A szeretetmegvonás valójában a bántalmazás egyik módja

A szeretetmegvonás valójában a bántalmazás egyik módja

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / A szeretetmegvonás valójában a bántalmazás egyik módja

Akit szeretünk, azzal jó éreztetni érzéseinket. Visszafelé is hasonló törődés lenne elvárható, így születik meg a tökéletes harmónia egy kapcsolatban. Azonban sérüléseink mentén nem ilyen egyszerű ez a folyamat, mert mindenki azzal dolgozik, amit otthonról kapott. Egyesek épphogy szeretetmegvonással büntetnek másokat, mert úgy gondolják, ezzel célt érnek.

Lelki bántalmazások

Sok ember, akit már bántalmaztak életük során fizikai és lelki módon is, azt vallotta, hogy utóbbi ezerszer fájdalmasabb minden valós ütésnél. Talán azért van, mert érző lények vagyunk, talán csak attól annyira fájdalmas, akit annyira szeretünk, de bárhogy is, sokszor visszafordíthatatlan károkat okoz.

Elsősorban nem a kimondott szavak a legbántóbbak, hanem az érzés, amit maguk után hagynak.

Tudjuk ezt mindannyian és nem ismeretlen senki számára a lelki terror, mert bár fáj bevallani, néha mindenki alkalmazza. Csak a formája nem mindegy, no meg az időzítés. Tudatosan fájdalmat okozni valakinek, elfogadhatatlan dolog és joggal inthet búcsút a bántalmazott fél.  Egyesek mesteri szinten űzik a lelki bántalmazást és kiszimatolják a másik gyenge pontját, majd egy óvatlan pillanatban le is csapnak rá.

A szeretetadás képessége

Mindenkiben ott van, csak másképp mutatkozik meg. Ez függ a személyiségünktől és attól, hogy milyen szeretetet kaptunk szüleinktől, hiszen az volt a legelső megnyilvánulása ennek az érzésnek. Mára már azzal is tisztában vagyunk, hogy mindenkinek más és más a szeretetnyelve, ezért kár lenne hasonlítgatni ezen a téren is.

Vagyis nem szükséges egymás piszkálása, ha éppen a másik nem hozzánk hasonló módon fejezi ki érzéseit. Attól még érezhet valaki épp ugyanúgy, más tettekkel kifejezve. Ám az is igaz, hogy miután megismerjük a másik szeretetnyelvét, néha kedvezhetünk neki és kifejezhetjük magunkat hozzá hasonló, vagy olyan módon, amiről tudjuk, hogy boldoggá tenné.

A szeretetmegvonás, mint bántalmazás

Még, ha valaki nem is szereti úton-útfélen hangoztatni és kimutatni érzéseit, attól még szerethet valakit őszintén. Vannak, akik különösképp szeretik érzékelni az őket körülvevő érzéseket, így a szeretetet is. Mikor a legkisebb szintű csökkenést is érzik ezen a téren, pánikszerűen keresik a válaszokat. Ennek általában mindig veszekedés a vége és legrosszabb esetben a kapcsolat megszakítása.

A taktikus szeretetmegvonó

A szeretetmegvonás lehet a kapcsolaton belüli játszmázás egy formája is. A játszadozó fél pontosan tudja, hogy milyen hatást vált ki a másikban, ezért eszköz híján csak ehhez tud nyúlni. Az addigi megszokott légkör változását könnyen ki lehet szúrni és bár nem történik semmilyen fizikai bántalmazás, mégis csúnyán sérülhet valaki szíve. Ez a taktikus játszmázás azért különösen alattomos, mert a bántalmazó fél akár áldozat szerepében is tetszeleghet, mondván semmi rosszat nem tett, senkit nem bántott. Kicsit hűvösebb a megszokottnál, de ettől ő még nem bűnös.

LuckyBusiness/istockphoto.com

Az elszenvedő oldal

Főleg azokra tartoznak ide, akikkel nagyfokú szeretethiányuk miatt folyamatosan éreztetni kell a törődést. A sors fintora, hogy párkapcsolaton belül is legtöbbször két, ellentétes fél találkozik, majd megkezdődhet a játszmázás. Veszélyes játék ez, mert általában mindketten vesztesként kerülnek ki belőle.

Az elszenvedő félnek összetörik a szívét és úgy érezheti, már nem elég értékes és fontos a másik számára.

Ugyanakkor a szeretetmegvonó fél is sérül, hiszen tisztességtelen játékot űz mással, a tiszta nyílt kommunikáció helyett. Legjobb, ha a józanabbik oldal még időben felismeri ezt a kapcsolati dinamikát és hamar véget vet a bántalmazásnak.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!