Szerencsére a magyar kultúra akkor is remekel, amikor építészetről van szó, és annyi idehaza a történelmi kastély, mint égen a csillag. Némelyikük sajnos kihasználatlanul hever, és lassan az enyészeté lesz, mások máig régi fényükben ragyognak, és egy letűnt kor büszke őrzőiként emelkednek a modern házak közé. Ha csak egy hétvégi kirándulást terveztek, keressétek fel valamelyik magyarországi kastélyt, barangoljatok egyet a környéken, és élvezzétek a vidéket. Itthon is sok látnivaló van!
Serényi kastély, Dédestapolcsány
A grófi család által egykor üdülőként használt kastélyt 5 hektáros park veszi körül, gesztenyefákkal szegélyezett út vezet az épülethez.
A kastély melletti szikláról pazar kilátás nyílik a Bükk hegységre, és a környék a túrázók minden igényét is kielégíti.
A kastély legutolsó lakója gróf Serényi Ödön volt, aki ma a helyi temetőben nyugszik, akár a sírját is felkereshetitek.
L’Huillier–Coburg kastély, Edelény
Az Eszterházy-Forgách kastélyként is ismert épület a magyar barokk egyik kiemelkedő alkotása, 1716-30 között épült.
A már méreteiben is lenyűgöző kastély a magyar állam tulajdonában van, és nemrégiben újították fel, így például Lieb Ferenc káprázatos freskóit is megcsodálhatják az idelátogatók.
Az épület nagysága, kialakítása, és a rokokó falfestményei miatt mindenképpen az ország egyik legimpozánsabb kastélyának nevezhető.
Rákóczi kastély, Felsővadász
Noha a kastély ma iskolaként funkcionál, és eredeti pompáját a történelem viharai alaposan megtépázták, mégis megérdemel egy látogatást, ha a környéken jártok.
Az eredetileg a 16. században, a Rákócziak által épített kastélyt, de még ugyanebben a században a temesvári pasa felgyújtotta az épületet.
A családtól később elkobzott, majd továbbadott kastélyt több család is építgette, formálgatta, míg a 18. században elérte a ma is jellemző romantikus stílusát.
A Vay-család idejében a kastélyt körülvevő parkban számos növényritkaság pompázott, azonban a második világháború után mindössze egyetlen páfrányfenyő maradt meg.
Balassa kastély, Ragály
A Ragályi és a Balassa, két nemesi család egyesülésével a helyi kastély átépítése is megkezdődött.
A ma ismert sárga kastély két udvari kastélyépület összeépítéséből alakult ki, de a szintén a közelben található fehér kastély is a család tulajdonában állt.
Boltozatos helyiségek, kazettás parketta, kétszárnyú ajtók jelzik, hogy a család tudta, hogyan kell élvezni a nemesi élettel járó előnyöket.
Kiscelli kastély
Ha a Kiscelli kastélyt keresnétek fel, még Budapest területét sem kell elhagynotok: a III. kerületi épületegyüttes, Óbuda és Remetehegy között ma a Budapesti Történeti Múzeum tárlatainak ad otthont, így belül is akad látnivaló.
A kastélyt parkerdő veszi körül, melyen turistaútvonal vezet keresztül, itt található a kiscelli kálvária és Golgota-szoborcsoport, valamint a Szent Vér-kápolna is.
Puchner kastély
A Pucner kastély Bikal alig ezer fős településének ékköve, egykoron a császári tábornok, Puchner Antal birtokában állt – egészen pontosan ő kezdte meg az építtetést, amit aztán fia, Hannibál, majd annak fia, Károly, végül pedig korai halála miatt Károly özvegye folytatott.
A romantikus, historizáló stílusú kastélyt nemrégiben felújították és műemlékké nyilvánították, a kastély körülvevő parkban apartmanházak is találhatóak, ha megszállnátok egy éjszakára.
Tisza kastély, Geszt
A nemesi, mégis puritán, egyszerű hangulatot árasztó kastélyt kifejezetten érdemes ősszel felkeresni, hiszen talán ez az évszak illik legjobban az épület egyszerű, kissé komor szépségéhez.
A kastély a turisták előtt is nyitva áll, a környék pedig remek lehetőséget biztosít a kirándulóknak, hiszen az épülethez 27 hektáros park is kapcsolódik, amely nagyrészt a Körös-Maros Nemzeti Park felügyelete alá tartozik.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek