Mi is az a terhességi cukorbetegség?
Más néven gesztációs diabétesz, ami valójában egy szénhidrát-anyagcsere zavar. A babavárás alatt több olyan hormon is termelődik, amelynek hatása ellentétes az inzulin hatásával. Ekkor kell a hasnyálmirigy inzulintermelésének felvenni a ritmust, és válaszolni a megnövekedett igényre. Ha ez nem teljesül, akkor kialakul a probléma. A vércukor-háztartás zavara veszélyes a kismamára és a magzatra nézve is.
Nagyobb a kockázata a vetélésnek, a terhességi magas vérnyomásnak, a császármetszésnek és más, szülés közben fellépő komplikációnak is.
A babánál nagyobb az esélye a fejlődési rendellenességeknek, illetve nagyobbra is nőhet, mint az előre várt születési súly, sőt, később kialakulhat nála cukorbetegség, magas vérnyomás vagy elhízás.
Így szűrik ki
A várandósság korai szakaszában vérvétellel ellenőrzik az éhgyomri vércukor-értéket. Amennyiben ez normális értéket mutat, azaz 5,6 mmol/liter alatti, akkor majd csak a 24-28. héten végeznek újabb vércukor-vizsgálatot. Ez az ún. vércukor-terhelés, vagyis OGTT (orális glukóz intolerancia teszt).
Nálam az első, azaz a korai vizsgálat teljesen normális eredményt mutatott, az OGTT vizsgálat értéke viszont meghaladta a normál értéket. Az terheléses vércukor-vizsgálat során éhgyomorra vénás vérvétellel megnézik a vércukor értéket, majd 75 g glukózt kell elfogyasztani, 2 dl vízben feloldva. (Én vittem magammal egy kis citromot, így elviselhetőbb volt ez az erős cukros-édes íz) Ezután, két óra elteltével újabb vérvétel történik. Az így kapott értéknek alacsonyabbnak kell lennie 7,8 mmol/liternél.
Az én terheléses értékem pontosan 7,8 mmol/liter volt. Ez csökkent cukortűrő képességet jelent.
Bevallom őszintén, megijedtem, amikor az ápolónő közölte az eredményt. Adott egy időpontot a diabetológiára.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!