Aki lassan rág, tényleg tovább él. Ennyiszer kellene rágni egy falatot

Aki lassan rág, tényleg tovább él. Ennyiszer kellene rágni egy falatot

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Aki lassan rág, tényleg tovább él. Ennyiszer kellene rágni egy falatot / 3. oldal

A rágás eléggé automatikus dolog, felesleges vele különösebben foglalkozni. Ha így gondolod, nyugodtan tovább lapozhatsz, most ugyanis ezt fogjuk kivesézni, mert én úgy vélem, hogy alapvetően befolyásolja az ember emésztését, anyagcseréjét, életminőségét, egészségét és végső soron az élettartamát.

A felkészülési időtől fosztjuk meg a szervezetet

A szájban eltöltött idő alatt a test azonosítja a táplálékot, illetve felméri, hogy mire van szükség a megemésztéséhez, hogy aztán biztosítani tudja a megfelelő „enzimkoktélt”. Ha rendszeresen meg akarjuk kímélni magunkat a rágás feladatától és csak úgy lenyeljük a falatokat csaknem egészben, engedve az első nyelési reflexnek, azzal felesleges kihívások elé állítjuk a testet. Nem tud felkészülni, ezért lehet, hogy nem megfelelő enzimeket bocsát a rendelkezésünkre, nem küld eleget, vagy esetleg eltúlozza. 

Fontos megjegyezni, hogy a folyékony táplálékokat és a folyadékokat is meg kell rágni, ez inkább amolyan forgatás a szájban és a nyállal való keverés művelete. Ez kicsivel nehezebb, mert nagyon lefelé kívánkozik, ezért kell fokozottan ügyelni rá.

A jó malom mindent megőröl

Ezt tartja a régi mondás a gyomorról. Valóban megteszi, de csak azért, mert rá van kényszerítve, viszont ezért végül drágán megfizetünk: a testünk készletei és erőforrásai hamarabb kifogynak, és annak tudjuk mi lesz a vége. Az alapos rágás elhanyagolásával először csak olyan apróbb kellemetlenségeket tapasztalunk, mint a gyomorégés, reflux, emésztési problémák, elsavasodás, fejfájdalom, puffadás, méreganyagok felhalmozódása, bőrproblémák, görcsök, hányinger, etc.

Aztán idővel az összes lényeges szervünket rossz helyzetbe hozzuk, és nemcsak az emésztésben résztvevőket. Egy ideig jeleznek, kompenzálnak, segítik egymást, aztán egyre nyúzottabbak lesznek. Velük együtt végül mi is egyre fáradtabbak, gyengébbek és betegebbek leszünk.

bymuratdeniz/istockphoto.com

A rágás még az alakodnak is jót tesz

Igen, karcsúbb lehetsz miatta. Kevesebbet esznek, vagyis csekélyebb mennyiségű étellel megelégszenek ugyanis azok, akik többet, lassabban és alaposabban rágnak. Ennek részben a tudatosság és a figyelem az oka. Jobban odafigyelnek a gyomrukban érzett jelekre, így hamarabb abbahagyják az evést, tehát már akkor, amikor észreveszik annak megelégedettségét, és nem várják meg, hogy jóllakjanak, pláne, hogy teletömjék magukat.

Másrészt viszont a több rágcsálás esetén hamarabb érkezik visszajelzés az agyba, aki rögvest kiadja az utasítást a szertartás befejezésére.  

Aki szeretne enni, annak érdemes megtanulnia rendesen megrágni és előkészíteni az ételeket az emésztés számára, továbbá elegendő időt adni magának a nyugalmas és stresszmentes étkezésre. Minél kevésbé rágjuk meg az ételt, annál több gondja lesz vele a többi szervünknek, valamint pazaroljuk az értékes emésztőnedveket, romlik az emésztés hatásfoka, kevésbé hasznosulnak az elfogyasztott élelmiszer tápanyagai, tehát ezzel így csak veszíthetünk.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»