Miért szeretünk rejtvényt fejteni? Meglepő pszichológiai okai vannak

Miért szeretünk rejtvényt fejteni? Meglepő pszichológiai okai vannak

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Miért szeretünk rejtvényt fejteni? Meglepő pszichológiai okai vannak

A Wordle csak egy azok közül a rejtvények közül, amiket milliók kezdtek játszani, korábban is volt már példa hasonló játékőrületre. De vajon miért lesznek egyik pillanatról a másikra népszerűek az ehhez hasonló feladványok?

A rejtvények népszerűsége régen

A puzzle a 18. században lett népszerű, amit John Spilsbury térképkészítő alkotott meg azzal a céllal, hogy játékos formában tanulhassanak földrajzot a gyerekek. A játék annyira népszerűvé vált, hogy 1909-ben már egész gyár részlegek foglalkoztak a kirakósok készítésével. Aztán jött a keresztrejtvény tíz évvel később, a 80-as években pedig a Rubik-kockával játszott mindenki. 2005-től indult a Sudoku-őrület, most pedig már számtalan különféle fejtörőt és szókirakóst oldhatunk meg.

Néhány konkrét példa a történelemből

Az első keresztrejtvény 1913-ban, az első világháború előtt készült, a New York World egyik szerkesztője találta ki az újság szórakoztató rovatába. Egy évvel később, a háború alatt ugrásszerűen megnőtt a keresztrejtvények népszerűsége. Sokan ugyanis így tudták megőrizni a mentális épségüket a legnehezebb és legstresszesebb időkben. Később, 1942-ben, Pearl Harbor elleni támadás után szintén a rejtvényekre támaszkodtak az amerikaiak. 

A nagy gazdasági világválság idején például elképesztően megugrott a kirakós játékok népszerűsége. Olyannyira, hogy 1933-ra tízmillió puzzle-t készítettek a gyártók Amerikában. Ezekben az években népszerűek voltak a kirakós versenyek a helyi könyvtárakban, melynek győztesei pénzjutalmat kaptak. Az újságosoknál pedig 25 centért hetente új kirakóst lehetett vásárolni. A puzzle képein minden szerepelt, ami kellemes, nosztalgikus élményeket okozott a játékosoknak, ám a válságot sosem ábrázolták. A New Deal időszakában viszont csökkent a kirakósok népszerűsége, hiszen ekkor már Amerika elkezdett kilábalni a válságból.

Egy frissebb példa a Wordle népszerűsége, ami a koronavírus-járványhoz köthető. Az online játszható szókirakós esetében minden nap milliók várták az új feladványt, a kirobbanása óta pedig számtalan hasonló játék jött létre. A napi egy szó kitalálása nem időigényes, ezért ez a legkönnyebben beilleszthető, szórakoztató és pozitív értelemben vett figyelemelterelő tevékenység. 

A nyugodtabb időszakokban tehát csökkent a rejtvények iránti érdeklődés, azonban például a keresztrejtvények esetében a napi rutinná vált a megfejtésük, így állandó helyet kaptak a legtöbb újságban.

Miért népszerűek a rejtvények pszichológiai szempontból?

Pszichológiai szempontból egyszerű a magyarázat: az ilyen játékok segítenek kiszakadni a problémákból, akár meditatív tevékenységként is funkcionálhatnak és sikerélménytt nyújt, ha eljutunk a megfejtésig.

A világban fennálló problémákat egyedül lehetetlen megoldani, ám egy kirakós befejezése, a keresztrejtvény megfejtése során egyéni szinten megoldható a probléma, vagyis a feladvány.

Ez a pillanat pedig egy rövidtávú megkönnyebbülést, sikerélményt biztosít. Tehát amellett, hogy elterelik a figyelmet, és a kontroll érzését nyújtják, pozitív érzelmeket is kelt az emberekben, ha sikerül a végére járni a rejtvényeknek. Tulajdonképpen egy olyan kihívás, aminek a végén nagy eséllyel győztesként kerülnek ki a játékosok és szinte garantált a sikerélmény.

Anete Lusina/pexels.com

Kutatások is alátámasztják a rejtvények pozitív hatásait

A Ravensburger 2018-as kutatásából például kiderült, hogy a megkérdezettek több mint fele szerint a puzzle játékok relaxáló hatással vannak rájuk, és 47% nyilatkozott úgy, hogy a stressztől segítenek megszabadulni. A hagyományos meditációval ellentétben a rejtvények megoldásához szükség van az aktív agymunkára és stratégiák kialakítására is.

Emellett kihívást jelentenek, melynek végén az eredményesség érzése kerül előtérbe. 

Ahogy látod, a különböző típusú rejtvények évszázadok óta segíthetnek abban, hogy kicsit eltereljük a figyelmünket a krízishelyzetekről, kikapcsoljunk. Ha sikerül őket megoldani, az bizonyítottan jó hatással van a hangulatra, a találgatás folyamata pedig jó edzés az agynak.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!