Vannak a sebkezelésben régóta használ és bevált szerek, ezekből érdemes tartani otthon a házipatikánkban. Engem sok-sok évvel ezelőtt egy utazás közbeni sérülés alaposan elgondolkodtatott, és az indított el azon az úton, hogy kutassak olyan megoldások után, amiket nagyon könnyű megvalósítani, illetve alaposabban megismerjem a segítségül hívható növényeket, akiket szinte mindenhol megtalálhatunk jártunkban – keltünkben.
A konyhaszekrény kincsei
Talán nem is sejtetted eddig, és mégis könnyen lehet, hogy a konyhádban és kamrádban tucatnyi sebkezelő fellelhető. Nézzünk csak körül egy kicsit!
Őrölt fekete bors: a vágott sebre hintheted, aggodalomra semmi ok, nem csíp, ellenben baktériumölő és vérzéscsillapító hatású.
Fahéj: vágásokra, horzsolásokra lehet szórni a fájdalomcsillapító, érzéstelenítő hatású fahéjport.
Ájurvédás gyógypaszta: keverj össze 1:1 arányban kurkumát és gyömbérport kevés vízzel. Tedd közvetlenül a vágott sebre, mivel vérzéscsillapító, sebgyógyító hatású. Ha nincs kéznél mindkettő, a kurkumát használhatod önmagában is.
Porcukor: az orvostudomány emberek és állatok sebkezelésénél is használja, és nagyon jól működik. Baleseti és műtéti sebek gyógyulását ösztönzik ily módon. A sterilnek tekinthető kristálycukor –optimális esetben por formában – alkalmazásával gyors antibiotikus hatás érhető el, csökkenti a gyulladást és az ödémát, fájdalomcsillapító, gyorsítja a sebgyógyulást, és segíti a sebfelület mielőbbi lezárását.
Hidegen sajtolt olajok: E- vitamin tartalmuknál fogva támogatják a regenerálódás folyamatát.
Kertben található sebtapaszok
Elképesztően trendi tapaszokat is találni már, de én a funkcionalitást teszem első helyre, nem a dizájnt. Számomra tökéletesen bevált a nagyon egyszerű kivitelű, tehát igény szerint szabható, jól tapadó, és lélegző sebragasz.
Ezeket olyankor használom, ha a sebet ideiglenesen, a szennyeződés elkerülése végett feltétlenül be kell zárni. Amikor ilyenre nincs szükség, akkor jobb szeretem a növényi okostapaszokat használni. Azért nevezem így őket, mert tényleg bámulatos dolgokra képesek, fertőtlenítenek, összehúzzák a sebszéleket és gyorsítják a gyógyulást.
Morzsolható levelek: keress egy egészséges és tiszta útifű, kakukkfű, menta, bazsalikom, csabaíre vagy muskátli levelet, nyomkodd meg enyhén, hogy kiszabaduljon belőle a növényi nedv. Fektesd a feltárt levelet a sebre, szükség esetén rögzítsd.
Körömvirág: forrázata, friss leve, vagy a megmorzsolgatott leve gyorsítja a zúzott, tépett, vágott sebek illetve a véraláfutások gyógyulását.
Rózsaszirom: ázalékával, nedvével sebet kezelhetünk, de megnyugtatja a gyulladt és leégett bőrt is.
Levendula: forrázatát borogatás formájában különféle sebekre, csípésekre, harapásokra, csalánkiütésre, bőrgyulladásra, égési sérülésekre tehetjük. Egy üvegcse illóolajat is érdemes otthon tartani, mert rengeteg helyzetben használhatjuk: a sebfertőtlenítéstől, az égések, fájdalmak, rovarcsípés csillapításán át, egyes bőrpanaszok kezeléséig.
Diólevél: a levelek főzete fertőtleníti a sebeket.
Szőrös disznóparéj: levele segít kiütés, napégés esetén.
Fekete nadálytő: levelét vágásokra, horzsolásokra, égési sérülésekre teheted.
Kis meténg: vérzéscsillapító hatása miatt kisebb sérülésekre teheted vagy orrvérzés esetén használhatsz néhány megmorzsolt levelet feltekerve, majd finoman az orrnyílásba helyezve. A friss levelekből görcsoldó és sebgyógyító pakolás készíthető.
Mit találunk kirándulás közben?
Ha kirándulsz, normál esetben a természet, tehát a növények is érdekelnek, így ha figyelmesen közlekedsz, tudsz segíteni a bajbajutottakon vagy esetleg magadon. Útközben utadba kerülhetnek a következők:
Cickafarkfű: forrázatával vagy a nyers lével történő borogatás formájában sebgyógyító, fertőtlenítő, és bőrnyugtató hatású.
Turbolya kataplazma: a friss turbolyát zúzd össze, hogy levet eresszen, majd pakolj egy kisebb halmocskát a sebre, vagy csípésre.
Vérehulló fecskefű: friss, narancssárgás, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő nedve látványosan segít apróbb vágások, nehezen gyógyuló vagy elfertőződött sebek esetében.
Pásztortáska: hatékonyan csillapítja a vérzést és összehúzza a szöveteket.
Martilapu: friss levele enyhén megzúzva, illetve a forrázata tisztítja és megnyugtatja a sebeket, csökkenti a gyulladást.
Aranyvessző: forrázata csillapítja a vérzést, segít nehezen gyógyuló sebek és kiütések esetén.
Parlagfű: friss levélnedve vagy forrázata megnyugtatja, fertőtleníti a sebeket, elősegíti a gyógyulást, gyorsítja a vérömlenyek felszívódását.
Bármikor történhet egy kis sérülés vagy baleset, de bízom benne, hogy segítségedre lehettem ezzel az összeállítással és ezentúl magabiztosabban használod a növények erejét a sebkezelés területén is.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!