Mennyire tartod magadat vonzónak? A válaszod kihat a szexuális életedre 

Mennyire tartod magadat vonzónak? A válaszod kihat a szexuális életedre 

Címlap / Szerelem / Szex / Mennyire tartod magadat vonzónak? A válaszod kihat a szexuális életedre 

A vonzalom érdekes kérdés és sokan mindig a kémiában, vagy éppen a másik személyében keresik a választ. Pedig gyakran nem kell ilyen messze menni!

Több kutatás is készült már, ami azt vizsgálta, hogyan hat a személyiségünkre, életünkre, vagy éppen a kapcsolatainkra az önértékelésünk. Megdöbbentő eredmények születtek! Volt olyan tanulmány, ami szerint azok, akik alacsony önképpel bírnak, hajlamosak arra, hogy torzítsák a valóságot. Ha tehát rossz véleménnyel vagy magadról, akkor idővel azt fogod gondolni, hogy mások is pont azt látják, amit te. Félsz, hogy a férjed is ugyanazokat a negatívumokat látja rajtad, és azok alapján ítél meg, pedig a legtöbbször erről szó sincs. 

A mostani felmérésben, amit Hockey és kollégái publikáltak a the Personality and Social Psychology Bulletin című folyóiratban kiderült, hogy a rosszabb testképű nők egyenesen azt gondolták, a partnerük kevésbé vonzódik hozzájuk.

Ebből pedig számos negatív hatás érkezik a párkapcsolatra. Úgy, mint a bizalomhiány, a gyakoribb féltékenység, az általános, rossz hangulat és a csökkent szexuális elégedettség.

Nyugati társadalmunk nagyra értékeli a szépséget, amely aktuálisan szorosan összefügg a fiatalsággal és a karcsúsággal. Mindazonáltal nem meglepő, hogy a rossz testkép kihat a mentális egészségünkre és a kapcsolatainkra is. Talán éppen azáltal működik, hogy tévesen feltételezzük, mások is osztják a negatív véleményünket saját magunkról. 

miljko/istockphoto.com

De mi is az a rossz testkép pontosan?

A rossz testkép különféle érzések, észlelések halmaza, amiknek a következménye valamilyen viselkedés. Pl. az adott napon kövérnek érzed magadat és ezért nem veszed fel a kedvenc ruhádat, vagy nem mész el arra a rendezvényre, amelyikre szerettél volna. A testünk megjelenése fontos az önbecsülésünk szempontjából. Vannak, akik hajlamosak arra, hogy folyton önvizsgálatot tartsanak, és megnyugvási pontokat keresnek, míg mások inkább elkerülő magatartást folytatnak – erre olvashattál példát az előbb. A negatív testkép kialakulásához számos tényező hozzájárul.

Ilyen mindaz, amit a médiában látunk, a visszajelzések, amiket kapunk (gyerekként kaptunk), a kultúra, vagy éppen a különféle traumák.  

A negatív testkép rengeteg mentális és egészségügyi tünethez kapcsolódik. Ilyen a szorongás, a depresszió és sokszor innen indulnak a különféle táplálkozási problémák, vagy akár az exorexia, a túlzásba vitt sportolás is.

A szexuális életedre is nagyban kihat, ahogy érzed magadat a bőrödben

A mostani tanulmányban csaknem 200 heteroszexuális párt vizsgáltak 18-45 év között. Ők átlagosan 3 évet töltöttek együtt és ezalatt a 3 év alatt 61%-ban együtt is éltek. Az adatok elemzése során kiderült, az, ahogyan a nők érezték magukat a testükkel kapcsolatosan, nagymértékben befolyásolta, milyen volt a szexuális életük – azért, mert az érzéseik rossz hatást gyakoroltak a kapcsolataikra. A rosszabb testképpel rendelkező nők gyakran azt feltételezték, hogy a partnerük kevésbé vonzódik hozzájuk. Ez eredményezte az alacsonyabb párkapcsolati és szexuális elégedettséget. 

A szakértők szerint a testképünk torzítása magyarázatot adhat arra, miért gyakorol olyan negatív hatást a kapcsolatra az önbizalomhiány.

A megjelenésükkel elégedetlen nők automatikusan azt feltételezik, hogy romantikus partnerük is hasonlóan érez. Ha pedig ennek ellenkezőjét hallják, tehát bókokat kapnak, akkor azt sejtik, hazugság van a háttérben. A tanulmányban vizsgált nők többsége nem hagyta átadni magát a partnere iránti vonzalomnak, továbbá a partnert sem engedték ugyanezen okokból kibontakozni.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!