perceidben, mert amellett, hogy társaságra lelsz, még az aggályaidat is megoszthatod velük, illetve a tapasztaltabbaktól tippeket leshetsz el.

Ne hanyagold el a társad!

Bizony, az egyenletben egy apuka is szerepel – és nagyon rosszul teszed, ha örök fáradtságra hivatkozva megpróbálod „kivonni” belőle! Legalább kéthetente egy estét töltsetek kettesben, a gyereknek jó helye lesz a nagyszülőknél vagy a barátoknál.
És minden nap szánjatok időt egy kis beszélgetésre! Ne csak rutinból kérdezd meg a párod, hogyan zajlott a napja, hanem legyél őszintén kíváncsi az élményeire.

Kényeztesd magad bűntudat nélkül!

Legyen szó akár tízperces sétáról, masszázsról, wellness-napról vagy egy utazásról – tanuld meg kényeztetni magad! Nem az anyagi fedezet a lényeg, hiszen akár kiskanál mézből és egy fél joghurtból is isteni arcpakolást varázsolhatsz. Az a fontos, hogy tudatosítsd magadban: igenis megérdemled, hogy egy kis ideig ne a gyermek vagy bárki más érdekeit szem előtt tartva érezd jól magad, hanem csak úgy, egyedül!
Van még egy tippünk, ami egy tippekből álló lista végén különösen furcsán hat: ne akarj minden tanácsot megfogadni! Ez egyfajta önbizalomhiányból táplálkozó viselkedésforma a fiatal anyukáknál, akik elhiszik, hogy mások mindig mindent jobban tudnak náluk. Ne feledd, elsősorban az ösztöneidre van szükség ahhoz, hogy jó anyuka legyél!

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!