A köhögés fontos a gyógyulásban – Ezért NE akarjuk azonnal megszüntetni

A köhögés fontos a gyógyulásban – Ezért NE akarjuk azonnal megszüntetni

Címlap / Életmód / Egészség / A köhögés fontos a gyógyulásban – Ezért NE akarjuk azonnal megszüntetni

A köhögést inkább a kellemetlenkedő funkciók közé soroljuk, pedig nagyon fontos szerepe van. Értelmetlen haragudni rá, mert igazság szerint a mi oldalunkon áll, véd minket, figyelmeztet és segíti a gyógyulást. Amikor krónikussá válik, az persze nagyon megterhelő a testnek, de a másik oldalról is szemügyre kellene vennünk.

Amikor ráz minket a köhögés, az minden alkalommal egy- egy ébresztés is egyben, mert valami helytelen dolgot műveltünk magunkkal, és a szervezet elkeseredetten próbálja eltávolítani magából a számára veszélyes vagy életellenes vegyületeket.

Jó barátságban a köhögéssel

A test természetes védekezési reakciója, mely a légutak átjárhatóságát hivatott biztosítani. A köhögés sokféle betegséghez társuló jelenség, segítséget nyújt a diagnosztizálásban, és gyorsabbá teszi a gyógyulást. Az idegen anyagok, allergének és a felszakadt nyák eltávolításában nélkülözhetetlen. 

Két típusa van, ennek megfelelően kell szert választani. Hurutos, váladékos köhögés esetén a nyákoldók elfolyósítják a felgyülemlett, sűrű váladékot, hogy könnyebb legyen felköhögni. Míg a másik esetben növényi nyálkaanyagokat tartalmazó gyógynövényeket (útifű, ökörfarkkóró, ziliz) vetünk be, amik védőréteggel vonják be az érzékeny és fájdalmas nyálkahártyát, valamint enyhítik a kimerítő, száraz köhögést. 

Az enyhe, akut köhögést, ami a meghűléses és felsőlégúti betegségekhez kapcsolódik, nem szükséges különösebben kezelni, mivel éppen a gyógyulási folyamatot segíti. Napközben érdemes a váladék oldásában együttműködni a szervezettel. Köhögéscsillapítót inkább csak estefelé vegyünk be a nyugodtabb pihenés biztosítása végett. 

A köhögés miatt közvetlenül nem kell aggodalmaskodni, de ha már krónikussá vált, akkor annak valami komoly dolog áll a hátterében: betegség, szennyezett levegő, dohányzás. Ilyen esetben a kiváltó tényezőket kell elsősorban orvosolni vagy megszűntetni, és akkor a szervezetnek nem lesz szüksége rendszeresen aktiválni ezt a fajta a védekezési funkcióját. 

Indokolt esetben a következő gyógynövényekkel illetve egyszerű házi készítményekkel csökkenthetjük a kellemetlenségeket és a fájdalmakat. 

Ajánlott gyógynövények

  • A bodzavirágokból készített izzasztó, gyulladásgátló, köptető, hurutcsökkentő tea megfázásra és köhögésre használatos. Ezeken kívül a felsőlégutak nyálkahártyáját is erősíti. 
  • A borsikafű jótékonyan hat az immunrendszerre, feloldja a nyákot és segíti a kiürülését. Meglehetősen gyengéd, ezért gyermekek estében is biztonságosan alkalmazható. Köhögés, meghűlés, és gyomorrontás kezelésére készíthetsz belőle nekik forrázatot. 1- 2 teáskanálnyi (felnőttek esetében 4) szárított drogot áztass 1 csésze forró vízben 10 percen keresztül. Naponta 3 csészényi fogyasztható. 
  • A fenyők mozgósítják az életerőt, baktériumölő, és köptető hatással rendelkeznek. Zsenge rügyeit tavasszal gyűjtjük, de év közben is bármikor lehet szedni egy- egy csokor tűlevelet teázni, inhalálni vagy fürdőhöz. Szirupja és forrázata hasznos tud lenni légúti betegségek, influenza, köhögés, és hörgőgyulladás esetén. A fenyőteához gyűjts 60 g friss fenyőrügyet (luc-, erdei-, jegenyefenyő) forrázz le 750 ml vízzel. 10 perc ázás után szűrd át, végül mézzel ízesítve fogyaszd el a nap folyamán 3 részre osztva. 
  • A gyömbér gyulladáscsökkentő, láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, és melegítő hatású. Segíti az influenzavírus elpusztítását és növeli a fertőzésekkel szembeni ellenállóképességet. Keleten már az ókortól fogva a nátha és a köhögés gyógyszerének tartották. Kellemesen csípős, aromás teát készíthetünk belőle, vagy mézbe áztatva is fogyaszthatjuk. A gyógyméz a gyömbér nedvességétől felhígul, ezért csak rövid ideig eltartható. 
  • Az édesgyökér antibakteriális, gyulladásgátló, köptető, köhögéscsillapító és immunerősítő hatású. Segíti a besűrűsödött váladékok oldását, és a tüdőben felhalmozódott szennyezőanyagok eltávozását. Enyhíti a köhögést, a torokfájást, a hörghurutot. Megszünteti a légzőszervek gyulladásait és kiszáradását. A gyökér rágcsálása nyugtatóan hat a torok enyhe gyulladására. 2 éves kor alatt, magas vérnyomás, súlyos máj-és vesebetegség esetén, valamint várandós nőknek nem ajánlott. Inkább kombináltan használd, remek partnere a gyömbér, az édeskömény és az ánizs. Így készítheted a főzetet: 25 g szárított édesgyökeret és egy kis darabka gyömbért főzz 15 percig 500 ml vízben, hagyd állni 15 percig, majd szűrd le. 
  • A kakukkfű az egyik legértékesebb köptető hatású gyógynövény. Hígítja a hörgőváladékot, hogy könnyebben felköhöghető legyen, oldja a hörgőgörcsöt és mérsékli a köhögést.  
  • A lándzsás útifű antiszeptikus, hurutoldó, köptető hatással bír. Segít nátha, torokfájás és rekedtség esetén. Frissen használva a leghatékonyabb. 
  • A molyhos ökörfarkkóró virágainak köptető és fájdalomcsillapító hatású forrázata segít influenza, köhögés, rekedtség, légcső- és hörgőgyulladás esetén. Növényi nyálkatartalma révén csillapítja a krónikus, száraz köhögést is. Teájához egy csésze forró vízhez 1 evőkanál szárított drogot tegyél. 
  • Az örménygyökér nyálkaanyag- tartalmú gyökeréből készült forrázat vagy főzet segít fellazítani a váladékot, hogy könnyebben eltávolítható legyen. Csillapítja a nedves köhögést és a légzőszervek gyulladásait, száraz köhögés esetén azonban inkább kerüld el a használatát.
  • A rozmaring köptető hatású, fellazítja az orr és a légutak váladékait meghűlés, influenza és allergia esetén. 
  • A gyulladáscsökkentő, antibakteriális, nyálkaanyag- tartalmú fehérmályvagyökér – más néven az orvosi ziliz – szintén melegen ajánlott légúti betegségek esetén. Bevonja a nyálkahártyákat, csökkenti a kínzó köhögési ingert. Teája különleges módon, hideg áztatással készül: 1 csésze hideg vízhez adj 1 evőkanál mályvagyökeret, és 6-8 órán keresztül áztasd. Nagy lyukú szűrőn szűrd át. Legfeljebb langyosítsd meg egy kicsit, és kortyolgass el lassan naponta 2- 3 csészényit.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»