Mit tehetsz a makacs pigmentfoltok ellen?

Mit tehetsz a makacs pigmentfoltok ellen?

Címlap / Stílus / Arc / Mit tehetsz a makacs pigmentfoltok ellen?

Pigmentfolt. Egy makacs kozmetikai rendellenesség a bőrön, ami nők százezreinek keseríti meg az életét. Ha szerencsés, akkor majd csak idősebb korban fog találkozni ezekkel a sötétebb foltokkal, ha nem, akkor állandó küzdelmet folytat ellenük. (x)

Mi okoz pigmentfoltokat?

A pigmentfolt a bőr jóindulatú elváltozása. A hámrétegben található pigmentsejtek, más néven melanociták színezőanyagot – melanint termelnek. A melanin amellett, hogy meghatározza a haj, a szem és a bőr színét, megvédi a bőrt a nap káros UV-sugaraitól. 

Amikor a pigmentsejtek túlzott mennyiségű színezőanyagot termelnek, pigmentfoltok alakulnak ki. Ezeknek a lapos, sötét foltoknak a színe a világosbarnától a feketéig terjedhet, ahogy a méretük és a formájuk is változó lehet. 

Pigmentfoltokat (hiperpigmentációt) okozhat a napsütés (túl sok UV-sugárzás) hormonális hatások (várandósság vagy a változókor), genetikai tényezők, bőrsérülések (horzsolás, seb), bőrgyulladások, vegyszerek, betegségek és az öregedés. 

A pigmentfoltok típusai

A pigmentfoltoknak több típusa ismert:

  • Májfoltok, melasma – nagy, sötét foltokként jelennek meg elsősorban az orcákon, az orrnyereg, a homlok és a felső ajak területén, jellemzően a várandósság alatt és után. A terhesség alatt az akkor végbemenő hormonális változások miatt alakul ki, de ugyanúgy jelentkezhet fogamzásgátló tabletta vagy hormonhelyettesítő terápia mellékhatásaként is. Általában a hormonális egyensúly helyreálltával magától elmúlik, de van, hogy évekig makacsul jelen van. 
  • Öregségi foltok vagy napfoltok – a leggyakoribb pigmentfolttípus, az idős kor velejárója. A napnak legjobban kitett bőrfelületeken – arcon, kézfejeken, dekoltázson jelennek meg az UV-károsodás mértékének függvényében. Több évtized alatt alakulnak ki, fényvédők használatával megelőzhető vagy lényegesen késleltethető a megjelenésük. Kialakulásuk után már nem lehet teljesen eltüntetni őket, de a Helia-D Cell Concept halványító széruma eredményesen alkalmazható ellenük, gondos kezeléssel néhány árnyalatot lehet halványítani rajtuk.
  • PIH – gyulladásos bőrbetegségek (pl.: pattanások) után alakulnak ki főként sötétebb bőrtónusokon. A gyulladás megszűnése után lassan elhalványulnak, de pigmentfolt elleni kezeléssel a folyamat meggyorsítható (AHA-sav, retinol).

Mit tehetsz a pigmentfoltok ellen?

A pigmentfoltok elleni küzdelem alapja a megelőzés. Bőrtípusnak megfelelő fényvédő kozmetikumok rendszeres, napi használatával a napfénynek jobban kitett helyeken csökkenthető a hiperpigmentáció kialakulásának esélye. Szintén a megelőzést szolgálja a tudatos bőrvédelem a károsító környezeti hatásokkal szemben, illetve a bőrhidratáló, bőrápoló termékek használata.

Krém pigmentfoltok ellen

A már kialakult pigmentfoltokat különböző kémiai hámlasztókkal lehet halványítani. A retinol és az AHA savak a bőr felső rétegében lévő extra pigment „távozását” gyorsítják meg, segítve ezzel a bőr felső rétegének megújulását. Alkalmazhatóak pigmenttermelést mérséklő hatóanyagok is: C-vitamin, azelain sav.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!