Milyen gyakran SMS-ezel a pároddal? Ezt mondja róla egy új tanulmány

Milyen gyakran SMS-ezel a pároddal? Ezt mondja róla egy új tanulmány

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Milyen gyakran SMS-ezel a pároddal? Ezt mondja róla egy új tanulmány

Ma már azt is nehéz elképzelni, hogy ha valaki 5 percet késett egy megbeszélt találkozóról, nem tudtuk felhívni, hol van és mikor ér ide, hanem türelmesen várnunk kellett, amíg megérkezik. Az pedig szinte elképzelhetetlen, hogy alig néhány generációval ezelőtt egy néhány napos utazás akár teljes elszigetelést is jelenthetett két ember között, senki nem kaphatta fel a mobilját, hogy hazaszóljon: a fél 6-os vonattal érkezem.

A technikának köszönhetően ma akár minden percben is kapcsolatba kerülhettek egymással, és noha kétségtelen, hogy sokszor jól jön, ha a másik bejelentkezhet, és megnyugtathat arról, hogy jól van, az állandó SMS-ezés vagy csetelés nem biztos, hogy olyan jó hatással van a kapcsolatotokra.

Vagy mégis? Nézzük, mint mondanak a társadalomkutatók!

Romantika SMS-ben?

Egy 2011-es felmérés szerint a 17 és 25 év közötti korosztály számára az SMS minden más kommunikációs formánál gyakoribb a párok körében – írja a PsychologyToday.com.  

Ebben a korosztályban az idősebbekhez hasonlítva az is gyakoribb, hogy a párok romantikus gondolatokat osztanak meg egymással ebben a formában.

Egy 2013-as felmérésben azonban a vizsgált alanyok majdnem mindegyike, összesen 90 százalék nyilatkozott úgy, hogy naponta legalább egyszer vált szöveges üzenetet a partnerével, más kutatások pedig azt is kimutatták, hogy a napközbeni érintkezés ilyen formája a friss – egy évnél nem régebbi – kapcsolatok esetében gyakoribb.

Az SMS-es romantika bajnokai azonban nem meglepő módon a tinédzserek, egy vizsgálat szerint 20 százalékuk naponta 30 SMS-t is küld a szerelmének.

Míg egyesek szerint az egyre gyakoribb SMS-ezés csak egy édes kis apróság, ami közelebb hozza egymáshoz a párokat, mások úgy vélik, hogy lassan kiszorítja a személyes kommunikációt, és ezzel többet árt, mint használ egy viszonynak.

Lényeges különbségek

Egy 1996-os modell három lényeges pontban foglalja össze az SMS-ezés és az élő kommunikáció különbségét. Először is, az élő találkozással ellentétben, az SMS során van időnk gondolkodni a szavainkon, illetve a reakciónkon, míg személyes találkozás esetén erre sokkal korlátozottabban van lehetőségünk.

Másodszor, az SMS-es kommunikációban nem közvetítünk bizonyos non-verbális jeleket, így például a hang remegése vagy a tenyér izzadása nem árulja el az izgalmat – igaz, sokszor például az sem derül ki, ha valaki viccel vagy ironizál, hiszen az SMS-eknek nincs hangsúlya. Harmadszor pedig, az SMS-ezés a modell szerint a kommunikáció egy egyszerű, egyértelmű formája, az élő beszéd komplexéhez képest.

Nem csoda, hogy a párok többnyire a kapcsolatok elején SMS-ezni – vagy chatelni – kezdenek, ha pedig egyszer a szerkezet beindult, nem fog megállni.

SMS-frusztráció

Több tanulmány rávilágít arra is, hogy az SMS-ezés vagy chatelés frusztráló is lehet. Mit írt, miért ezt írta, mit jelent ez, miért most írt, most kellene válaszolnom, vagy jobb ha várok egy kicsit… Megannyi kérdés, ami félreértésekhez vezethet egy friss kapcsolatban.

Ugyanakkor, sokan használják az SMS-t arra is, hogy olyan dolgokat mondjanak ki, amiket élő szóban nehezebb lenne: sokan használják egy kapcsolatban az SMS-t vagy chatet bocsánatkérésre, illetve olyan érzékeny témák felhozására, amihez élő szóban talán nem lenne bátorságuk. E

gy 2012-es felmérés szerint ötből mindössze egy SMS-ező tartotta elfogadhatatlannak azt, ha valaki szöveges üzenetben zár le egy kapcsolatot.

De végül is jó-e ez a kapcsolatnak, vagy sem?

Egy 2013-as tanulmány szerint az, hogy valaki mennyire érzi magát boldognak és elégedettnek egy kapcsolatban, összefüggésbe hozható azzal is, mennyit SMS-ezik.

A vizsgálat szerint a heteroszexuális körében mind a férfiak, mind a nők boldogabbnak vallják magukat az olyan kapcsolatokban, ahol a nő küld gyakrabban SMS-t, ellenben azokban a kapcsolatokban, ahol a férfi üzen így többször, mindkét fél kevésbé elégedettnek érezte magát.

Nem meglepő azonban, hogy minél többször használják az SMS-t a párok negatív üzenet – féltékenység, szemrehányás – közvetítésére, annál kevésbé érzik elköteleződve magukat a másik iránt. Egyértelmű, hogy az ilyen konfliktushelyzeteket sokkal egészségesebb személyesen kezelni.

A tanulmány mindenesetre azt javasolja, ha már a kapcsolat elején tisztázzuk a szöveges üzenetekre vonatkozó szabályokat, azzal sok későbbi frusztrációt spórolhatunk meg magunknak. Ez pedig fontos, mert úgy tűnik, amennyire elégedettek vagyunk a telefonunk kapcsolatban betöltött szerepével – legyen az jelentős, vagy átlagos alatti – annyira elégedettek vagyunk a kapcsolatunkkal is.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!