Tedd fel a kezedet, ha elégedett vagy a fizetéseddel! Fogadni mernénk, hogy ugyanúgy markolod tovább az egeret, tehát már mutatjuk is, mi lehet az oka ennek a méltatlan helyzetnek…
Nem a megfelelő helyen laksz
Aligha jelenthet újdonságot számodra, hogy a bérek igencsak szoros összefüggésben állnak a földrajzi hellyel.
Noha ez a fajta különbség „tipikusan magyarnak” tűnik, még az Egyesült Államokban is jellemző – sőt, minél nagyobb egy ország kiterjedése, annál elképesztőbb az eltérés.
Globalizáció és multi cégek ide vagy oda, egy kelet-magyarországi irodában csak kivételes esetben fogsz akkora fizetést kapni, mint a fővárosban.
Ha pedig úgy érzed, hogy a mostani összeg többszörösére lenne szükséged a megfelelő életszínvonalhoz, gondolkodj el a külföldi munkavállaláson!
Persze, ha a hivatásod engedi, távmunkára szakosodva akár el is búcsúzhatsz az efféle kötöttségektől – ne félj belevágni!
Tippek: 7 jól fizető otthoni munkalehetőség
Várod a sült galambot
Arra vársz, hogy a munkahelyeden lecsapjon valamiféle fizetésemelés-hullám, vagy legalább az egyik kollégád sikerről számoljon be ilyen téren, ami felbátoríthatna téged a döntő lépésre?
Esetleg váltani szeretnél, és azt hiszed, csak akkor van beleszólásod a munkád ellenértékébe, ha a hirdetésben szerepel, hogy „megegyezés szerint”?
Hát tartsd észben, hogy a béredről bármikor tárgyalhatsz, nem szükséges az ideálisnak tűnő alkalmat kivárni. (Már csak azért sem, mert egyáltalán nem is szokott eljönni.)
Ahelyett, hogy mindenkinek panaszkodnál a sovány bankszámlád, ne restellj beszélni erről az illetékesekkel!
Beszéltél a fix kiadásaidról
A nők hajlamosabbak érzelmi alapokra helyezni a fizetésemelés kérését, míg a férfiak inkább a munkájukra és a piaci viszonyokra hivatkoznak a felettesüknél.
Ha megemlítetted, hogy mennyi a hiteled havi törlesztőrészlete, vagy hogy magas lakbért kell fizetned, mindenki tudni fogja, mennyire szükséged van a pénzre – tehát akár kevesebbel is beéred.
Arról nem is beszélve, hogy az effajta érvelés kellemetlen helyzetbe hozza a másik felet, hiszen szakmai érvek hangoztatása helyett inkább lelkiismeret-furdalást keltesz.
Ebből a történetből tehát hagyd ki a személyes indokokat, és vedd elő a profi énedet!
Rossz a kézfogásod
Ujjperc-ropogtatás vagy döglött hal? Ha végletes a kézfogásod, ne csodálkozz, hogy a fizetésemelés kérésekor sem vesznek komolyan!
Rengeteg nő elköveti azt a hibát, hogy túl finoman, szinte simogatva parolázik, pedig magasabb bérre érdemes szakemberként indokolt lenne némi határozottságot mutatni.
A kézfogás legfontosabb része egyébként a két tenyér érintkezése. Ha ez teljes mértékben megtörténik, őszinte, becsületes és magabiztos benyomást keltesz.
Az ideális időtartam pedig két-három fel-le irányuló mozdulat. Persze, közben végig nézz a másik szemébe, mert elég ügyetlen hatást kelt például a lábak fixírozása…
Túl kedves vagy
A finom nőiességnek is megvan a maga helye, de jobb, ha bölcsen bánsz vele.
A társadalmi sztereotípiák miatt ugyanis furcsának érezheted, amikor ki kell állnod magadért, például fizetésemelést kérni.
Hogy várhatod el, hogy komolyan vegyenek, ha eleve idegennek érzed a helyzetet? Felejtsd el, hogy a beletörődés a kedvesség része! A pénzről való tárgyalás csöppet sem férfias vagy agresszív cselekedet.
A munkádban csak az számít, mennyire vagy jó szakember – az pedig a legkevésbé sem, hogy milyen jelzésű mosdóba mész be.