A reggeli tényleg a nap legfontosabb étkezése?

A reggeli tényleg a nap legfontosabb étkezése?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A reggeli tényleg a nap legfontosabb étkezése?

Szerencsés esetben már ovisként megtanulhattad, hogy üres hassal nem célszerű nekivágni a napnak. Aztán szép lassan kialakítottad a saját rutinodat – amiben vagy van helye az ébredés utáni étkezésnek, vagy nincs. Mindkét álláspontot tudományos szempontból is ismertetjük, hogy megfontoltabban tudj dönteni.

Kalóriát spórolsz, ha kihagyod?

A bevitt energiamennyiség csökkentése jelenti a fogyás legkézenfekvőbb módját a rendszeres testmozgás mellett. Ha nem reggelizel, csak ebédelsz és vacsorázol, egy étkezésnyi kalóriától máris „megszabadulsz”

Vagy mégsem? Akármilyen hihetetlen, akik reggeliznek, azok bizony a nap során összességében kevesebbet esznek
Az egyesült államokbeli Cornell Egyetem kutatásából kiderült, hogy akik időt szántak egy 625 kalóriás reggelire, a nap végén mégis 450-nel kevesebbel számolhattak el, mint azok, akik teljesen kiéhezve vetették rá magukat az ebédre.
(Az eredmények a Physiology & Behavior című szaklapban jelentek meg még 2013-ban.)

Több órányi ébrenlét után is lehet reggelizni?

Enni bármikor lehet – csak kérdés, minek nevezi az ember. A tudományos kutatásokra jellemző, hogy a szakértők általában nem határoznak meg időintervallumot, amikor a reggeli hatásait vizsgálják.

Mostanság kezd elterjedni a gyakorlat, miszerint a legkésőbb egy órával ébredés után fogyasztott táplálék számít annak. 
A legfrissebb irányelvek szerint érdemes rögtön érdemes elmajszolnod például egy gyümölcsöt vagy valamilyen fehérjegazdag nasit, ha tudod, hogy még több óra van hátra a villásreggeliig. 
Ennek az anyagcseréd szempontjából óriási a jelentősége, hiszen nem mindegy, hogy a folyamatok mikor indulnak be.

Mi a bajnokok reggelije?

A dietetikusok még vizsgálják, hogy egy ébredés utáni fánk rosszabb-e a szervezetnek, mint a reggeli kihagyása. A kérdés itt ugyebár az, hogy a hirtelen cukorlöket hátrányosabban hat-e, mint a cukor teljes hiánya. 

Mivel nem tisztázott, hogy a több szénhidrát vagy a több fehérje növeli a leginkább a teljesítményt, a bajnokok reggelije mindenkinek mást jelent: van olyan sportoló, aki jóllakik tésztával, míg mások a zsírszegény túróra esküsznek némi gyümölccsel.
És ne feledkezzünk meg az angolokról sem, akiknél a zsír kapja a főszerepet. Próbáld ki, rád mi milyen hatással van, így tudatosan reggelizhetsz, ha fokozott fizikai vagy szellemi teljesítményt szeretnél nyújtani!

A reggeli okosít?

Neked talán már túl késő, de a kistesódnak vagy a csemetédnek akár agyfejlődés szempontjából is kiemelkedő szerepe lehet a reggelinek. 

Egy 2013-as kínai kutatásból kiderült, hogy a rendszeresen reggeliző óvodások IQ-ja magasabb azokénál a társaikénál, akik üres gyomorral vágnak neki a napnak. 
Nem szabad azonban megfeledkezni más tényezők erejéről sem, hiszen itt például számíthat a szülők IQ-ja, iskolázottsága, foglalkozása, illetve társadalmi helyzete is.

Érv amellett, hogy nem fontos

A reggelinek semmilyen hatása nincs a nap során elfogyasztott kalóriák mennyiségére, az anyagcsere-folyamatokra, valamint az általános egészségi állapotra – állítják a brit Bath-i Egyetem munkatársai az American Journal for Clinical Nutrition szakfolyóiratban. 
Habár ezek a viszonylag friss eredmények ellentmondanak az eddigieknek, ezek a szakértők is felhívták a figyelmet arra, hogy a reggeliző emberek többnyire egészségesebben élnek, mert kiegyensúlyozottabban táplálkoznak, ráadásul több kalóriát égetnek. 
Az adatok szerint tehát a nap első étkezésének nincs közvetlen hatása az egészségre, közvetett viszont annál inkább – a reggelizés rajongói tehát akár a saját igazuk alátámasztására is elfogadhatják.

Érv amellett, hogy fontos

Akár hiszed, akár nem, ugyanabban a szakfolyóiratban rendszeresen napvilágot látnak olyan tanulmányok, amelyek az iméntinek az ellenkezőjét állítják. Ezektől az ellentmondásoktól szép a tudomány!  
A legtöbb tudós arra a következtetésre jut, hogy a reggeli nemcsak a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát csökkenti, hanem a szív- és érrendszeri megbetegedésekét, az emésztési panaszokét, továbbá az elhízásét is.
Csak rajtad áll, hogy az olvasottakat miként értelmezed a saját tapasztalataid tükrében…

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!