Így lehet leküzdeni a reménytelenség érzését – A pszichológus szerint

Így lehet leküzdeni a reménytelenség érzését – A pszichológus szerint

Címlap / Életmód / Lélek / Így lehet leküzdeni a reménytelenség érzését – A pszichológus szerint

A napi rutin megváltoztatása vagy a környezet megváltoztatása megadhatja azt a lendületet, ami a viselkedésedet is megváltoztatja. A gondolkodásmód megváltoztatása pedig megnyithatja az ajtót a pozitív érzelmeknek.

Dr. Robert L. Leahy szerint ezeket a lépéseket kell végiggondolnod, ha le szeretnéd küzdeni a reménytelenség érzését.

Mivel kapcsolatban érzel reménytelenséget?

Lehet, hogy úgy érzed, a hangulatod sohasem változik, és mostantól mindig ilyen levertnek érzed már magadat. Vagy reménytelennek érezheted, hogy a jövőben működő, stabil kapcsolatot találj, esetleg elérj egy célt, ami fontos a számodra. Lehet, hogy most egy 10-es skálán 9-esre értékeled a reménytelenségedet, ami nyomasztó és bárkit elbátortalanítana.

A pszichológus azonban arra biztat, hogy várj 1-2 napot, és térj vissza a kérdésre. Még mindig ilyen erős pontszámot adnál a reménytelenség érzésére? A pszichológus azt szokta javasolni pácienseinek, hogy a hét minden ébren töltött órájában értékeljék az érzelmeiket.

Még a legreménytelenebb emberek is úgy találják, hogy a hangulatuk változik a napszakától, vagy attól függően, hogy mit csinálnak, kivel vannak és mire gondolnak. Ha pedig a hangulat egy napon belül változhat, akkor talán ennél nagyobb változás is lehetséges.

Milyen célok nem tűnnek reménytelennek az életedben?

Sok kisebb-nagyobb cél lehet az életedben, amelyek elérése nem tűnik reménytelennek. Próbálj ezekre fókuszálni azok helyett, amelyek elérhetetlennek tűnnek.

A kilátástalanság gyakran egy homályos és egész életünkre kiható érzésnek tűnik, érdemes azonban ezt leszűkíteni pontosan arra, amivel kapcsolatban érezzük, így az élet más területein találhatunk reményt sőt sikerélményt is, ami javítani fogja az általános hangulatot.

Reménytelenség érzése a világjárvány alatt
momcilog/istockphoto.com

Kérdezd meg magadtól, hogy mikor korábban reménytelenséget éreztél, elmúlt-e.

MINDENKI érzett már reménytelenséget. Egy rossz szakítás, egy munkahely elvesztése vagy éppen egy szerettünk halála után olyan sötét helyen találjuk magunkat, ahonnan úgy érezzük, nincs kiút. Keress a múltadban egy ilyen helyzetet, és kérdezd meg magadtól: akkor is olyan reménytelennek érezted magadat, mint most?

Javult később mégis a helyzeted? Ha ráébredsz, hogy a reménytelenség érzése csak átmeneti, és az érzés, hogy soha nem fog változni, éppen ilyen mulandó, az segít kilépni a buborékodból, és perspektívában szemlélni a dolgokat.

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»