Néha viccelünk azzal, hogy még mindig kísért egy régi munkahelyünk, ám vannak, akik számára a munkahelyi trauma valódi probléma, és hosszú távú hatásai vannak.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Mérgező vállalati kultúra, nyomásgyakorlás a túlórák vállalására, rasszista megjegyzések és „viccesnek” szánt erőszakos tartalmú e-mailek. Csak néhány példa arra, ahogyan egy munkahely szépen, lassan felőrölheti a dolgozói mentális egészségét.
A BBC a munkahelyi traumák hosszú távú hatásáról szóló cikkében megszólal egy fiatal nő, aki mindössze egy évet töltött a legelső munkahelyén, ám most, három évvel később is sok mentális nehézségét magyarázza az itt szerzett sérülésekkel. Például, hogy még mindig összerezzen, ha a hétvégén meghallja az e-mail érkezését jelző bittyegést a telefonján vagy a laptopján.
A munkahelyi traumák okozta mentális betegségeket régóta összekapcsoljuk bizonyos munkákkal, mint amilyen a tűzoltóké vagy a mentősöké.
A mérgező munkahely azonban egyre inkább ismert kifejezés lesz minden szektorban.
Az elterjedéséhez hozzájárult egy márciusban az internetet végigszántó Twitter-lánc. Ebből kiderült: jóval az után, hogy emberek otthagyták a munkahelyüket, egészen banális dolgok, például a régi munkahelyükhöz vezető útvonal vagy összefutás egy korábbi kollégával mellkasi fájdalmakat, izomgörcsöket vagy más kellemetlen tüneteket okozott.
Noha klinikailag egyelőre nem használják, a munkahelyi trauma így is valószínűleg a legtöbbek által ismert és megértett fogalom. Különösen most, amikor a fiatalabb generáció egyre nyíltabban beszél a mentális egészségéről – szerencsére, tesszük hozzá.
De mit tehet egy dolgozó, ha a mérgező munkahely az ő mentális egészségén is nyomot hagyott?