A likőrt valaha gyógyszernek tartották! Íme az alaprecept, amelyet tetszés szerint variálhatsz

A likőrt valaha gyógyszernek tartották! Íme az alaprecept, amelyet tetszés szerint variálhatsz

Címlap / Életmód / Receptek / A likőrt valaha gyógyszernek tartották! Íme az alaprecept, amelyet tetszés szerint variálhatsz

Tudtad, hogy a középkorban a likőrt gyógyszerként adták a betegeknek? A gyógyítással foglalkozó emberek rájöttek, hogy a herbák és a gyümölcsök cukros-alkoholos oldatban sokáig elállnak, és jó hatással vannak a gyengélkedőkre.

Szeretnéd tudni a likőr alapreceptjét? A legfontosabb hozzávalókon kívül csak néhány alapszabályt kell ismerned.    Milyen gyümölcsöket, alkoholfajtákat és aromákat használhatsz? Szinte bármilyen gyümölcsöt beletehetsz a likőrbe: bogyós gyümölcsöket (áfonyát, szedret, málnát, szamócát, kökényt), birset, körtét, almát, homoktövist. Alkoholból 15-40%-os kell. Ha a likőrt magad készíted el, akkor még az alkoholfajták közül is ízlésed szerint választhatsz: lehet rum, gabonapálinka, vodka vagy whisky. A bogyós gyümölcslikőrökhoz gabonapálinka illik, a szilvához rum, a birshez és a meggyhez konyak, a citrusfélékhez, az almához és a körtéhez whisky. A magasabb alkoholtartalmú likőrök évekig eltarthatóak.    Az alkohol-gyümölcs-cukor kombinációhoz adhatsz természetes aromákat, mint a vanília, a fahéj vagy a szegfűszeg, a gyömbér, a chili, a kakaópor vagy a kávébab. Merj kísérletezni, próbálj ki több ízösszetételt! Csak arra ügyelj, hogy ne használj egyszerre túlságosan sokfélét.    Az alaprecept Hozzávalók: 500 g gyümölcs, 250 g cukor, 0,75 l alkohol   Az elkészítési mód 1. Az általad  kiválasztott gyümölcsfajtát mosd meg. Távolítsd el belőle a magokat, szükség esetén hámozd meg.
  2. A gyümölcsöket vágd fel kis kockákra, majd adj hozzá cukrot (kristály-, kandis- vagy nyírfacukrot), valamint fűszereket, például fahéjat, szegfűszeget vagy vaníliát, és az egészet rakd bele egy széles nyílású, légmentesen záródó befőttesüvegbe. Az olyan gyümölcsöket, amelyeket nyersen általában nem fogyasztunk (homoktövis, kökény, birs stb.), először főzd össze a cukorral egy főzőedényben.
  3. Öntsd hozzá az alkoholt.
  4. A befőttesüvegre csavard rá erősen a tetejét, és állítsd sötét, hűvös helyre. A várakozási időt a gyümölcs fajtája határozza meg: a puha bogyókat 3-4 hétig, a magvas gyümölcsöket 4-6 hétig, a csonthéjasokat 8 hétig kell együtt érlelni az alkohollal és a cukorral.
  5. A befőttesüveget az első két napon rázogasd meg 1-2 alkalommal,  hogy a cukor gyorsabban oldódjon.. A későbbiekben a befőttesüveget nem szabad ide-oda átrakosgatni, rázogatni, mert a hozzávalóknak az érési folyamat során valóban pihenniük kell. A gyümölcsök a mozgatástól elpépesedhetnek, és a likőr zavarossá válhat. 
  6. A pihenési idő leteltével a likőrt szitán szűrd le, hogy a nagyobb fűszer- és gyümölcsdarabok ne maradjanak a likőrben. A gyümölcs az érés hatására beráncosodik, mert az alkohol vizet von el belőle. Az ilyen gyümölcs már semmire sem használható, ezért ezt is ki kell dobni. 
  7. Ahhoz, hogy minél tisztább likőrt kapjunk, ajánlatos az italt még egy finom szövésű ruhaanyagon vagy kávéfilteren is átszűrni.
  8. Legvégül az elkészült likőrt töltsd szép palackokba, és ragassz rájuk dátummal ellátott címkét.

VIDEO Van egy sminktrükk, amitől nagyobb és igézőbb lesz a szemed

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!