Aki lassan rág, tényleg tovább él. Ennyiszer kellene rágni egy falatot

Aki lassan rág, tényleg tovább él. Ennyiszer kellene rágni egy falatot

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Aki lassan rág, tényleg tovább él. Ennyiszer kellene rágni egy falatot / 2. oldal

A rágás eléggé automatikus dolog, felesleges vele különösebben foglalkozni. Ha így gondolod, nyugodtan tovább lapozhatsz, most ugyanis ezt fogjuk kivesézni, mert én úgy vélem, hogy alapvetően befolyásolja az ember emésztését, anyagcseréjét, életminőségét, egészségét és végső soron az élettartamát.

Csorogjon a nyálunk

Az étel látványa és a rágás beindítja a nyálképzést. Ha étkezés előtt megfelelően hidratáltak vagyunk, akkor a termelődött nyál bőségesen elegendő még a szárazabb jellegű ételek benedvesítéséhez is. Étkezés előtt és után 30-60 perccel nem ajánlott nagyobb mennyiségű folyadékot fogyasztani. Felesleges tehát evés idejére egy hatalmas pohár innivalót magunk mellé készíteni, pláne nem szénsavas üdítőket vagy gyümölcsleveket, mert ezek hatására kedvezőtlen erjedési folyamatok indulnak el a szervezetben. A túl sok itóka pedig még az emésztőnedveket is felhígítja és ez hátrányos lesz az emésztés hatékonyságára nézve. 

A nyál tehát nagyon hasznos nedv, és rendkívül problémás ha nincs, vagy ha lecsökken a mennyisége, esetleg nem megfelelő az állaga. A ptyalin más néven alfa-amiláz kizárólag a szájban képződő különleges amiláz, ami a keményítő hidrolíziséért felelős és egy ideig még a gyomorban is aktív marad.

Négy pár főbb és közel 1000 aprócska nyálmirigy termeli ezt a csodálatos folyadékot. Ha most ezen egy kicsit meglepődtél az normális, mert vélhetően te is azt tanultad, hogy három pár nyálmirigyünk van: a fültőmirigy, az állkapocs alatti és a nyelv alatti mirigy. Mégsem elírás történt az imént, mert 2020- ban felfedezték, hogy van egy negyedik is, mégpedig az orrgaratban.  

Az emésztés a szájban kezdődik

Hiába tudjuk jól, a mindennapok során mégis sokszor megfeledkezünk róla, vagy inkább próbáljuk elhessenteni ezt a gondolatot, mert úgy véljük, van fontosabb dolgunk. Amikor csak úgy bekapunk valamit, néhányszor gyorsan megfordítjuk a szánkban, aztán irány lefelé, mert még annyi minden mást el kell intézni az ebédszünetben. Evés letudva, majd a testünk megoldja a többit, elvégre az a feladata.

Lehet, hogy azt képzeltük, hogy jó lesz mielőbb megszabadulni az evés terhétől, hogy mehessünk tovább, de a szervezetünknek erről más a véleménye. Természetesen a sziesztát hírből sem ismerjük már manapság. Az emésztés aztán még jobban lefáraszt, és valójában képtelenek leszünk a hatékony munkálkodásra, mert olyan, mintha egy kővel a gyomrunkban rohangálnánk vagy szeretnénk gondolkodni.

Ezen egyetlen energiaital, vagy kávé sem fog segíteni. Sőt, már csak olaj a tűzre, és minden úgy dől össze, mint egy sor dominó. Szóval nem csak, hogy nem sikerült spórolnunk, éppen ellenkezőleg megnehezítettük a helyzetünket és pazaroltuk az életidőnket. 

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»