Ez a fél óra leszoktat a dohányzásról – Tudományos módszerek segíthetnek letenni a cigit

Ez a fél óra leszoktat a dohányzásról – Tudományos módszerek segíthetnek letenni a cigit

Címlap / Életmód / Egészség / Ez a fél óra leszoktat a dohányzásról – Tudományos módszerek segíthetnek letenni a cigit

Hogy a dohányzásról le kellene szokni, az nem is lehetne kérdés. A válaszokra váró problémák a hogyannal kezdődnek. Egy friss kutatással egybekötött program most talán kissé szokatlan, de hatásosnak tűnő módszert dolgozott ki.

Szembesítették őket az eredményekkel

A Cardiff University kutatói által vezetett vizsgálatban, melynek kivitelezésébe a University of Liverpool’s Institute of Translational Medicine, a King’s College London és a Queen Mary University of London is segített, 2,5 millió 50 és 75 év közötti brit állampolgárnak küldtek ki információs csomagot, benne egy kérdőívvel, ami azt hivatott vizsgálni, hogy mennyire magas a válaszadó esetében a tüdőrák kialakulásának kockázata. A válaszadók közül 8.729-en estek a magas kockázati faktorba, ők még egy kérdőívet töltöttek ki, és amennyiben dohányosok voltak, és szerettek volna részt venni a vizsgálatban, bekerülhettek a programba. A kutatók ez után a részt vevőket két csoportra osztották: az egyik csoport tagjait behívták egy CT vizsgálatra, a másik csoport tagjait viszont nem, noha ők is további információt kaphattak arról, hogyan szokhatnak le.

Dohányzás, cigarettaA CT vizsgálatok elvégzése után a kutatók két hét majd két év múlva ismét felkeresték a résztvevőket. Azt találták, hogy két hét után a részt vevők 15%-a, két év múlva pedig újabb 10%-a tette le a cigarettát, azaz mindkét esetben nagyobb arányban mondtak le a dohányzók a káros élvezetről, mint azok, akik nem vettek részt a CT vizsgálaton – nekik csak 5%-uk hagyott fel a dohányzással.

A kutatók fontosnak tartották kiemelni, hogy a leszokás nem függött attól, hogy a CT milyen eredményeket hozott, vagyis téves az az elképzelés, hogy ha egy dohányos lelete negatív lesz, akkor az csak megerősíti őt abban, hogy nem kell leszoknia, hiszen a negatív lelet csak azt jelenti, hogy a páciensnek nincs például daganata, de a dohányzás eredménye ettől az ő tüdőképén is látszani fog. A kutatók úgy vélik, a vizsgálat és az eredmény megismertetése mindössze fél óra alatt elvégezhető, mégis nagy segítséget és motivációt adhat ez valakinek, aki készül leszokni a dohányzásról. A későbbiekre nézve pedig felvetették egy olyan program lehetőségét, ahol a vizsgálat elvégzése után a dohányosok összehasonlíthatják az eredményeiket olyanok eredményeivel, akik nem dohányoznak, hogy még szembetűnőbb legyen számukra is a különbség.

Szakemberhez is fordulhatsz

A megfelelő helyeken egy rutin vizsgálatot te is elvégeztethetsz, erre szűrésként dohányzóként egyébként is szükséged lehet, de más módszereket is igénybe vehetsz a leszokás segítésére.

A legtöbb kerületi tüdőgondozóban vannak olyan csoportok, amelyekhez te is csatlakozhatsz, és egymást támogatva, szakember vezetésével szokhattok le a dohányzásról. A Dohányzásról Leszokást Támogató Központ honlapján is találsz segítséget, illetve telefonon is keresheted őket. Itt akkor is találsz hasznos információt, ha nem te dohányzol, hanem egy barátod, családtagod leszokását szeretnéd elősegíteni.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!