Az éghajlatváltozás sok embert aggaszt, de talán nem is gondolnád, hogy egyeseket annyira gátol az ebből fakadó félelem, hogy depresszióba esnek. Mi több, az is előfordulhat, hogy te is érintett vagy ebben, csak még nem tudatosult benned. Sok pszichológus beszélt arról, hogy egyre többször találkoznak ezzel a jelenséggel, de vajon honnan ismerheted fel, és hogyan kezelhető?
Mi alapozza meg a félelmet?
Az elmúlt néhány hónapban Görögországban, Dél-Franciaországban és Törökországban égtek az erdők, Közép-Németországot elöntötte az eső, Haitin pedig 2000 ember halt meg egy földrengés és az azt követő trópusi vihar miatt. Ezek pedig tényleg csak a közelmúlt legnagyobb természeti katasztrófái voltak.
Ehhez hozzátársul még sok hasonló riport a híradókban és a közösségi oldalakon. Ezen kívül rengeteg olyan kép is szembejön velünk rendszeresen, amelyen kétségbeesett emberek állnak a romba dől otthonuk és környezetük előtt. A tudósok pedig nem győzik hangsúlyozni, hogy ez még csak a kezdet, és ha nem cselekszünk, sokkal több katasztrófa is történhet.
Mit jelent pontosan az éghajlatváltozás miatti pánik?
Egyre többen esnek kétségbe amiatt, hogy úgy érzékelik, a bolygónk az ökológiai összeomlás felé tart, és az emberek többsége nem is tesz ellene eleget, vagy éppen semmit sem. Ez a folyamat pedig olyannyira hatással van rájuk, hogy depresszióba esnek, szoronganak. Gyakran pszichológus segítségére van szükségük ahhoz, hogy feldolgozzák azt, amit manapság leginkább úgy emlegetnek, hogy klímafélelem.
Ez a jelenség tulajdonképpen az éghajlatváltozás miatti pánikot jelenti. Gyakran olyan érzésekben fejeződik ki, mint a kilátástalanság, a tehetetlenség, a harag és az elégedetlenség. Az Amerikai Pszichológiai Társaság már 2008-ban nagy hangsúlyt fektetett a klímafélelem vizsgálatára. Olyan megdöbbentő eredményekre jutottak, amelyek alapján jogosan feltételezhetjük, hogy mi magunk is érintettek vagyunk benne.
Susan Clayton amerikai környezetpszichológus arra a megállapításra jutott, hogy a 35 évnél fiatalabb nők és fiatalok különösen félnek az éghajlatváltozástól, amit aztán a német Sinus intézet 2019-es felmérése is megerősített. A megkérdezett 14-24 év közöttiek 68%-a nyilatkozott úgy, hogy szerinte őt is érinti a klímafélelem, de sokan mások is így vannak ezzel.
A közösségi oldalakon is hangot adnak a szorongásnak
A brit klímaaktivista, Finn Harries például a Instagramon vallotta be, hogy a természet állapotával kapcsolatos napi információáradat miatt már többször is elfogta a kétségbeesés, a bánat és a depresszió. Követőinek jelentős része köszönetet is mondott ezért a fiatal férfinak, majd megjegyezték, hogy ők is hasonlóan éreznek.
Az sem elhanyagolható tény, hogy több ezer bejegyzés található az Instagramon #climateanxiety hashtag alatt. Még sokszor ennyien lehetnek azok, akik csak a szűk családi vagy baráti körüknek mesélnek arról, vagy rosszabb esetben magukba fojtják, hogy félnek a klímaváltozástól.