Így a legbiztosabb, hogy felvesznek: Tippek a sikeres állásinterjúhoz

Így a legbiztosabb, hogy felvesznek: Tippek a sikeres állásinterjúhoz

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Így a legbiztosabb, hogy felvesznek: Tippek a sikeres állásinterjúhoz

Amikor valaki átlépi lehetséges új munkáltatójának küszöbét, ama ominózus napon, amikor interjúra hívják, azzal egy időben magára húzza a rossz értelemben vett alkalmazotti viselkedés mintát is. Meghúzza magát, nem mer kérdezni, inkább csak le akarja nyűgözni a munkáltatót tudásával, személyiségével. Hihetetlen, de ez bizony kevés az üdvösséghez… mert nem látszik adott munkakör iránt az érdeklődés – csak a lelkesedés. Állásinterjún kérdezni szükséges, sőt ajánlatos… már előtte is.

Hogyan menj interjúra?

Először is, tudj meg minél többet a cégről. Erre megfelelő a LinkedIn, de akár a Facebook is. Azt is érdemes megnézni, hogy ki az, aki minket interjúztat, ugyanis profiljából igen sok mindent meg lehet tudni. 

Az nem árt, ha van némi rálátás az embernek az ott dolgozók elégedettségére, szakmai tudására, ahogy az sem, hogy megnyugtató dolog az, ha az emberben tudatosul, hogy az interjúztató és a főnök is ember, nem több, nem kevesebb

Mentő ötletek is jöhetnek a plusz információk kapcsán, ha interjú alatt megakad a beszélgetés. Sőt, szimpatikus az a tulajdonság, hogy valaki tájékozott, érdeklődik új munkahelye, az ott dolgozok iránt.

A legfontosabb

A munkáltató sokszor azt kéri, hogy a munkavállaló meséljen magáról.

Ezt a kérést visszafelé is illik indítványozni. Bár egy hirdetésben számos információt kapunk a munkaadóról, a munkakörről,  ez mégis csak részinformáció. 

Úgy induljunk interjúra, hogy szánjunk rá több időt, és ha olyan munkakörről van szó ahol ez lehetséges, kérjük meg az interjúztatót, hogy vezessen körbe, és közben beszéljen a munkakörről, a hely tevékenységéről. Arra viszont figyelni kell, hogy ne legyünk tolakodók.

Személyes kérdések

Az interjúztatónak fel lehet tenni olyan kérdéseket is, mely arra irányul, hogy ő miért szeret ezen a helyen dolgozni, hogyan telik egy átlagos napja, a munkahely mely munkakörei szimpatikusak az ő számára, az ő szemszögéből, mint ott dolgozó, hogyan álla cég a család fogalmához.

Igyekezzünk ezeket a kérdéseket úgy feltenni, hogy ne látszódjon erőltetettnek, sem tolakodónak.
Ezek a kérdések olyan plusz információhoz juttatják a jelentkezőt, melyeket érdemes figyelembe venni. A válaszadásnál figyelni kell a testbeszédet, így hitelesebb képet kapunk.

Az esélyek felmérése érdekében feltett kérdések

Érdemes tisztázni azt is, hogy milyen esélyeink vannak az első benyomás kapcsán, így nem szükséges találgatnunk, esetlegesen feleslegesen reménykednünk.

Azt is szükséges megkérdezni, hogy ki töltötte be előttünk az állást, és ő miért válik meg a cégtől. 

Jó, ha annak is utána érdeklődünk, hogy a teljesítményt hogyan mérik a cégnél, illetve azt is, hogy ezt ki teszi – főleg abban az esetben, ha több leendő főnöke lesz az új, munkakört betöltő dolgozónak. Nem árt, ha tudjuk, hogy ki lesz közvetlen főnökünk.

Folyamatosan legyünk jelen!

A felesleges időhúzás és az esetleges becsapottság érzésének kikerülés érdekében feltétlenül kérdezzünk rá, hogy várhatóan mikorra születik döntés, vagy legalábbis részleges döntés. 

Ettől függetlenül a folyamatos érdeklődés – ha nem válik zaklatás jellegűvé – tovább fokozhatja esélyeinket.
Arra figyelnünk kell, hogy az esetleges érdeklődés nem legyen agresszív, ne tűnjön döntést, választást kicsikarónak. A kérdések ne legyenek vallatás, inkvizíció jellegűek.

A légkör iránti érdeklődés

Feltétlenül érdeklődjünk az iránt, hogy a cég hogyan valósítja meg a csapatépítést, a munkatársak érdeklődnek-e egymás valódi hogyléte felől, munkaidőn kívül milyen köztük a kapcsolat. 
Ez utóbbi sok mindent elárul a munkahelyi légkörről. Érdemes megkérni az interjúztatót, hogy mutassa meg a felvenni szándékozott közvetlen munkaterületét, munkatársait. Az arckifejezésekből sok mindent le lehet szűrni, ahogy a jövőbeli munkatársak íróasztalának látványából is.
Munkát szerezni nem túl könnyű dolog, éppen ezért sokan nem mernek érdeklődni. Pedig érdemes, mert a munkavállalónak is szükséges mérlegelni, hiszen ha elvállal egy olyan munkát, egy olyan munkahelyen, ahol nem érzi jól magát, az kihat a teljesítményre, a mindennapokra.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!