1/10. Megváltozgatja az agyat
Egy 2017-es kutatás kimutatta, hogy a telefon- és internetfüggő fiatalok agyában két neurotranszmitter (a gamma-aminovajsav (GABA), valamint a serkentő glutamát, azaz Glx) aránya magasabbá vált.
A tudósok feltételezik, hogy ez az agykéregben végbemenő változás összefügg az esetleges kognitív és érzelmi szabályozás- és integráció-zavarral, amitől a függő tizenévesek nagy része szenved.
2/10. A telefonod töltése meglepően olcsó
Egy 2008-as amerikai felmérés szerint az iPhone 6 töltésének évi összege kevesebb, mint 1 dollár, egészen pontosan 0,91 dollár.
3/10. Kémkedésre is használhatnánk
Az okostelefonok accelerométere – azaz gyorsulásmérője – érzékeli a telefonkészülék különböző elmozdulásait. A szenzor annyira pontos, hogyha laptopod mellé helyezed a készüléket gépeléskor, képes meghatározni, mely gombokat ütöd le.
Erre úgy képes, hogy a leütött gombok távolságát meghatározza a leütés intenzitásának hangja alapján. Ijesztő, de ha valaki nagyon akarná, ez alapján meg tudná mondani, mit gépelsz.
4/10. A telefont képes kiszagolni a kutya
A kutyák szaglása legendás és nemcsak a kábítószert – vagy az embert – tudják kiszagolni. Egy telefon esetében azért működik az ebek orra, mert a micro SD kártyákban található egy foszfortartalmú szerves vegyület, név szerint „trifenilfoszfin”, azaz TTPO. Ennek az anyagnak a szagát meg tudják tanítani a kutyáknak, ezért a rendőrség rendszeresen kerestet velük telefonokat.
5/10. Miért működik a banán is az érintőképernyőn?
Mert – ahogy az ujjunk is – nagyrészt vízből áll. A kapacitív érintőképernyő technológiája esetén egy elektromostér-érzékeny háló helyezkedik el és a felület felett elektromos mező jön létre. Érintésével zavart okozunk a mezőben – mert ujjunkkal töltést vezetünk el – így a képernyő sarkaiban elhelyezkedő mérők meghatározhatják a változás helyét.
Ez a technika nem nyomásérzékelésre épül, hanem az érintésre, így nem reagál mindenre: például ezért nem működik, ha kesztyűben próbálod használni. Egy speciális konduktív – töltés felhalmozására alkalmas – eszközre van szükség, a banán például megfelel erre.
6/10. Nem tesz jót, ha hagyod teljesen lemerülni
A régebbi telefonoknál a „rátöltés” volt egy kicsit káros, azonban az okostelefonok lítium-ion akkumulátorai esetében pont az a jó, ha – lehetőleg folyamatosan – 50 százalék felett van a töltöttség, tehát jót tesz az akksinak, ha nem hagyod teljesen lemerülni a készüléket.
7/10. Több arany van benne, mint gondolnád
Egy tonna kiselejtezett okostelefon-kupacban 12-szer több arany van, mint ugyanennyi – a természetben fellelhető – aranyércben. Míg utóbbi mindössze 1-2 gramm aranyat tartalmaz, addig a készülékek tonnájában akár 300 grammnyi nemesfémre lelhetünk, ezért is felettébb jövedelmező üzlet az újrahasznosítás.
8/10. A beszélgetéskor hallott háttérzaj nem véletlen
„Komfort zajnak” nevezik és azért van jelen minden telefonbeszélgetéskor, hogy érzékeljük, ha megszakad a vonal.
9/10. Rádiózhatnál is vele
Szinte mindegyik okostelefonban van FM rádió, de a gyártók nem aktiválják, mert már egyáltalán nincs rá igény. Mivel mindenki streaming applikációkat használ, ma már nem rádiózunk a telefonon, de jó tudni, hogyha nagyon szeretnénk, megtehetnénk.
10/10. Esős időben rosszabb a „vétel”
Az eső miatt a levegőben levő vízcseppek visszaverik a rádióhullámok energiáját és hővé alakítják azt. Ez azt jelenti, hogyha sok a víz – azaz hó vagy eső – a levegőben, akkor a jelnek több időre van szüksége ahhoz, hogy a telefontól az adótoronyig jusson, ezért van, hogy rossz időben egy kicsit nehezebben kapcsolnak a hívások.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!